25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimsesiz Çocuklar İşe Yerleştiriliyor
26 Temmuz 2008 Cumartesi 14:04

Kimsesiz Çocuklar İşe Yerleştiriliyor

2002-2008 yılları arasında 8 bin 937 kimsesiz genç değişik kurum ve kuruluşlarda işe yerleştirildi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer"in SHÇEK yurtlarından ayrılan kaç gencin işe yerleştirildiğine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Çubukçu, SHÇEK"e bağlı kuruluşlardan her yıl ortalama bin 600 gencin reşit olarak ayrıldığını ifade ederek 2002-2008 yılları arasında 8 bin 937 gencin değişik kurum ve kuruluşlarda işe yerleştirildiğini söyledi. Bakan Çubukçu tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yılda iki kez olmak üzere 3414 sayılı Kanun gereği sınav açmaları için uyarıcı yazı yazılmasına rağmen kimsesiz gençlerin işe yerleştirilmesinde istenen orana ulaşılamadığını kaydetti.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer"in 18 yaşını tamamlayarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarından ayrılan kimsesiz gençlerin işe yerleştirilmelerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Çubukçu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından bakımı üstlenilmiş olup, 18 yaşını doldurduğu için her yıl SHÇEK"ten ayrılan çocuk sayısıyla ilgili soruya "kurumumuza bağlı kuruluşlardan her yıl ortalama bin 600 gencimiz reşit olarak ayrılmaktadır" yanıtını verdi. Bakan Çubukçu, 2002 - 2008 (Haziran ayı itibariyle) arasında işe yerleştirilen kimsesiz genç sayısını ise 8 bin 937 olarak açıkladı. Bu gençlerin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirildiğini ifade eden Bakan Çubukçu, "tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yılda iki kez olmak üzere kamuda kimsesiz çocukların binde birinin işe yerleştirilmesine ilişkin 3413 sayılı kanun gereği sınav açmaları için uyarıcı yazı yazılmasına rağmen istenen orana ulaşılamamaktadır" dedi.

Seçer Erdoğan'a da Sordu

CHP"li Seçer, 3413 sayılı yasaya göre devletin, SHÇEK tarafından bakılan ve korunan çocuklar arasında yapılacak sınavla binde birini işe yerleştirmek zorunda olduğunu, bu yasanın yurttan ayrılan kimsesiz çocukları sosyal güvenceye ve üretim sürecine katmayı amaçladığını hatırlatarak, aynı yönde Başbakan Erdoğan"ın yanıtlaması istemiyle de soru önergesi verdi. Seçer, Erdoğan"a "kanunu uygulamayan kamu kurum ve kuruluşlarına bir yaptırım uygulanması mümkün değil mi? İlgili yasa amacına ulaşmakta mıdır?" diye sordu.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları