17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaspersky Lab’tan Güvenlik Uyarısı
11 Mayıs 2012 Cuma 13:20

Kaspersky Lab’tan Güvenlik Uyarısı

Kaspersky Lab, Avrupa’daki şirketlerin %55’i sanal altyapılarını güvenlik altına almadıklarını belirterek uyarıda bulundu.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, sanal teknolojiyi kullanan ya da kullanmayı planlayan şirketlerin yarısından fazlasının sanal ortamları için gerekli korumayı sağlama konusunda adım atmadıklarının altını çiziyor. O+K Research’in gerçekleştirdiği araştırma anketi, büyük ve orta büyüklükte sanal altyapıya sahip ya da yakın gelecekte sahip olmayı planlayan şirketlerin BT çalışanları arasında gerçekleştirdi.

Avrupa’da sanallaştırma teknolojisi kullanım deneyimi iki yıldan daha az
Mart 2012’de gerçekleştirilen anket, sanal alt yapıya geçiş oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Anket sonuçları, Avrupalı şirketlerin %62’sinin bu uygulamaya geçiş sürecinde olduğunu ya da bu uygulamaya geçtiğini gösterirken %35’nin ise sanal masaüstü altyapısını uygulamayı planladığını ve %33’nün veri depolama sanallaştırmasını uygulama aşamasında olduğunu ortaya koyuyor. Anket, aynı zamanda sanallaştırma teknolojisi kullanım deneyiminin kayda değer bir ölçüde olduğunu gösteriyor.

Araştırma sonuçlarına göre BT sektöründe profesyonel olarak çalışan Avrupalıların %42’si sanal ortamdaki güvenlik risklerinin fiziksel ortama oranla daha düşük olduğuna inanırken, %36’lık kısım sanal güvenlik risklerinin fiziksel ortamdaki risklerle en azından eşit olduğunu savunuyor.

Sanal ortamlarda uzmanlaşmış güvenlik teknolojinin uygulanması gün geçtikçe azalıyor. Avrupalı şirketlerin %55’i ya sanal altyapıları için aracısız güvenlik çözümleri ile ilgili değiller ya da ilgileniyorlar ancak uygulamaya geçmeyi düşünmüyorlar. Avrupalı şirketlerin sadece %18’i sanal altyapıları için bu teknolojiyi uygulamaya koyduklarını doğruluyor.

VMware platformu uyumlu Kaspersky Virtualization Security
Sanallaştırma odaklı güvenlik çözümlerinin düşük uygulanma oranının sebebi ise karmaşık olmasından kaynaklanıyor. Örneğin, Kaspersky Lab’in son dönemde çıkardığı VMware platformu ile tamamen uyumlu Kaspersky Virtualization Security, aracısız yaklaşımı sayesinde uygulaması oldukça kolay. Her fiziksel host için güvenlik aracı olarak kurulan çözüm, otomatik olarak bağlı olduğu tüm sanal makineleri koruyor. Sanal makineye herhangi bir güvenlik çözümü kurma ve yükleme gereği olmayan Kaspersky Virtualization Security, merkezi olarak Kaspersky Lab’s Solutions tarafından idare edilen ve mobil cihazlar gibi fiziksel ve sanal makinelerin korunduğu daha büyük bir BT güvenlik altyapıya entegre edilebiliyor.

Kaspersky Lab, Sanallaştırma Çözümleri Ürün Sorumlusu Konstantin Voronkov “Bu araştırma, dünya çapındaki işletmelerin sanal güvenlik risklerini algılama oranının endişe verici bir boyutta olduğunu ortaya koyuyor. Bizler, güvenlik bakımından, sanal altyapının oldukça önem verilmesi gerektiğine ve önem verilmemesi halinde büyük zarar yaratacağına inanıyoruz. Birçok şirketin eş zamanlı olarak hem sanal hem de fiziksel ortamlarda güvenlik sorunları ile karşılaştığını görüyoruz. Bu yüzden, Kaspersky Virtualization Security, tüm kurumsal altyapıdaki güvenlik sorunlarını ele alan yönetim konsolu Kaspersky Security Center ile entegre bir şekilde uzmanlaşmış aracısız sanal ortam güvenliği sağlıyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları