20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırşehirliler Vakfından Çalıştay
20 Temmuz 2008 Pazar 10:36

Kırşehirliler Vakfı'ndan Çalıştay

Kırşehirliler Vakfı, vakıf üniversitesi kurulması amacıyla çalıştay grubu oluştururken hedef yarı fiyatına öğrenci okutmak.

Kırşehirliler Vakfı, vakıf üniversitesi kurulması amacıyla çalıştay grubu oluştururken, kurulacak üniversite diğer vakıf üniversitelerinin yarı fiyatına öğrenci okutacak. Kırşehirliler Vakfı Genel Başkanı Erol Tosun, üniversitenin kurulmasındaki amacın para kazanmak olmadığını, hizmet vermek olduğunu söyledi. Tosun, "Üniversite ile Kırşehirlilere 20 fabrikalık istihdam sağlayacağız. Ayrıca ailesi orta gelir grubunda olan ve üniversiteye girememiş gençlerimize ucuza üniversite eğitim alma şansı vereceğiz" dedi.
Özelikle bu yıl vakıf üniversite fiyatyları cep yakarken Kırşehirliler Vakfı Vakıf Üniversitesi Çalıştay Gurubu Yürütme Kurulu çalışmalarına başladı. Yürütme Kurulu Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Kılıç başkanlığında çalışmalarını yaparken, Çalıştay Grubu içerisinde işadamlarından milletvekillerine kadar 50 Kırşehirli bulunuyor.

"Yarı Fiyata Kaliteli Öğretim Verilecek"

ANKA"ya açıklamada bulunan Vakıf Başkanı Erol Tosun, üniversitenin kurulması ile Kırşehir"e ekonomik anmamda önemli destek olacağını belirtirken, orta Anadolu"da bir vakıf üniversitesinin kurulmasının gerekli olduğunu söyledi. Tosun, söz konusu üniversitenin hizmet amacıyla olduğunu ve orta gelir grubunda olan ailelerin çocuklarını vakıf üniversitesine gönderebilmesini amaçladıklarını söyledi. Bürokrat, işadamı ve milletvekillerinden oluşan Çalıştay Grubu"nun üniversitenin kurulması ile ilgili fizibilite çalışmaları yaptıklarını kaydeden Tosun, "Bu yıl içerisinde YÖK"den kuruluş kararını çıkarmak istiyoruz. Fizibilite çalışmalarının ardında YÖK"e başvuruyu yapacağız. Üniversiteyi kazanamayan gençlerimiz, vakıf üniversitelerine giderken yüksek ücretler ödüyorlar. Orta gelir grubundaki ailelerin çocuklarını bu üniversiteler göndermesi de mümkün değil. Biz vakıf üniversitelerinin yarı fiyatına öğrenci alacağız. Ayrıca üniversite son teknoloji kullanacak ve gelecekte Türkiye"nin en önemli kurumlarından biri gelmesi amacını taşıyoruz. Öğrencilerimiz kaliteli bir eğitim alacaklar fakat uygun fiyata bu eğitim alacaklar" dedi. Tosun, kurulacak üniversitenin Kırşehir'e 20 fabrikalık istihdam sağlayacağını söyledi.

Prof. Dr. Kılıç: "Memnuniyet Verici"

Kırşehirliler Vakfı Vakıf Üniversitesi Çalıştay Gurubu Yürütme Kurulu Koordinatörü Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Kılıç ise Türkiye"nin genel nüfusa göre fakülte mezunu oranının, Amerika ve Avrupa"nın yanında bazı komşu ülkelerine göre daha geride bulunduğunu söyledi. Türkiye"de son dönemde açılan üniversitelerle birlikte 94 adet devlet üniversitesi ve 33 adet vakıf üniversitesi bulunduğunu anlatan Kılıç, "Buna karşılık, halen Ülkenin öz kaynaklarının, yüksek öğrenim için başta ABD olmak üzere, Avrupa üniversitelerine ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"ndeki vakıf üniversitelere aktarıldığı bilinmektedir. Türkiye"de üniversitelerdeki eğitim küçümsenemeyecek seviyede olup, öğretim elemanı kaynağı mevcuttur. Bu durum göz önüne alındığında, Kırşehirliler Vakfı"nın vakıf üniversite kurulması konusunda çalışmalara başlamış olması memnuniyet vericidir" dedi. Kılıç, kurulması planlanan üniversitesinin, Kırşehir ekonomisine katkı sağlayacağının dikkate alınması gerektiğini ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi"ne alternatif olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade etti.

"Kurulacak Üniversite, Önde Gelen Üniversitelerden Biri Olacak"

Üniversiteye giriş sıralamasında Kırşehir en ön sıralarda yer alan başarılı illerden birisi olduğunu anlatan Kılıç, "Türkiye"de üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilere hizmet vermesi planlanan vakıf üniversitesi, ülke ihtiyaçlarını göz önüne alarak eğitim programları açmayı, eğitimde kaliteyi, uygun ve modern alt yapıyı, öğrenci ve öğretim elemanları için sosyal imkanları ve mezunları ile ülkeye katma değer sağlamayı hedef almalıdır. Yeni bir üniversite kurmanın zor ve külfetli bir iş olduğu, uzun zaman alacağı dikkate alındığında böyle bir amaca öncülük ettiği için Kırşehirliler Vakfı Yönetim Kurulu"nu kutlamak gerekir" diye konuştu. Kılıç, kendisinin de Kırşehirli olarak bu üniversitenin kurulmasında Vakıf"a destek olmayı amaçladığını ifade etti. Kılıç, kurulacak üniversitenin son teknolojileri kullanarak Türkiye"de önde gelen bir kurum olması amacıyla çalışmalar yapıldığını söyleyerek, üniversitenin amacının Türkçe eğitim-öğretim, araştırma, uygulama ve yayınlar yapmak, bu alanda yapılan çalışmalara öncülük etmek, ülke ihtiyaçlarına ve uluslararası rekabete yönelik eleman ve araştırmacılar yetiştirmek olması gerektiğinin altını çizdi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları