17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayserili Sanayici Yalın Felsefeyi Konuştu
11 Haziran 2008 Çarşamba 10:39

Kayserili Sanayici Yalın Felsefeyi Konuştu

Yalın düşünce sistemi, Düzleşen Dünya ve Yalın Konferansı'nda Kayserili yatırımcılarla buluştu.

Uygulanmaya başlandığı ilk andan itibaren şirketlerin üretim akışı, ürün geliştirme süreçleri ile üretkenlik ve kapasite kullanım yeteneklerinde radikal artışlara yol açarken, stoklarda tam optimizasyon sağlayan yalın düşünce sistemi, Düzleşen Dünya ve Yalın Konferansı"nda Kayserili yatırımcılarla buluştu. Türkiye'nin öncü kurumsal kaynak planlaması çözümleri üreticisi Netsis ile Yalın Enstitü Derneği'nin iş birliği ve Kayseri Genç Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (GESİAD) desteğiyle düzenlenen Konferans'ta, temel felsefesi değerin müşteriye kesintisiz ve hızla aktarımı olan yalın düşünce sistemi irdelendi. Şirketlerin karlılık ve rekabet gücünü arttırabilmelerini, müşterilerine kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuza ve daha hızlı ve kaliteli sunabilmelerini sağlayan yalın düşünce, tüm iş kollarında tasarrufa bağlı olarak karlılık artışını tetikliyor. Konferans'ın konuşmacıları ise GESİAD Başkanı Ömer Dengiz, Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur ve Yalın Enstitü Derneği Başkanı Yalçın İpbüken oldu.

Ihlamur: "Teknoloji, Türkiye için çok yönlü bir fırsat olabilir."

"Türk sanayicisi dünyadaki rekabet koşullarına ayak uydurmalı, hatta söz sahibi olmalı." diyen Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türk sanayicisi küresel rekabette söz sahibi olabilmek için öncelikle teknolojiye yakın durmalı. Teknoloji sanayici için çok yönlü bir fırsat. Yerli sanayici teknolojiye yaptığı yatırımla rekabette ön sıralara yerleşecektir. Ürün ve hizmetleri daha düşük maliyetlerle, en hızlı şekilde müşteriye sunabilmek için teknolojiden yararlanmak şart. Yine yerli sanayicimiz dünya markaları ile yarışacak teknoloji şirketleri oluşturabilir. Bunun için gerekli olan yetişmiş beyin gücüne sahip."

Kayserili sanayicinin bu yatırımları yaparken kümelenme çalışmalarına özellikle ağırlık verebileceğini vurgulayan Ihlamur; "Bu birlikten doğacak kuvvet sanayimizi ve sanayicimizi dünya firmalarının yanına taşıyacaktır." dedi.

Toplantının ikinci konuşmacısı Yalın Enstitü Derneği Başkanı Yalçın İpbüken konuşmasına "İyi ürün ve hizmet ulusal sınır tanımıyor." sözleri ile başladı. Küresel rekabette çeşitliliğin artması ile ürünün ömrü kısalıyor diyen İpbüken şunları söyledi: "1 YTL = 1 Dolar olduğu bir ortamda bile Türk sanayicisi cesaretini kaybetmemelidir. Türk sanayicisi her ortamda ayakta kalacak güce sahiptir. Yeter ki doğru yöntemlere hakim olabilsin, yolunu doğru çizebilsin. Bunu başaran ve dünya ölçeğinde büyüyen Türk firmalarına pek çok örnek var. Bunu başarabilmek için en önemli motivasyon da oluşmuş önyargılarımızdan kurtulmak. Türkiye ölçeğinde kalmak sanayicimiz için artık yeterli değil. Dünya çapında olmayı düşünmek ve bu yönde kararlar almak lazım. Birbiri içine geçmiş ve hızlı hareket eden bir dünya ekonomisi ile karşı karşıyayız."

İpbüken: "500 milyar dolar dış gelire ihtiyacımız var."

"Türkiye'nin 500 milyar dolar sürdürülebilir dış gelire ihtiyacı var." diyen İpbüken, "Türkiye'nin kısa vadedeki önceliği bu dış gelir olmalı. Türkiye'de hatta Kayseri'de dünya ölçeğinde iş yapan, müteşebbisler var. Dünya sıralamasında yer almak için teknolojiyi ve doğru sistemi insanla bütünleştirmek gerek. Bu ayaklardan biri eksik olduğu taktirde problemler başlıyor. Endüstri devriminin getirdiği iş yapma biçimi, sanayici için gerekli olan teknoloji sistem insan mükemmel uyumunu gerçekleştiremiyor. Temelinde insana karşı bir güvensizlik var, bu büyük sıkıntı yaratıyor. Günümüzde çalışan insandan beklediğimiz teknoloji ve sistemle uyumlu çalışmak. Bu nedenle günümüzde Avrupa'da ve Amerika'da ciddi sıkıntılar mevcut. Özellikle hatlarda çalışan insandan bahsediyorum. Üretimde birebir görev alan ekip yeteri kadar kendini firmaya adamamış ve işin önemini paylaşamıyorsa bunları becermek mümkün değil. Toyota bunun farkında. Maliyetleri azaltarak hareket etmek mümkün değil. İsraf ciddi bir engel insanların yarattığı sistemlerin içinde çok büyük israf noktaları var. Bu israfın temelinde yatan şeyde insana olan güvensizlik. Güçlendirilmiş, yetkilendirilmiş, cesaretlendirilmiş çalışma arkadaşları yaratmak gerekiyor. Büyümenin en önemli halkası bu." diye konuştu.

İpbüken, "Türkiyede bir santimetrekareye binlerce ilmik atabilen ve simetriyi mükemmel noktasına çıkarmış ilkokul mezunu insanlarımız var. Bu ürünler dünyanın en zengin insanlarının evlerini süsleyebiliyorsa, bir Gaziantep baklavası arka yüzünü gösterecek incelikte açılabiyorsa, Türk insanı herşeyi yapabilir. Anadolu insanının son 5 bin yılda öğrendikleri dünyada hiçbir uygarlıkta yoktur. Yeterki insanımızın içindeki bu cevheri doğru yöntemlerle açığa çıkarabilelim. Kayseri insanı Japon ve Koreli kimliklerden daha fazla artı değere sahiptir. Yalın, müşteriye yarar sağlayan değerin tasarım ve üretiliş şekline odaklanmaktadır. Pazarın, müşterinin istediği ürün ve hizmetleri bir ipek halıda gösterdiğimiz beceri ve yetkinlikle yapabiliriz." dedi.

Yalın düşüncede yöneticilere büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayan İpbüken, "Yalın düşüncede çalışan, içinde bulunduğu çalışma ortamını, üretim hatlarındaki makineleri nasıl daha iyi ve daha ekonomik yapabileceğini düşünen çalışan haline gelir. Bunu da yapacak olan yöneticilerdir. Tabi ki mal sabibi ve yöneticilerin vizyon ve hayalleri, bunlara olan inançları, cesaretleri, yorulmadan sürekli bu hayalleri hayata geçirme iradesine bağlı. Devletten hiçbir destek beklemeden, insana yapacağı yatırım ve değerle sanaycimiz karlılığında yüzde 20 oranlarına varan artışlar sağlayabilir." diyerek sözlerini noktaladı.

Düzleşen Dünya ve Yalın Konferansları'nın ilki geçtiğimiz ay, Kuşadası'ndaki Netsis İş Ortakları Toplantısı'nda gerçekleştirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları