22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs Kampusunda 5. Ağaç Dikme Şenliği
12 Mart 2012 Pazartesi 18:18

Kıbrıs Kampusu'nda 5. Ağaç Dikme Şenliği

5. Ağaç Dikme Şenliği ile modern binalarının yeşil bir ormanın içinden yükseldiği görünümünü yaratma hedefine yaklaşıyor.

Dünyanın, her geçen gün azalan ormanlık arazileri ve yeşil alanları, doğal dengenin korunmasında üstlendiği işlev ve sayısız yararları ile yaşamsal öneme sahip... Bilinçsiz kullanım, yanlış uygulamalar ve çevresel değerleri dikkate almayan kalkınma politikaları gibi nedenlerle bu önemli hazineler için ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu geleneksel hale getirdiği Ağaç Dikme Şenliği ile önemli bir adım atıyor.

Kuruluş yıllarında yerleşkesinde orman yetiştirmeyi kendisine bir amaç edinen ve her yıl düzenlenen ağaç dikme bayramları ile bugün Ankara’nın en geniş yeşil bölgesi olan ODTÜ Ankara Kampusu’nun bu kültürü, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na da taşındı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu yıl düzenlediği 5. Ağaç Dikme Şenliği ile modern binalarının yeşil bir ormanın içinden yükseldiği görünümünü yaratma hedefine yaklaşıyor. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, 2003’den bu yana Kampus arazisine 50.000 yaşayan fidan dikti.

5. Ağaç Dikme Şenliği’nde Kampus’a 7500 yeni fidan, Orman Dairesi Müdürlüğü’nün katkıları ile dikildi. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Tarım ve Doğal Kaynaklar bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, KKTC milletvekili Fatma Ekenoğlu ve Mutlu Atasayan katıldı. Keçiboynuzu, kızıl çam, halep çamı, Akdeniz servisi, fıstık çamı gibi ağaçların fidanlarının yanı sıra başka türlerde ağaçların fidanları da önceden tespit edilen bölgeye öğrenciler, akademisyenler, kampus personeli, yöre halkı ve tüm katılımcılar tarafından el birliği ile dikildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları