25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıpır Kıpır Çocuklar
31 Ağustos 2007 Cuma 11:27

Kıpır Kıpır Çocuklar

Nisan Psikolojik Danışma Merkezi uzmanları dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve ailelerin yapabilecekleri hakkında açıklama yaptı.

“Çok huzursuz bir bebek,çok sık ağlıyor.Uykuları düzensiz, sık sık uyanıyor.Ne yaparsam yapayım işe yaramıyor...”

“Hiç yerinde durmuyor, sürekli hareket halinde.Sanki hiç yorulmuyor.Canı istemezse beni duymuyor.Artık başa çıkamıyoruz...”

Bu duyduklarımız dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) ilk belirtileri olabilir. DEHB dikkat süresinin kronolojik yaşa göre kısa olması, aşırı hareketlilik ve dürtüsel davranışlar şeklinde kendini gösteren bir bozukluktur. Bu üç belirti aynı çocukta varolsa da farklı düzeyde kendini gösterir.

Bazı çocuklarda asıl sorun hareketliliktir. Bu çocuklar yerinde duramaz, oturmaları gerektiğinde oturamaz. Çok konuşurlar, kendi başlarına sessiz sakin oynayamazlar. Sabırsızdırlar, sıralarını beklemekte zorlanırlar.

Bazılarında ise dikkat eksikliği asıl sorun olarak görünür. Bu çocuklar dikkatlerini belirli bir konuya yöneltmede zorlanırlar. Dikkatlerini kısa süre toplasalar bile dış uyarıcılardan çabuk etkilenir, dikkatleri çabuk dağılır. Dalgın, aklı hep başka bir yerlerde gibi, sizi dinlemiyormuş gibi görünürler. Sorumluluk almaktan kaçınırlar, eşyalarını kaybederler, unutkandırlar.

Dürtüsellik ise çocuğun düşünmeden hareket etmesidir. Sırasını bekleyemez, daha soru bitmeden yanıtı vermeye çalışır, arabalara bakmadan yola fırlar.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu daha çok çocuk anaokuluna ya da ilkokula başladığında belirginleşir, sorunlar büyür. Ancak DEHB’in ilk belirtilerinin bebeklik çağında görüldüğü belirtilmektedir. Bu bebekler huzursuz ve çok ağlayan bebekler olarak tanımlanır. Uykuları düzensizdir, çok sık uykudan uyanırlar. Biraz daha büyüdüklerinde öfke nöbetleri, diş gıcırdatma, oyundan oyuna atlama gözlenmektedir. Nelerin normal gelişimin bir parçası olduğunu, nelerin çocuğu yaşıtlarıyla karşılaştırdığımızda sıradışı olduğunu ayırt etmek önemlidir. Örneğin bütün bebeklerin, küçük çocukların hareketli görünmesi normaldir, dikkat süreleri kısadır. Hareketlilik üç yaşına kadar artar, daha sonra azalmaya başlar.

Kıpır kıpır olan, dikkatini toplayamayan, isteklerini erteleyemeyen çocuk için yaşam zordur. Böyle bir çocuğun anne babası olmak da yıpratıcı ve yorucu olabilir. Anne baba olarak her şeyi denediğiniz halde kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Anne baba olarak çocuğunuzun yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında çok daha fazla hareketli olduğunu, dikkatini toplamada zorlandığını, isteklerini erteleyemediğini gözlemliyorsanız; arkadaşlarıyla oyun oynamayı beceremiyor, diğer çocuklar onunla oynamaktan kaçınıyorsa, siz onu kontrol edemediğinizi, ona zarar gelmesini önlemek için çok çaba harcadığınızı düşünüyorsanız; çocuğunuz büyüdükte bunların geçmesini ya da düzelmesini beklemek yerine bir psikiyatristen, çocuk nöroloğundan veya bir psikologtan destek almak daha doğru olacaktır. Bu uzmanlar değerlendirmeleri yaparak sizleri izlenmesi gereken yol konusunda yönlendireceklerdir. Bu çocuklar bir uzman yardımı, ilaç tedavisi, duygusal ve eğitimsel destek ile yeni beceriler kazanıp, dikkatlerini toplamayı, rahatsız edici davranışlarını en aza indirgemeyi öğrenmekteler. Ailelerinin desteği ve bir uzman yardımıyla hiperaktivitelerini sosyal olarak kabul gören davranışlara dönüştürmekteler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları