24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koç’un Hedefi 81 İlden Öğrenci Almak
01 Ağustos 2012 Çarşamba 13:25

Koç’un Hedefi 81 İlden Öğrenci Almak

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, üniversitenin hedefinin Türkiye’nin 81 ilinden öğrenci almak olduğunu açıkladı.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, 2011 yılında LYS sonuçları sonrasında ilk 100’den 21, ilk 500’den 86, ilk 1.000’den ise 136 öğrencinin Koç Üniversitesi’ni seçmesiyle birlikte Koç Üniversitesine yerleşen öğrencilerin %25’inin ilk 5.000’den geldiğini ve bu açıdan en çok tercih edilen Vakıf Üniversitesi olduğunu açıkladı. Öğrencilerin yüzde 60’ının burslu olduğunun altını çizen İnan, “Geçtiğimiz yıl Anadolu’nun 40’tan fazla farklı ilinden öğrenci burslu eğitim almaya başladılar. Bu bizim için gurur verici bir tablo. Hedefimiz yeni öğretim yılında buna yeni 20 farklı il daha eklemek; Anadolu’nun farklı yerlerindeki parlak öğrencilerin üniversitemizde burslu eğitim görmesini sağlamak” dedi.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, üniversite tercihlerinin yaklaştığı dönemde eğitim editörleri ile bir araya geldi. Prof. Dr. İnan, bir yandan üniversite ile ilgili son gelişmeleri anlatırken bir yandan da öğrenci ve ailelerin akıllarındaki soru işaretlerini silmelerine yardımcı olacak bilgiler verdi.

Prof. Dr. Umran İnan, 1993 yılından bu yana eğitim veren Koç Üniversitesi’nin 2012 yılı itibariyle 4.812 öğrencisi, 7100’den fazla da mezunu olduğunu söyledi.  22 lisans programı, 28 yüksek lisans programı, 14 doktora programı bulunan üniversitede 6 fakülte, 1 yüksekokul, 4 enstitü bulunuyor. Üniversite bu sene ilk defa Sağlık Bilimleri ile Fen ve Mühendislik Enstitüleri Biyo-Medikal Bilimler ve Mühendisliği Yüksek Lisans Programı; Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından ise Tasarım, Teknoloji, Toplum Yüksek Lisans ve Doktora Programları bu yıl ilk kez öğrenci alacak.

Prof. Dr. Umran İnan, en çok tercih edilen Vakıf Üniversitesi olduklarını vurgulayarak, “2011 üniversite tercihlerine göre Koç Üniversitesi, LYS sonrasında Türkiye çapında sıralamalarda  ilk 100, 500, 1.000, 2.000 ve 5.000’den   giren öğrencilerin en çok tercih ettiği Vakıf Üniversitesi oldu. 2011 LYS sonuçları kapsamında da; ilk 100’den 21, ilk 500’den 86, ilk 1.000’den 136 öğrenci Koç Üniversitesi’nde eğitim-öğretim hayatına başladı, ve yerleşen öğrencilerin %25’inin ilk 5.000’den olduğu gözlendi. Bu kadar başarılı öğrencinin Üniversitemizi tercih etmesi bizim için çok gurur verici bir durum. YÖK’ün onayıyla 2012-2013 öğretim yılındaki kontenjanımız 980 civarında olacak” şeklinde konuştu.

Okuldaki öğrencilerin yüzde 60’tan fazlasının burs aldığını, bu sene burs oranını yüzde 75’e çıkaracaklarını belirten İnan, Anadolu’daki öğrencilerin de Koç Üniversitesi imkanlarından faydalanması için Anadolu’dan gelen öğrencilere yönelik özel bir burs uygulaması başlattıklarını söyledi. Prof. Dr. İnan, geçtiğimiz yıl 10’a yakın farklı ilden 14 öğrencinin bu kapsamda Üniversite’de eğitim almaya başladığını; böylelikle 2011-2012 eğitim yılında Üniversitenin kampüsünde 40’tan fazla farklı ilden gelen öğrencinin daha kaynaştığını; yeni öğretim yılında ise buna 20 farklı ilden gelen 40’a yakın öğrencinin eklenmesi, bu programdan yararlanması için çalıştıklarını vurguladı. İnan, Koç Üniversitesi’nde burssuz öğrenci alınmayan bölümleri de şöyle sıraladı: Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri ile birlikte Fizik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik; Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Tarih, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji ve Felsefe Bölümleri.

AR-GE’nin araştırma ve geliştirme sonucunda bilinmeyen şeylerin icad edilmesi olgusundan geldiğini belirten Prof. Dr. Umran İnan; “Bazen küçük bir icat büyük sonuçlar doğurabilir. AR-GE yapan birimde en parlak öğrenci ile en parlak öğretim üyelerini bir araya getirdiğinizde muazzam sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu sonuç hem ülke ekonomisine hem kültürüne hem de gelişim sistemine muazzam katkı sağlar. Biz de Koç Üniversitesi olarak Türkiye’nin en güçlü araştırma üniversitelerinden biriyiz. Akademisyen ve öğrencilerimize sunduğumuz yüksek eğitim olanaklarıyla da uluslararası standartlara ulaşmış bir vakıf üniversitesi konumunda bulunmaktayız. Ulusal ve uluslararası alanda büyük saygınlığı bulunan kuruluşlar tarafından layık görülen ödüllerle başarılarımızı her geçen gün daha da yukarılara taşımaktayız. Öğretim üyelerimizin yüzde 95’i doktora derecelerini ABD’nin ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden almıştır. Birçoğu Koç Üniversitesi’ne gelmeden önce önemli ABD, Avrupa ve Türk üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır. Koç Üniversitesi öğretim üyesi başına düşen makale sayısında Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında en üst sıralarda yer almaktadır. 2012 yılı itibariyle 10 öğretim üyesi TÜBİTAK Bilim Ödülü, 1 öğretim üyesi TÜBİTAK Özel ödülü, 21 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 3 öğretim üyesi TÜBA Teşvik Ödülü ve 32 öğretim üyesi TÜBA GEBİP Ödülü almıştır. Bu, araştırmaya verilen önemin, öğretim üyelerinin ve araştırma programlarının başarısının bir diğer göstergesidir.” dedi.

Türkiye’nin GSMH’sının yüzde 0,3’ünün AR-GE çalışmaları için ayrıldığını söyleyen Prof. Dr. Umran İnan bu miktarın 2023 yılına kadar yüzde 9’lara çıkacağını söyledi. Umran İnan: “Bu olanağın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bunun için AR-GE yaparken yalnızca Geliştirme yapmamak lazım. Geliştirme yapmak bazı ürünlerin daha iyi ve daha çok olması doğrultusundadır. Araştırma ise bilinmeyen konulardan yeni verilerin-bulguların  çıkarılmasıdır.Bir çok endüstri kuruluşu ve üniversite, yalnızca Geliştirme yapıyorlar. Türkiye’de bilim ile ilgilenen ve çabalayan kuruluşlar geliştirmekten ziyade yeni buluşlar ortaya çıkarmalı. Üniversiteler olarak bu konuda bizim de üzerimize çok büyük bir iş düşüyor. Daha fazla araştırma yapmalı; icad çıkarmalıyız” dedi.

Koç Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl açılan Tıp Fakültesi’nin Topkapı’da kurulacak olan Sağlık Bilimleri Kampüsü’nün temelinin atıldığını açıklayan Prof. Dr. Umran İnan, yeni kurulacak eğitim ve araştırma hastanesinin çok özellikli ve ileri teknolojik donanımlı bir üniversite hastanesi olacağını, sağlık alanında ülke sınırları ötesinde öne çıkan bir merkez olacağını söyledi. Umran İnan sözlerine şöyle devam etti: “Hastane ile aynı kompleks içinde yapılacak olan araştırma merkezinde kanser, genetik, nörolojik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları,   gibi alanlarda araştırmalar yapılacak. 400 yataklı planlanan hastane en modern cihazlarla donatılmış olup, öğrenciler son üç senelerini bu hastanenin yanında okuyarak ve klinik çalışmalar yaparak geçirecekler. İleriki tarihlerde Hemşirelik Yüksekokulu da buraya nakledilecek. Daha uzun vadede de İstanbul’un çok ihtiyacı olan bir çocuk hastanesi inşa edilmesini düşünmekteyiz. Üniversite hastanesi devreye girene kadar öğrenciler uygulamalı eğitimi Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde alacaklar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları