29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kriz Döneminde İş Arayanlara Öneriler
22 Şubat 2009 Pazar 10:35

Kriz Döneminde İş Arayanlara Öneriler

Başarılı bir iş arayan olabilmek için, kariyer sitesi Monster'ın adaylara çeşitli önerileri var.

"Sen bir CV"den daha fazlasın!" yaklaşımıyla Türkiye sitesini açan dünyanın ilk ve en büyük online kariyer ağı Monster, adayları yalnızca kendilerine uygun, hep hayalini kurdukları işlere ulaştıracak seçkin markaların iş ilanlarıyla buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda kariyer hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde onlara rehberlik ediyor. Monster.com.tr, her iş arayanın kendi profiline uygun olarak kişiye özel oluşturulan özgeçmiş, iş arama araçları, profesyonel networking platformu ve kariyer ipuçları ile iş arayanlara kariyerlerini en etkin şekilde yönetme yardımı veriyor. www.monster.com.tr adayların hayatlarını iyileştirmelerine yarayacak doğru kariyer seçimleri yapmalarını sağlamak ve bu arayış süreçlerinde kendilerini yanlız hissetmelerini engellemek ve potansiyellerinin daha çok farkına varabilmelerini sağlamak için birçok destekleyici ve yüreklendirici makaleler, testler ve öneriler ile adayların kariyer yolunda hep yanlarında oluyor. Çünkü Monster, adayların bir CVden daha fazlası olduğuna inanıyor.

Global krizin ekonomimize etkilerinin özellikle hissedildiği şu dönem, yakın tarihteki en zor iş bulunan dönem olabilir . TUİK verilerine göre 2007 Kasım ayında 10.1 olan işsizlik oranı 2008 Kasım ayında 12.3"e çıktı. Türkiye"de kayıtlı işsizlerin sayısı 3 milyona çıkarken, verilere göre her 4 gençten biri işsiz. Böyle bir dönemde başarılı bir iş arayan olabilmek için, online kariyer sitesi Monster.com.tr"nin size önerisi; sakin, sabırlı ve proaktif olmanız ve bu ipuçlarını bir denemeniz.

Seçiminizi yapın ve Hedeflerinizi belirleyin
Hedefleriniz ulaşılabilir ve gerçekçi olmalı, üzerinizde ağarlık yaratmamalı. Hedeflerinizin rolü, sizi uzun ve kısa vadede varmak istediğiniz yere ulaştıracak itici güç olmalı. Zamanınızı ve enerjinizi en çok ilginizi çeken ve verim alma şansınızın en yüksek olduğu iş fırsatları için harcayın. İlgilendiğiniz birkaç firmayı seçin ve onları takibe alın, açık pozisyonları olsa da olmasa da. 2009 yılında yeni işinizde olmak istediğiniz bir tarih belirleyin ve kendinize sorun; bu tarihte ve önümüzeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Hedeflerinize ulaşmak için bir tarih belirlemek, bilinç altınıza hedefinizle ilgili ciddi olduğunuzun mesajını verir. Adım adım ilerleyin ve öncelikle kendinize haftalık hedefler koyun. Bu hedefleri belirlerken, asıl amacınıza uygun olduklarından emin olun. Her hafta listenizdeki tüm hedefleri tamamlamış olmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar, yapılması gerekenler listesi tutan kişilerin, eninde sonunda listeledikleri maddelerin coğunu gerçekleştirdiklerini kanıtlıyor. Bu size başarmışlık duygusu verecek ve ilerleme kaydettiğiniz için motive olacaksınız.

Gelişen ve büyüyen sektörlere odaklanın
Monster Strateji danışmanı Brent Berger, büyüyen sektörlere ve alanlara odaklanılmasını öneriyor. "Enerji sektörüne bakın, petrol fiyatlarının durumuna bakınca, ucuz benzin ve ucuz yakıt ihtiyacı gitgide artıyor. Savunma endüstrisi de genel olarak terörle mücadele eden ülkelerde büyümeye devam edecek."

Monster dünya başkanı ve kariyer uzmanı Eric Winegardner"ın öngörüsü ise İyileşme başladığında Türkiye önemli bir avantaj yakalayabileceği yönünde. Bir çok sektörün yaşanmakta olan krizden etkilendiğini ifade eden Winegardner bu etkinin en az sağlık hizmetleri ve teknolojide görüldüğünü söylüyor.

Networkünüz üzerinde çalışın
Sanal ortamda profesyonel olarak yer alın : Kişisel markanızı profesyonel olarak inşa etmenizi sağlayacak bir biçimde isminizin online ortamda bulunmasını sağlayın . Profesyonel ve sosyal ağlar oluşturmanızı sağlayacak sitelerle bağlantılarınızı artırın ve bu bağlantıları pozitif bir imaj yaratmanızı sağlayacak bir biçimde şekillendirin , insanlara gerçekten kim olduğunuzu ve bir CV ' den fazlası olduğunuzu göstermeniz gerekiyor . Online ağlar bunu yapabilmeniz için gerçekten efektif yöntemler sunuyorlar.

CV'nizi online olarak paylaşın : iş başvurunuzu online yapabilmeniz için Monster.com.tr gibi sitelerde özgeçmişinizi bulundurmanız yararlı olacaktır . Aynı zamanda monster.com.tr sitesi, Monster ' ın global veritabanına da bağlantısı olduğu için şu anda 60 ' dan fazla ülkede iş fırsatı sunabilir.

Kendinizi efektif şekilde pazarlayın
Gerçekten hangi işi istediğinizi anlamanız ve bu işe nasıl sahip olabileceğinizi planlamanız çok önemli.

İş avı- adı üstünde- sizin için doğru olan işi avlamak demek. Bunu yapmanın en iyi yolu, düzenli olarak mevcut iş olanaklarını online araştırmaktır. Başarılı olmak istiyorsanız, araştırmanızın her yönüyle dikkatli bir şekilde planlamanız gerekiyor. CV"nizin dikkat çekmesi için baştan bir gözden geçirmeye ihtiyacı var mı? İş görüşmeleriniz için önceden düzgün bir şekilde hazırlanıyor musunuz yoksa görüşmenizden bir gece önce şirketin web sitesinde şöyle bir göz mü atıyorsunuz? Bir iş görüşmesine gitmeden önce hazırlık yapmak, sadece o şirketi araştırmakla bitmemeli. Hazırlığınız kendiniz hakkında anlamlı ve güçlü bir şekilde konuşmayı öğrenmeyi de içermeli. Size sorulabilecek potansiyel mülakat sorularının listesini yapıp anlatmak istediklerinizi madde madde yazmayı deneyin. İş bağlantıları kurma becerilerinizi tazeleyin, ve gerçekten çalışmak istediğiniz şirketlere birkaç pro-aktif başvuruda bulunmayı deneyin.

CV ' nizi paylaşmadan önce herhangi bir eksik olmadığından emin olun : Unutmayın özgeçmişiniz mükemmel olmalıdır. Bir işveren sizin işe aday olup olmadığınıza karar verebilmek için yaklaşık 20 saniye ayırır. Ve bu 20 saniyede potansiyel işverenler tarafından yapılan elemeler genellikle hatalardan kaynaklanıyor. Dikkat etmeniz gereken CV hataları şöyle sıralanıyor :

Gramer, imla hataları,
Yanlış iletişim bilgileri,
Bilgi eksiklikleri (özellikle de sahip olunan nitelikller, iletişim bilgileri ile ilgili eksiklikler)
Özgeçmişin gereğinden uzun ( en fazla iki sayfa olmalı ) ya da kısa (1 sayfadan az) olması.-özgeçmişin uzunluğu tecrübenizle bağlantılı olmalı-
Özgeçmişiniz ile geçmişte ne yaptığınızı anlatmaktan çok yeteneklerinizi ve becerilerinizi göstermelisiniz.
Hayata geçirdiğiniz projeleri, işiniz dışında üstlendiğiniz görevleri CV" nize yazmayı atlamayın.
Görsel olarak rahatsız edici bir format, eğer özgeçmişiniz gözü yoruyorsa bu durumda algılanma ve kendinizi ifade edebilme yeteneğiniz düşecektir

Farklı Seçeneklere de Açık Olun
Serbest çalışmanıza olanak tanıyan bir sektördeyseniz, hiç düşünmeyin kendi işinizi yapın! Serbest çalışmak size uygun gelmiyorsa, özellikle işverenler bu tür kriz dönemlerinde dönemsel, stajyer yada proje odaklı çalışacak nitelikli aday arayışlarını hızlandırıyorlar. Bu sebeple dönemsel iş fırsatlarına bakın. Dönemsel işlerin çoğunun maaşı oldukça iyidir ve hayalinizdeki sürekli bir işi bulana kadar faturalarınızı ödemenize yardımcı olur.

Küçük detaylara önem verin
Kişiselleştirmeye önem verin, örnek bir ön yazı kullanmayın. Yazdığınız her ön yazının başvurduğunuz işe ve şirketin aradığı niteliklere uygun özelliklerinizden bahsetmesi gerekir. Gittiğiniz mülakatlardan sonra mutlaka bir teşekkür e-maili yazın.

Zamanınızı efektif kullanın
Keyif almadığınız bir işte yoğun çalıştığınız bir günden sonra, genelde eve gidip dinlenmek ve işten kopma ihtiyacı duyarsınız. Yeni bir iş aramaya zamanınız yokmuş gibi gözükür. Bugünün işini yarına bırakmayın. Sizin de Richard Branson ve Bill Gates gibi 24 saatiniz var- tek ihtiyacınız olan zamanınızı daha verimli kullanmak. Bundan sonra canınız bir dizi seyretmek istediğinde kendinize şu soruyu sorun: Bunu yapmak, hayatımı iyileştirmeme ve istediğim işi bulmama yardımcı olacak mı?"Eğer cevap "Hayır" sa (ki tahminimizce öyledir) , bu zamanı araştırmaya başlamak için kullanın. İş avına ayırdığınız zaman ne kadar çoksa, aradığınız işi bulma şansınız da okadar yüksektir.

Pozitif olun
Ekonomik kriz döneminde iş ararken yapmanız en önemli şey pozitif olmak. İşsizlik oranının %10 olduğu bir pazarda bile unutmayın ki %90 istihdam vardır. İş arayanların yaklaşık üçte biri, ilk iki ay içinde pes ediyor çünkü genelde yeni bir iş bulmanın çok kolay ve çabuk olduğu düşünülüyor. Ancak çok nadiren bu mümkündür.

Kötü bir ekonomide iyi bir iş bulmak için uğraşmak kolay değildir ancak bu ipuçlarından birkaçını bile denemeniz iş bulma şansınızı arttıracaktır. Unutmayın, ne kadar çok iş fırsatı olup olmadığı önemli değil, siz bir iş arıyorsunuz-kendiniz için en doğru iş.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları