25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kocaoğlundan Kalitesiz Siyaset Uyarısı
26 Mayıs 2011 Perşembe 15:13

Kocaoğlu'ndan Kalitesiz Siyaset Uyarısı

KALDER İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 12. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu Kaya İzmir Thermal ve Convention Otel'de başladı.

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, siyasilere seslenerek, "İzmir"de hiç bu kadar belden aşağıya vurulan, kalitesi bu kadar düşük seçim süreci yaşanmadı. Kalan sürede İzmir"e yaraşır, İzmir"in insanının istediği şekilde, hoşgörü ve sevecenlikle geçmesini istiyorum. Umarım bu uyarılar yerini bulur" dedi.

Bu yıl Yeni Nesil, Yeni Eğilimler başlığı altında gerçekleştirilen olduğu 12. Mükemmelliği Arayış Sempozyumu dün başladı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, icraatlarını anlattı. İzmir"de kimseden çekinmeden, korkmadan, kimseden etkilenmeden yaşandığını ifade eden Kocaoğlu, "İzmir"de ötekileştirme yok. Bugün gelen, dün gelen, 40 yıl önce gelen de İzmirli. Bunu sağlayabilen tek büyük metropol kent İzmirdir. Bunu İzmir"in kadının kucak açmasına, sosyal yaşamdaki rolüne ve İzmirlilere borçluyuz" diye konuştu. İzmir"de yaptıkları çalışmalarla toplam kaliteyi ve yaşam kalitesini artırmaya çalıştıklarını ifade eden Kocaoğlu, "Yüzülebilir Körfez" hayali olduğunu söyledi. Bu kapsamda Devlet Demiryolları ile birlikte İzmir Körfezi"nin ÇED raporu üzerine çalıştıklarını ifade eden Kocaoğlu, "ÇED Raporu protokol üzerinde dün geç saatlere kadar çalıştık. Gerekli değişiklikleri yaptık. Limanı da büyüteceğiz. İzmir"in iç körfezindeki suyun 20-25 günde artan sayıda değişmesini sağlayacağız. Zaten Körfeze kirlilik akıtmıyoruz. 70 yıl önce olduğu gibi körfezi, denizi pırıl pırıl yapacağız. Yani körfezde yüzeceğiz. Bu da Büyükşehir Belediye Başkanı olarak benim hayalim. Bu hayalimi gerçekleştirmek için çok uzun süreye ihtiyacımız yok. ÇED raporu hazırlıyoruz, gerekli makine ve ekipmanların da ihalesine çıkıyoruz. Bir bakmışsınız ki üç yıllık sürem dolmadan körfezde hep birlikte yüzüyoruz" dedi.

Konuşmasında seçim konusunda da açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, şunları söyledi: "İzmir"de hiç bu kadar belden aşağıya vurulan, kalitesi bu kadar düşük seçim süreci yaşanmadı. Ben defalarca uyarıda bulundum. İzmir"in atmosferi, insanı gürültü, patırtı kavga istemiyor. Diğer partilerin adayları birbirine şaka yaparak siyaset yapmak istiyor. Biz 2009"da, 2004"te öyle yaptık. Çünkü çok büyük bir gerilim var. Burada madem konumuz kalite, madem hedef kaliteli bir yaşam buradan tüm siyasileri 17 gün kalan seçimler için seslenmek istiyorum. Kalan sürede İzmir"e yaraşır, İzmir"in insanının istediği şekilde; hoşgörü ve sevecenlikle geçmesini istiyorum. Umarım bu uyarılar yerini bulur"

Açılışta konuşan KALDER Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Türkiye rekabet açısından dünyada 61. sırada bulunduğunu belirterek, "Türkiye Avrupa Birliği"nde altıncı büyük bir ülke, 2023 yılında ilk 10"a girmeyi hedefleyen bir ülke. Dolayısıyla Türkiye"nin bu hedefleri yakalayabilmesi için sıçramalı iyileştirmelere ihtiyacı var. İşte inovasyon, yenileşim dediğimiz olgu burada devreye giriyor. Finlandiya yüzde 20 işsizlikle uğraşırken, yaptığı inovasyon sonucunda hepimizin kullandığı cep telefonları sayesinde milli geliri 20 bin dolara sıçrattı ve işsizliği sıfırladı" diye konuştu.

Türkiye"de iş yapmayı engelleyen sorunların başında verimsiz devlet bürokrasisi engellemeleri geldiğini kaydeden Doğan, "Kamu her zaman KALDER"in özel sektör kadar birinci öncelikleri arasında yer almaya devam edecektir. İstanbul"da valiliklerimiz ile çalışıyoruz, yerel yönetimlerin bir çoğuyla çalışmalarımız var. Bürokrasinin Türkiye"nin büyümesinin önünde bir engel olmaktan çıkartılması için tüm çabamızı göstereceğiz" dedi. KALDER İzmir Şube Başkanı Osman Ünal, toplam kalite yönetiminin her geçen gün kendini yenileyen ve geliştiren bir olgu olduğunu belirtti. Derneklerinin merkez ve şubeleriyle katlanarak büyüdüğünü anlatan Ünal, gençler için Gençkal Liderlik Akademis Platformu oluşturduklarını ifade etti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Mükemmelliği Arayış Sempozyumunun bu yılki alt başlığı olan Yeni Nesil, Yeni Eğilimler konusunun zorlayıcı olduğu kadar, heyecan verici bir alan olduğunu belirterek, "Bildiğimiz sınırları yerle bir eden teknoloji, yeni fırsat alanları, artan ve biçim değiştiren rekabet, değişen iş yapma biçimleri ve beklide hepsinden önemlisi yeni bir nesil; Y kuşağı ile karşı karşıyayız. Biz aslında bütün bu unsurların henüz acemisiyiz, çünkü bütün bu alanlardaki değişim çok hızlı gerçekleşiyor. Her değişimin sonucunu öğrenmeye ve tecrübe kazanmaya çalışıyoruz. İşte bu süreçte, bu değişimi daha erken kavrayanlar, önümüzdeki çağda bir adım önde olacaklar. Elbette yeni nesli, yeni ihtiyaçlara göre yönlendirebilmeli, onlara tecrübelerimizi aktarabilmeliyiz. Ancak bunu yaparken de işlerini en iyi yapan olma kültürünü mutlaka ama mutlaka vermeliyiz. İşte insan unsuru bakımından daha iyiye ulaşmanın temel dinamiği bu anlayış olacaktır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları