29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koza Projesi 3 Yaşında
16 Mart 2011 Çarşamba 17:47

Koza Projesi 3 Yaşında

2009 yılında başlayan sosyal sorumluluk projesi Koza, 2011 yılında kapsamını genişleterek devam ediyor.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği YASED"in 2009 yılında başlattığı, Türkiye"nin az gelişmiş bölgelerinde okuyan üniversite öğrencilerine uluslararası şirketlerde staj olanağı sağlayan projesi Koza, genişletilmiş kapsamıyla üçüncü dönemine girdi. Başladığı ilk yıldan beri büyük ilgi ve destek görerek bu yıl da kapsamı genişletilen projede 33 farklı ilde okuyan üniversite öğrencilerine uluslararası şirkette staj olanağı sağlanacak. Koza Projesi şimdiye kadar toplam 242 öğrenciye 55 farklı şirkette staj imkânı yarattı.

YASED"in Koza projesinin öncelikli hedefleri öğrencilere vizyon kazandırmak, uluslararası önemli firmaların iş yapış sistemlerini merkezlerinde öğrenmelerini sağlamak, staj dönemi süresince edindikleri deneyim ve vizyonu ileride gerek yaşadıkları bölgeler, gerekse kendi kişisel gelişimleri için kullanabilmelerine vesile olmak. Projenin ilk yılında pilot bölge olarak seçilen GAP Bölgesi başarıyla tamamlanmıştı. İkinci yılında da teşvik sistemine göre 4. bölge olarak adlandırılan 30 ildeki üniversiteler seçilmiş ve 118 öğrenciye staj olanağı sağlanmıştı. Gençlere fırsat eşitliği sağlamak hedefiyle başlatılan Koza"nın bu yıl kapsamı genişletilerek daha fazla öğrenciye ulaştırılması hedeflendi ve hem 4. bölge illeri hem de tüm GAP bölgesi dahil edildi. Projenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da lideri Nestle İnsan Kaynakları Direktörü Zuhal Çivi oldu…

YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit proje ile ilgili olarak şunları söyledi: "Koza projesinin üçüncü yılına daha da büyüyerek girmesi bize büyük gurur veriyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın iş hayatını üniversite eğitimleri sırasında, üstelik uluslararası şirketlerde tecrübe etmeleri paha biçilmez bir deneyim. Ekonominin canlılığı ve yatırımların sürekliliği için istihdamın artması son derece önemli. Biz de YASED olarak bunun sağlanabilmesi için her türlü çalışmaya katkı sağlıyoruz. Koza Projesi tam olarak bu amaca hizmet etmek için doğmuş bir sosyal sorumluluk projesi. Geçtiğimiz yıllarda sizlerle paylaştığımız hayalimizi bu yıl da yinelemek istiyoruz; bundan 10 yıl sonra projeye dâhil olan öğrencilerin her birinin en az 100 kişiye istihdam yaratabilecek konuma gelmesi en büyük arzumuz… Bunun için biz YASED olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ve her yıl daha fazla öğrenciye ulaşacağız. Projeye destek veren tüm kurum ve bireylere bu vesile ile teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Nestle İnsan Kaynakları Direktörü ve Koza Projesi Koordinatörü Zuhal Çivi ise proje ile ilgili bilgi verirken "Öğrencilerin çoğu YASED üyesi şirketlerin merkez ofislerinde veya Anadolu"daki farklı organizasyonlarında staj yapacaklar. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da birbirinden değerli özel eğitim kurumu, gönüllü katılımları ile öğrencilere zenginleştirilmiş bir eğitim ve oryantasyon programı verecekler. Sunulacak eğitimlerde çok önemli isimlerle tanışma ve onların başarı öykülerini birebir dinleme fırsatı bulacak olan öğrenciler, aynı zamanda kişisel gelişim, girişimcilik, liderlik ve mülakat teknikleri üzerine tüm yaşamları boyunca faydalanabilecekleri bilgiler alacaklar" dedi. Projeye katılan öğrencilerin konaklama masrafları dahil her türlü ihtiyaçları YASED ve YASED üyesi şirketlerce karşılanıyor. Projeye dâhil olan uluslararası şirketler, stajyer öğrencilerin ulaşım masraflarını karşıladığı gibi staj süresince aylık maaş ve sigortalarını da ödüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları