02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kelly Servicesten Sağlık Araştırması
07 Ekim 2008 Salı 12:00

Kelly Services'ten Sağlık Araştırması

Kelly Services tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de çalışanların büyük bir çoğunluğu işyerlerindeki şartların, sağlıklarını kötü etkilediğini ifade etti.

Kelly Services tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Global İşgücü İndeksi araştırması; beyaz yakalı Türklerin neredeyse üçte birinin işlerinin sağlıklarını kötü etkilediğine inandığını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların üçte ikisi, işverenin işyerinde gerekli sağlık önlemlerinin alınmasından sorumlu kişi olduğunu düşünüyor.

Anketi düzenleyen uluslararası insan kaynakları şirketi Kelly Services, sağlık sorunlarına, stres ve uykusuzluğa neden olan problemlerin, uzun süreli çalışma saatleri ve düşük iş motivasyonuna bağlı olduğunu belirledi. Anket kapsamında 33 farklı ülkeden 115,000 insanın görüşü alındı. Türkiye"den ise araştırmaya yaklaşık 2000 çalışan katıldı.

Kelly Services Türkiye Genel Müdürü Taylan Kovanlıkaya bu sonuçların; işyerlerinin insanların sağlık ve huzurunu ne kadar önemli ölçüde etkilediğini ortaya koyduğunu söyledi: "Çalışanların birçoğu için işin sağlık üzerinde büyük bir etkisi var. İnsanlar iş yerlerinde daha çok zaman geçiriyorlar. Bu nedenle işle sağlık kavramını daha verimli bir şekilde entegre etmenin yollarını bulmakta yarar var".

Anketin en önemli bulguları arasında:

Anket uygulanan çalışanların %30"u işleri yüzünden hasta ya da sağlıksız olduklarını söyledi.
%25"i işlerinde yaşadıkları stres nedeniyle akşam uyuyamadıklarını belirtti.
%21"i gerçekten hasta olmamalarına karşın hastalık izni aldıklarını itiraf etti.
%34"ü hastalık izni aldıkları zaman, işyerlerinde kendilerini suçlu hissetmelerine yol açacak davranışlarla karşılaştıklarını söyledi.

Türkiye"de anket sorularını cevaplayanların %67"si kendilerini sağlıklı ve huzurlu hissetmelerinin sağlanması sorumluluğunun patronlarına ait olduğunu ifade etti.

Sözkonusu araştırma; dünya ölçeğinde iş ve personelin sağlığı arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Bu anlamda en çarpıcı sonuçlardan biri ankete tüm dünyadan katılanların neredeyse %20"sinin işleri nedeniyle kendilerinin hasta ya da sağlıksız olduklarına inanmaları oldu.

Japonya uluslararası çapta en yüksek işe bağlı sağlık sorununa sahipken, onu takip eden ülkeler ise Kanada, Ukrayna, Finlandiya ve Hong Kong oldu. Türkiye ise 33 ülke arasından 26. sırada yer aldı.

Türkiye"den ankete katılanlara hangi işyeri şartlarının sağlıklarını kötü etkilediği sorulduğunda; uzun süren çalışma saatleri, düşük moral ve motivasyon, çalışanlardan gereğinden fazla beklentiler ve fiziksel açıdan hareketsiz geçen işler gibi cevaplar alındı.

Türkiye"den ankete katılanların neredeyse yarısı geçtiğimiz yıl içinde hastalık izni kullanmış. Bayanlar (%62) erkeklere göre (%51) daha sık hastalık izni kullanmış. Bu arada ankete katılanların toplam %62"si hastalık izinlerinde maaş almaya devam ettiklerini belirtti.

Anket sonuçları hastalık iznini kullanma konusunda dürüst olmayan çalışanların da olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanların yaklaşık %21"i hasta olmamalarına karşın hastalık izni kullandıklarını itiraf etti. Ankete katılanların üçte birinden fazlası ise (%34) hastalık iznini kullandıkları zaman iş yerinde başkalarının kendilerine suçlu gözüyle baktıklarını söyledi.

İşverenlerin, çalışanlarını sağlık ve huzuruna destek olması gerektiği konusunda güçlü bir görüş var. Türkiye"den ankete katılanların üçte ikisinden fazlası (%67) bu sorumluluğun işveren tarafından üstlenilmesi gerektiğine inanıyor.

Çalışanlar, sağlık ve form durumlarını en iyi destekleyecek olan uygulamalar arasında; işyerinde daha az stres, spor yapma imkanı sağlanması ve daha esnek çalışma saatlerini sıraladı.

Kelly Services Türkiye Genel Müdürü Kovanlıkaya, işverenlerin, işyerlerindeki sağlık sorunlarını önemli ölçüde azaltabileceğini belirterek şunları söyledi:

"Personeline sağlık ve spor avantajları sunan şirketler, daha üretici ve motivasyonu yüksek bir iş gücü elde ediyorlar. Personelinin sağlık ve huzurunu bir öncelik haline getirmesi, şüphesiz şirketlerin kendi yararına olacaktır. Çünkü çalışanlar sağlıklı olursa verim ve moral yükselir, devamsızlık ve işgücü kaybı azalır."

Öte yandan Türkiye"den ankete katılanların %92"si tüm bu bulgulara rağmen şu andaki sağlık durumlarının iyi ya da çok iyi olduğunu ifade etti.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları