27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koçta, SBE Yüksek Lisans Eğitimi Başlıyor
14 Haziran 2011 Salı 12:19

Koç'ta, SBE Yüksek Lisans Eğitimi Başlıyor

Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü Eğitim ve Araştırma Programlarına 2011 - 2012 Döneminde Rumelifeneri Kampüsü'nde başlayacak.

Koç Üniversitesi İşletme, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri"ne ilave olarak Sağlık Bilimleri Enstitüsü"nü de kurdu. Türkiye"de sağlık eğitimine farklı ve yenilikçi bir görüş getirmek amacıyla kurulan Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, disiplinler arası seçkin öğretim kadrosuyla çok yönlü bilimsel araştırmayı, ileri teknolojiler üretmeyi ve toplum sağlığına hizmet vermeyi amaçlıyor. Sağlık alanında yarının liderlerini yetiştirmeyi hedefleyen Enstitü evrensel standartlarda bir eğitim ve araştırma kuruluşu olmayı planlıyor. Tıp, Sosyal Bilimler, Fen ve Mühendislik Fakülteleri"nden araştırmacı öğretim üyelerinin katılımıyla oluşturulacak Yüksek Lisans ve Doktora programlarının sağlık ile ilgili araştırmalara çok yönlü bir bakış açısıyla yaklaşarak özgün bilimsel, etik, ekonomik ve teknolojik çözümler üretmesi amaçlanmaktadır.

Koç Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu"nca kabul edilen; Tıbbi Fizyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, ve Üreme Biyolojisi Yüksek Lisans programlarına 2011 Güz dönemi için her programa tam burslu 2 öğrenci alacaktır. Ayrıca Yoğun Bakım Hemşireliği Yüksek Lisans programına da öğrenci alınacaktır. Bu programların kapsamı, başvuru koşulları ve burslar ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://gshs.ku.edu.tr web sayfasından ulaşılabilir.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü"nde verilecek olan Tıbbi Fizyoloji, Tıbbi Mikrobiyoloji, Üreme Biyolojisi ve Hemşirelik Yüksek Okulu"nda verilecek olan Yoğun Bakım Hemşireliği Yüksek Lisans programlarının süresi 2 yıldır ve eğitim dili İngilizce"dir. İlk iki dönemde teorik ve temel derslerin verileceği programın üçüncü ve dördüncü dönemleri araştırma ağırlıklı olarak planlanmıştır. Yüksek Lisans programlarını takiben, çeşitli Doktora programlarının da açılması planlanmaktadır.

Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü sadece Tıp Fakültesi ile değil; Fen, Mühendislik, Sosyal Bilimler, Hukuk, İdari Bilimler Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksek Okulu ile işbirliği içinde sağlık konusunda yenilikçi programları öğrencilerine sunmayı planlamaktadır.


Sağlık Bilimleri Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. İskender Yılgör ve Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Kerim Başkurt, "Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Türkiye"de şu anda benzeri bulunmayan yenilikçi eğitim ve araştırma programlarına imza atacağız" dedi.

Prof. Yılgör ve Prof. Başkurt İnsan ve Toplum Sağlığı ile ilgili çalışmaların tüm ileri ülkelerin en önemli araştırma alanları arasında olduğunu ve Koç Üniversitesi olarak ta bu konulara çok yönlü yaklaşılacağını belirtmişlerdir. Bu görüş çerçevesinde oluşturulacak araştırma ve eğitim programlarına, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra özellikle Fen ve Mühendislik Fakülteleri öğretim üyelerinin de katılması sonucunda sağlık ile ilgili problemler hem temel tıp, hem de fen bilimleri bakış açısından ayrıntılı olarak incelenecek ve bunlara teknolojik/mühendislik çözümler önerilebilecektir.

Önümüzdeki, yıllarda açılması planlanan disiplinler üstü Yüksek Lisans ve Doktora Programlarından bazıları şunlardır: (1) Omurga Biyomekaniği, (2) İlaç Tasarımı ve Üretimi, (3) Sağlık Ekonomisi, (4) Sağlık ve Etik, (5) Biyomalzemeler ve Cihazlar, (6) Doku Mühendisliği. Bu programların birçoğu şu anda Türkiye"de bulunmamaktadır. Bu programlar kapsamında amacımız ülkemizde sağlık alanında lider araştırmacıları yetiştirmek, evrensel bilime önemli katkılarda bulunmak ve sağlık ile ilgili ürünler ve teknolojiler geliştirmektir.

Prof. Dr. İskender Yılgör: Prof. Yılgör Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini ODTÜ Kimya Bölümü"nden almıştır. 1980 yılında ABD"ye giden Prof. Yılgör 1980-1985 yıllarında Virginia Politeknik Enstitüsü"nde Araştırma Direktörü, 1985-1989 yıllarında Thoratec Laboratories, Berkeley, California ve 1989-1994 yıllarında Goldschmidt Chemical Corporation, Hopewell, Virginia"da Ar-Ge"den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. Thoratec şu anda dünyanın en önemli yapay kalp üreticisidir.

Prof. Yılgör 1994 yılında Koç Üniversitesi"ne katılmıştır. 2003 yılında Tübitak Bilim Ödülü"nü alan Prof. Yılgör Tübitak Bilim Kurulu üyesidir. Prof. Yılgör"ün ortak yazarlı bir kitabı, 14 kitap bölümü, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış 77 bilimsel makalesi, 8 ABD ve 1 tane de Türk patenti vardır. Prof. Yılgör bilimsel makalelerine 2500 civarında atıf almıştır. Prof. Yılgör silikon içeren polimerler, poliüretan ve poliüre elastomerleri, çok dallı polimerler, nanokompozitler, polimerlerin nanoyapı-performans ilişkileri ve polimerlerin biyomalzeme olarak kullanılmaları konularında araştırmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Oğuz Kerim Başkurt:Prof. Başkurt Hacettepe Üniversitesi"nden Tıp Doktoru ünvanı ile mezun oldu. Aynı Üniversite"de Fizyoloji Doktora eğitimini 1988 yılında tamamladı. Sırasıyla Hacettepe Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi"nde öğretim üyesi olarak görev yapan Başkurt, 1995-1996 yıllarında University of Southern California Keck School of Medicine"da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 2000-2004 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi"nde Rektör Yardımcısı, 2004-2008 yıllarında ise aynı üniversitede Rektörlük Başdanışmanı olarak görev yaptı. Prof. Başkurt 2010 yılından bu yana Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi"nde görev yapıyor.

Prof. Başkurt Tübitak Teşvik Ödülü, Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü ve International Society of Clinical Hemorheology and Laboratorie Lafon Hemorheology and Microcirculation Award başta olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslar arası ödüller kazandı. Hemodinami, kanın akışkanlık özellikleri ve damar biyolojisi alanında yoğunlaşan araştırmaları ile ilgili yaklaşık 120 makalesi uluslar arası hakemli dergilerde yayınlanan Başkurt"un ayrıca uluslar arası yayınevlerince yayınlanmış iki kitabı ve 7 kitap bölümü bulunuyor. Prof. Başkurt"un yayınları 1700 civarında atıf almıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları