23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendimizi Anlatma Özürlüyüz
14 Mart 2008 Cuma 14:25

Kendimizi Anlatma Özürlüyüz

Türkiye'de iş arayanların çoğu yetenek ve kapasitelerini işverenlere anlatma özürlü.

Kelly Services"in anketi, Türkiye"de iş başvurusu yapanların özgeçmişlerini doğru biçimde sunamadıklarını gösterdi. Bir diğer ilginç sonuca göre ise her üç kişiden biri yüz yüze görüşmeler sırasında nasıl davranması gerektiğini bilemiyor. Dünyanın önde gelen insan kaynakları şirketlerinden Kelly Services tarafından gerçekleştirilen araştırma, ankete katılanların % 70"inin, iş görüşmesi sırasında kendilerine adil davranılmadığını düşündüklerini de ortaya koydu.

Araştırma, çalışanların nasıl iş buldukları ve iş bulma sürecinde nasıl davrandıkları konularında çarpıcı veriler sunuyor. Global İşgücü İndeksi, Türkiye dahil 33 ülkede toplam 115.000 kişinin görüşüne başvurularak hazırlandı. Türkiye"den ise araştırmaya 1723 kişi gibi çok yüksek bir katılım gerçekleşti.

Araştırmanın Türkiye ayağında ortaya çıkan bazı sonuçlar şöyle:

• Katılımcıların % 54"ünün, CV"lerinin kendilerini en iyi biçimde temsil edip etmediği konusunda şüpheleri var.
• % 32"sinin yüz yüze iş görüşmelerinde nasıl davranacakları konusunda endişeleri bulunuyor.
• % 14"ü, CV"lerinde ya da iş görüşmesi sırasında dürüst olmadıklarını kabul ediyor.
• Sadece % 9"u eğitim seviyesinin bir işe uygunluk için en iyi gösterge olduğuna inanıyor.
• Adayların % 55"i işe alım sürecinde en azından kendilerine "bir geri dönüş olmasını ya da sonuç bildirilmesi"ni bekliyor.

Kelly Services Türkiye Genel Müdürü Taylan Kovanlıkaya araştırma sonuçları hakkında şunları söyledi: "Adaylar iş başvurusu sırasında, çoğunlukla, kendilerini anlatmak için çok kısa süreli fırsat elde ediyorlar. Bu nedenle her dakikayı sonuna kadar çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bu da adayların iyi yazılmış bir özgeçmişe ve güçlü yönlerini açık biçimde ifade edebilme becerisine sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, özellikle işverenin çalışma alanıyla ilgili deneyimin ve geçmiş tecrübelerin belirtilmesi artı değer kazandıracaktır. Bu nedenle adayların görüşmeden önce ilgili kuruluş hakkında bazı detayları öğrenmeleri yararlı olacaktır."

*** Araştırma sonuçlarına göre, işe alınanlardan % 46"sı hazırladıkları özgeçmişlerinin kendilerini işverene en doğru biçimde yansıttığından emin. Ancak % 39"luk bir bölüm özgeçmişlerinin kendilerini ifade etmediğini düşünüyor. % 15" ise bu konuda kesin bir düşünce ortaya koyamıyor.

*** Araştırma sonuçlarının en ilginç yanlarından biri ise dürüstlükle ilgili. Adayların %14"ü CV"lerinde ya da iş görüşmesi sırasında dürüst olmadıklarını kabul ediyor. En büyük yalan ise önceki işe ait maaşın şişirilmesi.

***Katılımcıların % 68"i yüz yüze iş görüşmesi sırasında başarılı olduklarını söylerken, % 14"ü başarısız olduklarını, % 18"i ise emin olmadıklarını ifade ediyor.

*** Anket sonuçlarına göre işverenler de, iş görüşmesi sırasında adaylara karşı davranışlarından dolayı eleştiri oklarına hedef oldu. Ankete katılanların % 30"u görüşmeler sırasında kendilerine adil davranıldığına inanırken, % 57'si sadece "bazen", % 13'ü ise hiçbir zaman adil davranılmadığını düşünüyor.

*** Bir işe başvurmak ve yüz yüze görüşme yapmak cesaret kırıcı olabiliyor. Ancak ankete katılanlara göre bu durum iş bulma sürecinin en kötü bölümü değil. Katılımcıların % 55"ine göre iş bulma sürecinin en zor yanı "bir cevap beklemek". Bu kategorideki diğer dağılımlar ise şöyle: % 17' "iş aramak", % 16 "görüşmeye katılmak", % 6" "başvuru formu doldurmak" ve % 6 "özgeçmiş/CV hazırlamak".

*** Ankette bir kişinin işe uygunluğunu en iyi gösteren faktörler de incelendi. Katılımcılara bir işe uygunluğun en iyi göstergesi olan tek bir özellik belirtmeleri istendiğinde % 42"si deneyim derken, % 24'ü tavır ve kişilik yanıtını verdi. Görüşme performansı, eğitim seviyesi, referansların kontrolü ve psikolojik test sonuçları bu alanda daha düşük yüzdelerle sıralandı.

*** Son işin bulunmasında kullanılan en yaygın yöntem sorulduğunda katılımcıların % 32"si "tanıdık vasıtasıyla", % 18"si kendi başvurularıyla, % 15"i bir işveren ya da özel istihdam bürosunun aramasıyla, % 15"i "diğer" yöntemlerle, % 12"si online ilanla ve % 8"i ise gazete ilanı yoluyla işe başladıklarını ifade etti.

*** Katılımcıların % 56"sı özgeçmişlerini online veritabanına gönderdiklerini belirtirken bu katılımcıların % 60"ı bunun karşılığında yeterli cevap alamadıklarından yakınıyor.

Başvurularda internetin yaygın kullanımına dikkat çeken Taylan Kovanlıkaya, "Bu durum adayların interneti yaygın bir iş bulma aracı olarak gördüklerini göstermektedir. İnsanlar online olarak işe başvurma konusunda kendilerine güveniyor ancak işverenlerin bu başvuruları cevaplama konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

5.5.milyar dolar cirolu dev: Kelly Services

Kelly Services, Inc. (Nasdaq: KELYA, KELYB) Merkezi Troy, Michigan"da (ABD) yer alan ve Dünyanın En Büyük 500 Şirketi listesi Fortune 500"e dahil olan Kelly Services Inc. dönemsel ve daimi personel temini, dış kaynak kullanımı ve yerinde işgücü sağlama konusunda, kendi alanında lider şirket konumundadır. 33 ülkede faaliyet gösteren Kelly"nin 2006 yılı cirosu 5.5 milyar dolardır. Kelly, ofis hizmetleri, finans, mühendislik, bilgi teknolojileri, hukuk, bilim, pazarlama, üretim, eğitim, sağlık, evde bakım gibi uzmanlık alanlarında yılda 750.000 kişiye iş olanağı sağlıyor.

http://www.kellyservices.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları