24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendini Keşfet Projesi 10 Bin Çocuğa Ulaştı
16 Haziran 2011 Perşembe 17:25

Kendini Keşfet Projesi 10 Bin Çocuğa Ulaştı

Sabancı Üniversitesi, bu yaz Muş, Nevşehir ve Giresun'da sürdürülecek olan Kendini Keşfet Projesi ile 11 yılda 10.000 çocuğa ulaştı.

Sabancı Üniversitesi öncülüğünde diğer üniversitelerden de öğrencilerin katılımıyla ilköğretim öğrencileri için Kendini Keşfet yaz projeleri başlıyor. Üniversiteliler, ilköğretim öğrencisi çocuklar için Kendini Keşfet Projesi kapsamında bu yıl yepyeni illerde, köylerde projeler yapacak. 18 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında Muş"ta, 2 Temmuz -15 Temmuz tarihleri arasında Nevşehir"de ve 16 Temmuz - 29 Temmuz tarihleri arasında da Giresun-Şebinkarahisar"da yaz boyunca çalışmalara devam edecek.

Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin, yıl boyunca çeşitli alanlarda sürdürdüğü Toplumsal Duyarlılık Projeleri"nden biri olarak yürüttükleri Kendini Keşfet Projesi kapsamında ilköğretim öğrencileri ile üniversiteli gençler hayatları boyunca unutamayacakları bir eğitim deneyimi kazanıyorlar.

Bu yaz gerçekleştirilecek çalışmalar sonucunda Muş, Nevşehir ve Giresun-Şebinkarahisar"da yürütülecek çalışmalar ile 3 ilde toplam 650 ilköğretim okulu öğrencisine ve Bilim ve Sanat Merkezi"ndeki üstün yetenekli çocuklara ulaşmak, onların yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirmek, kendilerinin farkına varmalarını sağlamak hedefleniyor.

Çocuklara yaşadıkları şehrin kültürü ile ilişkili olarak kültürel mirası koruma bilinci oluşturma, toplumsal cinsiyet kavramı, Türkiye'de kadın ya da erkek olmak üzerine drama çalışmaları, insan hakları, el becerisi, müzik, ve basın yayın ahlakına dair birçok konuda onların yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak aktiviteler gerçekleştirilecek.

Sabancı Üniversitesi"nden ve farklı üniversitelerden öğrencilerin oluşturduğu takımlar, bu bölgelerde, özellikle sosyo-ekonomik anlamda dezavantajlı olan ailelerin çocuklarına; toplumsal cinsiyet kavramı, Türkiye'de kadın ya da erkek olmak üzerine drama çalışmaları, insan hakları, resim, el becerileri, sayısal ve sözel beceriler, çatışma-uzlaşma-barış gibi konularda eğitim vermenin yanı sıra, iki yıldır çocuklarda kültürel mirası koruma bilinci ve kültür bilincini geliştirme üzerine kendi illerinden yola çıkarak kültür kavramını anlama ve koruma üzerine çalışmalar yapacak.
Toplumsal Duyarlık Projeleri, akademik yıl içerisinde devam eden projelerin yanı sıra yarıyıl ve yaz tatillerinde de İstanbul dışında Kendini Keşfet başlığı altında yürütüyor.

Kendini Keşfet Projeleri, 2000 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin katılımı ile Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır Silvan, Kars-Sarıkamış, Erzurum, Giresun, İzmir-Dikili ve Balıkesir- Ayvalık, Hatay, Sinop ve Ardahan'da yapıldı. Bu yıl ilk kez Muş"ta, Nevşehir"in Acıgöl köyünde ve Giresun-Şebinkarahisarda gerçekleşecek. Kendini Keşfet Projelerine Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra diğer üniversitelerden öğrenciler de başvurabiliyor ve gönüllü olarak katılabiliyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları