23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koç Üniversitesi MBA Öğrencileri
11 Temmuz 2007 Çarşamba 11:37

Koç Üniversitesi MBA Öğrencileri

Koç Üniversitesi’nin MBA programına katılanlar daha mezun olmadan ortalama 2 iş teklifi alıyor.

Koç Üniversitesi MBA öğrencileri hem dünya standartlarında eğitim alıyor, hem de daha mezuniyet öncesi gelen iş tekliflerini değerlendiriyorlar. Üniversitenin MBA programında yer alan öğrencilere daha mezun olmadan ortalama 2 iş teklifi geliyor. Aralarında çokuluslu firmaların da bulunduğu pek çok farklı sektörden gelen teklifleri ayrıntılı olarak değerlendiren öğrenciler, kariyerlerinde atacakları adımın nasıl olacağına karar vermeye gayret ediyorlar. Üniversitenin sunduğu kariyer desteği sayesinde kendilerine en uygun tercihi yapan öğrencilerin yüzde 50’si ise daha mezuniyet öncesinde bir şirketle anlaşarak iş sözleşmesini imzalıyor.

Koç Üniversitesi MBA öğrencilerine yönelik olarak özel ve yoğun bir kariyer destek çalışması yürütülüyor. Bu çerçevede öğrencilerin özgeçmiş katalogları oluşturuluyor ve iş dünyamızdaki firmalara dağıtılıyor. Böylece firmaların öğrencileri tanıması ve eğitimleri hakkında bilgi sahibi olması sağlanıyor. Ayrıca gerçekleştirilen etkinliklere katılan konuk konuşmacılar, öğrencilere iş yaşamının farklı alanları konusunda ayrıntılı bilgiler aktarıyor. Düzenlenen “Kariyer Günleri” aracılığıyla öğrenciler ve firmalar üniversite bünyesinde bir araya getiriliyor. MBA öğrencileri, böylece gelecek planlarını en doğru şekilde yapabiliyorlar. Aynı zamanda MBA öğrencilerine yaz aylarında katılacakları staj programları ayarlanması konusunda da destek veriliyor. Tüm bu çalışmalar neticesinde MBA öğrencileri kendilerine gelen iş tekliflerini ayrıntılı ve sağlıklı bir şekilde değerlendirme fırsatına sahip oluyorlar.

1995 yılından bu yana Koç Üniversitesi MBA programından mezun olanların yüzde 23’ü bugün itibariyle bankacılık ve finans sektöründe görev yapıyor. Tüketici ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketlerde çalışmakta olanların oranı ise yüzde 13 seviyesinde. Bunların haricinde otomotiv, telekom, teknoloji, ilaç, gıda ve elektronik gibi sektörler de Koç Üniversitesi MBA mezunlarının yoğun olarak yer aldığı sektörler arasında yer alıyor. Öte yandan görev üstlenilen alana yönelik olarak bakıldığında ağırlığın yüzde 28 ile finans alanına yönelik pozisyonlarda olduğu görülüyor. Bunu yüzde 24 ile pazarlama pozisyonları takip ediyor. Satış, iş geliştirme, stratejik planlama ve danışmanlık pozisyonları da Koç Üniversitesi MBA mezunlarının görev üstlendiği pozisyonlar arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Koç Üniversitesi MBA programını 2007 yılında tamamlayanlar arasında, mezun olmadan önce iş bulanların yüzde 42'si danışmanlık, yüzde 33'ü banka ve aracı kurumlar, yüzde 17'si denetim ve yüzde 8'i ise tüketici ürünleri sektörlerinde görev yapıyorlar. Öte yandan Koç Üniversitesi’nde MBA yapanlar, mezuniyetlerinin ardından ağırlıklı olarak çokuluslu şirketlerde görev yapmayı tercih ediyorlar.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Koordinatörü Ülgen Akın, MBA öğrencilerine iş yönetimi alanında kapsamlı ve dünya standartlarında bir eğitim sunduklarını belirtiyor. Daha mezuniyet öncesi pek çok iş teklifi gelen öğrencilerinin, bunları ayrıntılı olarak değerlendirme fırsatı yakaladığını belirten Ülgen Akın şunları söylüyor: “Öğrencilerimize verdiğimiz eğitimin yüksek niteliği ve yürüttüğümüz kariyer destek çalışmaları, iş dünyamızdaki firmaların gözünü programlarımıza katılan öğrencilerin üzerine çeviriyor doğal olarak. Pek çok firma öğrencilerimize mezuniyet öncesinde teklif getiriyor ve görüşmeler yapıyor. Bu öğrencilerimiz açısından da olumlu bir yaklaşım. Çünkü onlar da bu teklifleri ve firmaları ayrıntılı olarak değerlendirme ve düşünme fırsatına sahip oluyorlar. Öte yandan öğrencilerimize sunduğumuz kariyer desteği sayesinde onları en doğru firmalar ve en doğru iş pozisyonlarıyla buluşturmaya gayret ediyoruz. Bizler Koç Üniversitesi MBA programında öğrencilerimize gerçek iş yaşamının zorlu ve değişken koşullarına uygun, pratiğe yönelik bir eğitim verdiğimiz için de öğrencilerimizin hızlı iş bulma ve başarı yüzdesi yükseliyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları