23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kongrede Tekstil Ekonomisi Oturumu
23 Haziran 2007 Cumartesi 17:42

Kongre'de Tekstil Ekonomisi Oturumu

Türk Alman Ekonomi Kongresi’nin ikinci gününde Tekstil Ekonomisi konusu masaya yatırıldı.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası TD-İHK’nın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Alman Ekonomi Kongresi’nin ikinci günü tekstil ekonomisi,  Kaufhof AG Pazarlama’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Peter Rentsch, Şahinler Holding CEO’su Kemal Şahin, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş ve İTKİB Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Öztüren tarafından ele alındı.

Son 20 yılda Türkiye Büyük Bir Güce Dönüştü

Türkiye’nin Avrupa’da özellikle son 20 yılda hızla büyüdüğüne değinen Şahinler Holding CEO’su Kemal Şahin; “En büyük potansiyelimiz insan gücüdür. Bu insan gücüyle yurtdışına açılabiliriz. Bu kapsamda hızlı tedariği sağlayarak ihracatımızı arttıracağız” dedi. Şahinler Holding’in 15 ülkede aktif olduğuna değinen Kemal Şahin; “1.1 milyar USD ciromuz var. Ürdün’de 2 ve Bulgaristan’da 1 fabrika kurduk” dedi.

Türkiye’nin dünya ticaretinde yüzde 5 paya sahip olduğunu belirten TGSD Başkanı Ahmet Nakkaş; “2015’te bu payın yüzde 15’e çıkmasını öngörmekteyiz” dedi. Almanya ile işbirliği alanlarının üretim, tasarım, pazarlama ve markalaşma alanlarında olacağına değinen Nakkaş; “Üretim’de ortak üretim tesisleri kurulması, ortak pazarlama staratejilerinin geliştirmesi ve ortak markaların yaratılması gerekmektedir. AB’nin Türkiye’ye Türkiye’nin AB’ye olduğundan daha fazla ihtiyacı bulunmakta; çünkü Türkiye yüksek insan gücüne sahip” dedi.

Çin ile Tekelleşme sürecine girildi

İTKİB Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Öztüren oturumda gerçekleştirdiği konuşmada hazırgiyimde Türkiye’nin 4’üncü sırayı aldığını ve payının yüzde 43 olduğunu vurguladı. Pamuk üretiminde ise Türkiye’nin 7. büyük üretici olduğuna dikkat çeken Öztüren Çin yüzünden bir tekelleşme sürecine girildiğini sözlerine ekledi.

Metro Group AG’nin ortak şirketlerinden Kaufhof AG Pazarlama’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Peter Rentsch ise dünya çapında 126 mağazaları bulunduğunu ve 3.6 milyar USD cirolarının olduğuna dikkat çekti. 22.000 istihdam sağladıklarına değinen Rentsch; “Bir gün içinde tüm mağazalarımızı 2 milyon kişi ziyaret etmektedir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları