23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kongrede Yatırım ve Finansman Oturumu
25 Haziran 2007 Pazartesi 10:38

Kongre'de Yatırım ve Finansman Oturumu

Türk Alman Ekonomi Kongresi'nde Yatırım ve Finansman konusu da masaya yatırıldı.

Türk Alman Ekonomi Kongresi'nde Türkiye ve Almanya arasında en önemli yatırımların yapıldığı sektörlerden Yatırım ve Finansman konusu masaya yatırıldı. Köln Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri ve TD-IHK Yönetim Kurulu Üyesi Victor Vogt Başkanlı’ğında gerçekleştirilen panele, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Öger Tours Genel Müdürü Vural Öger, EBSO Başkanı (Ege Bölgesi Sanayi Odası) Tamer Taşkın, Solitem GmbH Genel Müdürü Dr. Ahmet Lokurlu, Berlin Eyaleti Ekonomi Müsteşarı Volkmar Strauch, Eurotürk Dergisi Editörü Bülent Bora, PWC Türkiye Partner’ı Dr. Hüsnü Dinçsoy ve Diem&Partner Hukuk Bürosu’ndan Prof. Dr. Christian Rumpf katıldı.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Öger Tours Genel Müdürü Vural Öger, “Türkiye ayrıcalıklı bir ortaklığa dahil olamaz. Çünkü bu yapının içinde, sorumluluklarını üstlenecek ama karar mekanizmasında yer almayacak, bunu şirketler bile kabul etmez, değil ki devlet kabul etsin” diye konuştu. Türkiye’nin AB konusunda kendisine zaman tanıması, rahat davranması ve arkasına yaslanması gerektiğinin söylendiğini hatırlatan Öger, “Hiçbir ülke üyeliği bu kadar uzun beklemedi. 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşmasından beri bekliyoruz. Türkiye’nin rahat rahat beklemesi ifadesine katılmıyorum. Türkiye Avrupa kapılarında 40 yıldan fazla süredir bekliyor. Türkiye’nin neden AB’ye girmediği cevabı çok basit. Ayrıcalıklı bir ortaklığa dahil olamaz. Sorumluluklarını üstlenecek ama karar mekanizmelalarında yer almıycak, bunu şirketler bile kabul etmez. Benim görüşüm, bu süreci geçmeliyiz, 35 başlığı hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

“AB’nin Türkiye’yi böleceği düşünceleri saçmalık”

Ekonominin yolu açıp, siyasetin bunu izlediğini belirten Öger, Türkiye’nin ekonomisiyle AB’ne girdiğini savundu. Öger, müzakerenin başlangıcının dahi bu ülkede büyük mucize yarattığını, Hükümetin son 3 yılda büyük bir reform paketini meclise sunduğunu belirtti. Öger, Avrupa’nın her müdahalesinin buradaki milli duygulara hakaret olarak algılandığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“AB yi tek bir yapı olarak görmemek gerekiyor. AB’nin Türkiye’yi üç’e böleceği düşünceleri tamamen saçmalık. Nasıl AB’de Türk düşmanı varsa, Türkiye’de de AB’nin ne olduğunu bilmeden, bunu siyasi olarak kullanmaya çalışan insanlar da var. Fransa, Avusturya, biraz da Hollanda ve Danimarka vatandaşları Türkiye’nin katılımına karşı çıkıyor. Ancak İngiltere, İsveç, Polonya, İtalya ve Belçika, Türkiye’nin katılımını istiyorlar. İspanya ve Yunanistan’ın katılımı çok zor bir süreç olmuştu. 10 yıllık süreç katılım için uygun. AB bir değerler birliğidir.”

“AB’ye katılım islam ile çatışmayı ortadan kaldıracaktır”

Türkiye’de dün, bugün ve yarının birarada yaşandığına dikkat çeken Öger, Türkiye karşıtı olan kişilerin, dünün Türkiye’sini eleştirdiğini, şimdinin ve geleceğin ne olduğunu bilmediklerini söyledi. Bütün engellere rağmen bu yolda devam edileceğini ve Türkiye’nin kesin AB üyesi olacağına emin olduğunu vurgulayan Öger, sözlerini “ Bu süreç 7 yıl mı, 10 yıl mı, 15 yıl mı bilmiyoruz. AB’ye katılımımız, dünyanın geleceği yol mikro düzeyde Türkiye’den geçiyor. AB’ye katılım İslam ile çatışmayı ortadan kaldıracaktır” diye noktaladı.

EBSO Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, EBSO’nun 45 değişik komitesi olduğunu belirterek, Ege Bölgesi’nin, Türkiye’nin 100 milyar dolarlık ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdiğini söyledi. İzmir’in EXPO 2015’e de aday bir şehir olduğunu, Alman yatırımcıları İzmir’e beklediklerini belirtti.

Solitem GmbH Genel Müdürü Dr. Ahmet Lokurlu, Türkiye’de iki ortak şirketleri olduğunu, İspanya’da da 3. ortak şirket kurmak istediklerini belirtti.

Berlin Eyaleti Ekonomi Müsteşarı Volkmar Strauch, Berlin’e yatırım yapmak isteyen şirketlere, uygun çalışanları bulmak görevini kısmen üstlenmek istediklerini söyleyerek, Berlin’in yeni başlayanlar için değil, profesyoneller için uygun bir şehir olduğunu vurguladı.

Diem Et Partner Hukuk Bürosu’ndan Prof. Dr. Christian Rumpf, Türkiye’nin hareketli bir siyasi peysaja sahip olduğunu, hukuki düzenlemelerin de sürekli gelişme gösterdiğine değindi.

PWC Türkiye Partner’ı Dr. Hüsnü Dinçsoy da AB’ye üyelik kriterlerinde başarısız olduğu noktanın, enflasyon ve faiz konusu olduğunu belirterek, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için cazip olduğu noktaları ise şöyle sıraladı:

“2050’de dünyanın en büyük 12. ekonomisi olacağız”

“GSM operatörü Vodafone neden Türkiye’ye geldi penetrasyon nedeniyle. AB ülkelerinde her 100 kişinin 97’sinde cep telefonu var, AB’ye yeni giren ülkelerde ise yüzde 90 oranında bu. Türkiye’de ise bu oran 2006’da yüzde 70. Medyamarkt niye geliyor Türkiye’ye? Her 1000 kişi için kiralanabilir alan 2005’te 32 metrekareydi. İngiltere’de 130 metrekare seviyelerinde. 2015 yılında Türkiye’nin nüfusu 85 milyon olacak, Almanya’yla aynı oranda. Ancak yapısı itibariyle farklılık olacak, Türkiy’de nüfusun bağımlılık oranı yani türkiye almanyayla aynı seviyede olucak. Nüfusun yapısı ama farklı olucak. Çalışmayan nüfusun çalışan nüfusa oranı yani bağımlılık oranı yüzde 50 olacak. Türkiye verimliliğe dayalı ekonomiye daha yakın, inovasyona dayalı yatırımlarda çok daha geride. Ancak sağlık ve temel eğitim anlamında Türkiye’nin pozisyonu kötü değil. Türkiye PWC 2050 dünya raporuna göre 4.1 trilyon dolarlık bir Gayri safi yurtiçi hasılaya ulaşacak. Yani dünyanın en büyük 12. ekonomisi olacak.”

Eurotürk Dergisi Editörü Bülent Bora ise Türkiye’ye özgü döner ve beyaz peynir gibi ürünlerin Almanya’da aktif olarak pazara girdiğini ancak bu sürecein kontrolsüz geliştiğini söyledi.

Kongrenin ikinci gününde ilk kez düzenlenen Sourcing Day, kongre katılımcıları, fuar ziyaretçileri ve katılımcı firmalar için yeni fırsatlar yakalayacakları bir buluşma noktası oldu. Türk Alman Ekonomi Kongresi kapsamında gerçekleştirilen Sourcing Day ile katılımcılar iş ilişkileri oluşturma ve güçlendirme olanakları buldu.

Kurumların ürün ve hizmetlerinin aynı çatı altında tanıtıldığı ve birarada sunulduğu Türk Alman Ekonomi Kongresi İstanbul 2007 Fuarı ise geniş içeriği ile fuar ziyaretçileri ve katılımcı firmaları ağırladı. İş birliklerinin geliştirildiği fuara 800’e yakın kişi katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları