30 Ekim 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOBİler Buluta Yöneliyor
29 Mart 2011 Salı 16:20

KOBİ'ler Buluta Yöneliyor

Microsoft'un yayınladığı rapora göre küçük ve orta ölçekli işletmeler bulut servislerine yönelecek

Microsoft, bulut hizmetlerinin küçük ve orta ölçekteki şirketleri nasıl etkileyeceğini ortaya koyan KOBİ Bulut Uyum Araştırması 2011"i yayınladı. Araştırmaya göre, KOBİ"lerin yüzde 39"u önümüzdeki üç yıllık süreç içerisinde bulut servislerine para ödemeye başlayacak.

Araştırmanın ortaya koyduğu diğer bir veriye göre yine önümüzdeki üç yıl içerisinde KOBİ"lerin ödeme yapmaya başlayacağı bulut hizmetlerinin sayısı birçok ülkede yaklaşık olarak ikiye katlanacak. Bu paralelde KOBİ"lerin yüzde 40"ı büyümek, yüzde 42"si karlılık için bulut servislerini özellikle kullandıkları kadar ödeme yapılabilen yapısı nedeniyle tercih edecek.

SaaS ve IaaS Alanında Fırsatlar Var
Araştırmada ayrıca KOBİ"lerin yazılımın (SaaS) ve altyapının (IaaS) servis olarak sunulduğu bulut modellerine yöneleceklerinin altı çizilerek bu alanda büyük bir potansiyelin olduğuna dikkat çekiliyor. Bu potansiyel ise özellikle barındırma hizmeti sağlayan kuruluşlara müşteri başına gelirlerini artırma imkanı sunacak. Ayrıca birleşik iletişim ve uzaktan masaüstü desteği gibi ek hizmetlere daha büyük ilgi gösterilecek. Bu gelişmeler de işbirliği, veri depolama ve yedekleme ile e-posta hizmetleri alanında yeni fırsatları da beraberinde getirecek.

Araştırmada öne çıkan diğer bulgular:
-Günümüzde KOBİ"lerin yararlandığı bulut hizmetlerinin sayısı 2"ye ulaşmıyor. Ancak gelecek üç yıl içerisinde bu sayı 3.3"e ulaşacak. Hatta çalışan sayısı 51 ila 250 kişi arasında değişen KOBİ"ler, önümüzdeki üç yıl içerisinde ortalama 3.7 bulut hizmeti için para ödemeye başlayacaklar.
-Önümüzdeki üç yıl içerisinde iş yükünün yüzde 43"lük oranı ödemeli bulut hizmetleri üzerinden karşılanmaya başlayacak. Yerinde hizmetler ise yüzde 28"lik bir kısmı karşılarken, yüzde 29"luk kısım ise bedava veya birlikte gelen hizmetler ile sağlanacak.
-Buluta para ayıracak olan KOBİ"ler için yerel pazarda faaliyet gösteren bir hizmet sağlayıcıdan bulut hizmetlerini satın almak önem kazanacak.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları