22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz Yolsuzlukları Artırdı
08 Haziran 2010 Salı 14:30

Kriz Yolsuzlukları Artırdı

11. Global Yolsuzluk Anketi'nin sonuçları açıklandı.

Denetim ve danışmanlık alanının önde gelen firmalarından Ernst & Young Türkiye, 11. Global Yolsuzluk Anketi - Şirketlerde Rüşvet ve Usulsüzlük Eylemleri Raporu"nu açıkladı. Ernst & Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş ve Güney Doğu Avrupa ve Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü Sorumlu Ortağı Dilek Çilingir"in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında sunulan araştırma sonuçları, ekonomik krizin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye"de de şirketlerde yaşanan yolsuzlukların sayısını artırdığını ortaya koydu.

Dünya genelinde 1409, Ortadoğu ve Doğu Avrupa"da 353 ve Türkiye"den 50 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma raporuna göre, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki ve dünyadaki katılımcıların oranına (% 16) paralel olarak, Türk katılımcıların da % 14"ü son 2 yıl içinde şirketlerinde önemli bir yolsuzluk olayı yaşandığını vurguluyor. Yolsuzluk eylemlerinin önlenmesinde Türk yöneticilerin % 90 gibi yüksek bir oranı, güçlü bir iç denetim mekanizmasının etkili olabileceğini açıklıyor. Dünya genelinde ise bu oranın % 65 düzeyinde kaldığı görülüyor. Özellikle şirket içi kontroller (% 86) ve kurum içi yolsuzlukla mücadele politikasının belirlenmesinin (% 58) yolsuzlukla mücadele konusundaki öneminin altını çizen katılımcıların, muhtemel usulsüzlük eylemlerinin deşifre olmasında en etkin rol oynayan ihbarcıların teşvik edilmesi ve korunması konusunda, dünyadaki katılımcılarla aynı hassasiyeti göstermedikleri de görülüyor.

Sorumluluk almak isteyenlerin sayısı azaldı

Anketin Türkiye katılımcıları muhtemel bir usulsüzlük karşısında yönetim kurulu üyelerinin
% 88"inin şirket faaliyetlerine bağlı olarak aldıkları sorumluluk konusunda oldukça kaygılı olduklarını belirtmişlerdir. Bu oran, dünya genelinde % 76, Orta ve Doğu Avrupa ise % 83. Türkiye"de yönetim kurulu üyelerinin % 88"inin şirket faaliyetlerinde sorumluluk alma konusunda aşırı kaygı duyduğu ortaya çıkıyor. Bu oran, dünya genelinde % 76 ve Orta ve Doğu Avrupa"da % 83.

Fiili veya şüpheli bir yolsuzluk durumuna karşı Türk firmaları hazırlık yapmıyor

Araştırmaya göre, olası bir yolsuzluk karşısında şirketin nasıl hareket edeceği konusunda ankete katılan Türk yöneticilerin sadece yüzde 30"u, olayların yönetim kuruluna net bir süreçte raporlandığını söylüyor. Oysa dünya genelinde bu oran yüzde 52 civarlarında. Bunun yanı sıra, temel neden analizinin yapılması (Türkiye - % 24, dünya - % 48), istikrarlı disiplin süreçleri oluşturulması (Türkiye - % 24, dünya - % 46), iç denetim, uygunluk denetimi, risk yönetimi ve hukuk departmanları görevlerinin önceden tanımlı olması (% 22, % 51) ve görev alan departmanların yazılı aksiyon planlarının bulunması (% 20, % 39) konusunda Türkiye hâlâ istenilen seviyeye ulaşmamış görünüyor.


Katılımcıların yüzde 11"i "işleri hızlandırmak" için para vermenin yasak olup olmadığı konusunda emin değil…

Dünya genelinde katılımcıların önemli bir bölümü (% 17) şirketlerinde "işleri hızlandırmak" amacıyla para verilmesinin (facilitation payments) yasak olup olmadığı konusunda emin değil. Benzer şekilde Türk yöneticilerin % 11"i de bu konudaki şirket politikaları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtmiş. Türk firmalarının % 86"sı kesin olarak bu tür ödemelerin yasak olduğunu söylerken, dünya genelinde ve Orta ile Doğu Avrupa genelinde de (% 76, % 77) benzer oranlar görülüyor.

"Finansal krizde ayakta kalabilmeyi başaran pek çok şirket büyümeyi yeniden hedef alacak"

11. Global Yolsuzluk Anketi, Şirketlerde Rüşvet ve Usulsüzlük Eylemleri Raporu sonuçları, gelecek yıl için de öngörüler ortaya koyuyor. Türk şirketlerinin % 12"si agresif büyümeyi, % 34"ü ise maliyet kontrolünü temel strateji olarak belirlediğini söylüyor. Şirket yönetimleri üzerinde baskıların artması söz konusu olsa bile iç ve dış denetim süreçlerinde belirsizliğin sürdüğü bildiriliyor. Buna göre, dünya genelinde firmaların % 71"inin, Türk şirketlerinin ise % 60"ının güçlü iç denetime odaklanacağı ortaya çıkıyor. Görev kapsamlarının daha kesin çizgilerle netleştirilmesi (Türkiye - % 38, dünya - % 59), yolsuzluk risklerinin test edilmesinde dış danışmanlardan daha çok yararlanılması (% 28, % 29), hukuk departmanının güçlendirilmesi (% 22, % 30), yönetim kurulu veya denetim komitesinin daha sıkı kontrol yapması (% 18, % 40) ve en önemlisi süreçlerin uygunluk denetiminin güçlendirilmesi (% 16, % 52) alanlarında oranlara bakıldığında halen Türk şirketlerinde belirsizliğin hakim olduğu ve belirli bir sistemin yerleşmeye başlamadığı dikkat çekiyor.

Ernst & Young Güney Doğu Avrupa ve Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü Sorumlu Ortağı Dilek Çilingir, raporla ilgili olarak şunları söyledi:

"Son 2 yılda, finansal krizde ayakta kalabilmeyi başaran pek çok şirket, büyümeyi yeniden hedef almaya başlamıştır ya da başlayacaktır. Büyüme, değişik piyasalarda ya da sektörlerde olabilecek ve beraberinde yeni usulsüzlük riskleri getirebilecektir. Bu büyüme sürecinde şirket yönetimleri tarafından etik değerlere yapılacak güçlü yatırım ve gösterilen bağlılık çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu yatırım ve bağlılık, Şirket çalışanlarının etik değerlerden sapmamalarını teşvik edecek ve şirketlerin piyasalarda ve diğer şirketler nezdinde daha iyi konumlanmalarına yardımcı olacak, şirketlerin, düzenleyici kurumların ve hükümetlerin son yıllarda artan denetim ve gözetim uygulamalarına karşı korunmasını da sağlayacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları