25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaspersky’den Siber Kıyamet Uyarısı
27 Temmuz 2012 Cuma 16:15

Kaspersky’den Siber Kıyamet Uyarısı

Brüksel’deki 2. Dijital Gündem Kurultayı’nda konuşan Kaspersky Lab CEO’su Eugene Kaspersky, şu anda kullanılan yazılımların, geleneksel silahlar kadar tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

Kaspersky’e göre endüstriyel sistemler yeniden tasarlanmazsa, at bindiğimiz, mum ışığı kullandığımız günlere geri dönebiliriz…

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider marka Kaspersky Lab CEO’ su ve eş kurucusu Eugene Kaspersky, konuşma yaptığı “2’inci Dijital Gündem Kurultayı”nda,  günümüzde dünyada yükselen siber savaş tehdidi hakkında katı bir uyarıda bulundu.

Kısa bir süre önce Brüksel’de gerçekleşen ve dijital gelecek, güvenlik, gelişim ve inovasyon konularına odaklanan  “2’inci Dijital Gündem Kurultayı”nda konuşan Kaspersky, siber suç sorunlarına karşı artan küresel önlemleri takdir ettiğini vurguladı.

Ancak Kaspersky aynı zamanda, toplumda yıkıcı bir etkisi olacağına inandığı bir “kıyamet günü senaryosu” da özetledi. Kaspersky’e göre bu tehditlere ancak, endüstriyel sistemlerle altyapı merkezlerinin çevrimiçi güvenliğini yeniden tasarlamakla gerçek anlamda çözüm oluşturmak mümkün.

Fabrikalar ve Askeri Üsler Tehdit Altında
Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlementosu’nun ortak oturumundaki bu konuşmasının ardından Kaspersky, konuyla ilgili olarak, “Hükümetler, UN-IMPACT ve Interpol gibi bağımsız uluslararası kuruluşlar, siber suçun boyutlarını anladı. Bununla savaşmada işbirliğine başlamış olmaları da iyi bir haber” dedi.

Kaspersky, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ancak kötü haber, şu anda kullanılan yazılımların da, geleneksel silahlar kadar fiziksel objelere hasar verebilecek şekilde kullanılabileceğidir. Endüstriyel, taşımacılık ve elektrik sistemleri, fabrikalar ve askeri üsler tehdit altında.”
Korkutucu olan, en kötü senaryolardan birini “Yüzlerce yıl geriye gidebiliriz. Ata bindiğimiz, kağıttan kitaplar okuduğumuz, geleneksel posta ve mum ışığı kullandığımız günlere…” diye özetleyen Kaspersky, “En kötüsü ise, şu anda bu saldırılara karşı korunmanın imkansız olması. Tüm endüstriyel sistem yazılımlarının yeniden tasarlanması gerekiyor. Bu tasarım 10-20 yıl alabileceğinden, neredeyse imkansız bir görev olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları