24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kocaeli Üniversitesine ERP Laboratuarı
01 Aralık 2008 Pazartesi 11:57

Kocaeli Üniversitesi'ne ERP Laboratuarı

Microsoft, Kocaeli Üniversitesi, Linde Gas ve Axis Bilgi Teknolojileri ile işbirliği içinde Uygulamalı Kurumsal Yazılım Laboratuarını hayata geçirdi.

Microsoft"un Türk bilişim sektörüne nitelikli, uzman kadrolar kazandırmak amacıyla üniversitelerle ve iş ortaklarıyla yaptığı çalışmalar sürüyor. Microsoft, Linde Gas ve Axis Bilgi Teknolojileri işbirliğiyle oluşturulan Uygulamalı Kurumsal Yazılım Laboratuarı Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi"nde hizmete girdi.

Laboratuar özel sektör - üniversite işbirliğine güzel bir örnek oluşturdu. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Kishali liderliğinde kurulan Kurumsal Yazılım Laboratuarına Microsoft ücretsiz lisans sağlayarak destek oldu. Laboratuarın donanım ihtiyacı Linde Gas Türkiye tarafından sağlanırken, gerekli kurulum ve danışmanlık desteği ise Microsoft Dynamics iş ortağı Axis Bilgi Teknolojileri tarafından verildi.

Laboratuar törenle açıldı
Uygulamalı Kurumsal Yazılım Laboratuarı"nın 27 Kasım 2008"de gerçekleşen açılış törenine Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Kishali, Linde Gas Türkiye Genel Müdürü Sait Tosyalı ve Axis Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Atilla Filizler katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komşuoğlu:

"İşletmelerin A dan Z"ye bütün fonksiyonlarını tek bir yazılımda bütünleştirerek sınırlı olan kaynakların etkin kullanımını amaçlayan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemleri günümüz iş dünyasının karşılaştıkları sorunların çözümü için temel anahtardır. Microsoft Türkiye, Linde Gas Türkiye ve Axis Bilgi Teknolojileri"nin destekleriyle üniversitemize kazandırılan ERP Laboratuarı ile Kocaeli Üniversitesi olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri arasında bir ilke de imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Öğrencilerimizin lisans yıllarında Dynamics AX ERP programı ile tanışmaları ve güncel uygulama örnekleri üzerinde çalışma imkânı bulmalarının, kariyerlerinde büyük avantajlar sağlayacağına ve geleceğe daha güvenle bakmalarında yardımcı olacağına inanıyoruz."

Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan da konuşmasında ekonomide ERP talebinin yoğunlaşmasıyla birlikte, bu alanda nitelikli ve deneyimli insan gücüne olan gereksinimin de arttığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Müşteri ve iş ortaklarımızın proje eleman ve danışman ihtiyacını karşılayabilmek için, Kocaeli Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerimizin öğrencilerine bu mesleği tanıtmak, sevdirmek ve mezuniyetlerinde bilgi ve yeteneklerine ERP uzmanlığını eklemek istiyoruz. ERP bilgisi ile mezun olan öğrencilerimizin çok daha çabuk iş bulabileceklerine ve girdikleri işe hızla adapte olup, katma değer yaratacaklarına inanıyoruz."

Kurumsal Kaynak Planlaması"na büyük ihtiyaç var
İşletmelerde bilgi akışını güçlendirerek iş süreçlerinde verimliliği artıran ERP"nin (Kurumsal Kaynak Planlaması) Türkiye için önemi giderek artıyor. Özellikle AB uyum süreci ve küreselleşmenin getirdiği yükümlülükler nedeniyle bu alan hızlı büyüme potansiyeline sahip. Ancak bu iş dünyasının bu talebini karşılayacak uzmanlıkta insan kaynakları yetersiz düzeyde bulunuyor.

Microsoft, Finans, Tedarik Zinciri ve Müşteri İlişkileri Yönetimi çözümlerini içeren Microsoft Dynamics ürünlerini, üniversitelerde ücretsiz kullanıma açarak, üniversite öğrencilerinin, mezuniyet öncesinde Kurumsal Yazılımlar ile tanışmasını,tecrübeli danışmanlar aracılığı ile reel sektör ihtiyaç ve çözümlerini görmelerini, devam eden projelerde stajyer olarak çalışarak tecrübelerini arttırmayı hedefliyor.

Daha önce Yıldız Üniversitesi"nde öğrencilerin yararlanabileceği bir ERP Laboratuarının açılmasına katkıda bulunan Microsoft bu alandaki desteğini bu kez Kocaeli Üniversitesi"ne taşıdı. Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de Microsoft Dynamics ile yazılım dünyasına güçlü bir adım atmış olacak ve deneyimlerini artırmak amacıyla ERP projelerinde stajyer olarak görev alabilecekler.


(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları