24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaspersky Labdan Siber Suç Uyarısı
12 Nisan 2011 Salı 11:32

Kaspersky Lab'dan Siber Suç Uyarısı

Kaspersky Lab, siber suçlardan kazanılan paranın, yasadışı yollardan elde edilen parayla karşılaştırılabilir boyutlara ulaştığı uyarısında bulundu.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab artık modern siber suçların yoğun olarak arttığını ve siber suç aracılığıyla kazanılan paraların uyuşturucu ve silah trafiği gibi yasadışı aktivitelerle kazanılan para ve kara para aklama ile karşılaştırılabilir duruma ulaştığını söylüyor.

Kaspersky Lab 2009 yılından bu yana kötü amaçlı yazılım programlarının kullanıcıların özel bilgilerini çalma oranının %100"den fazla bir artış gösterdiğini vurguluyor. Uzmanlar Kaspersky Lab veri tabanına ulaşan Trojan sayısının 2010"da 25,000"i geçtiğini ve bu sayının 2006"ya oranla 5 kat daha fazla olduğunu vurguluyor.

Kaspersky Lab uzmanlarına göre İnternet kullanıcılarının daha spesifik sosyal ağlara veya çevrimiçi kaynaklara yönelmesi dolandırıcıların daha da dikkatini çekiyor. Bu nedenle PayPal, Amazon, Yandex, MasterCard, Facebook ve MySpace gibi popüler siteler 2010"un en çok saldırıya uğrayan sosyal ağları arasında yer alıyor. Çalınmış Facebook hesaplarının değeri ise karaborsada yüzlerce dolar edebiliyor.

Kaspersky Lab Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stefan Tanase, kullanıcıların kişisel bilgilerini nasıl koruyabileceklerini şöyle açıklıyor:
-Tescilli güvenlik çözümleri kullanmaya özen gösterin
-Bilgisayarınızı veya akıllı telefonlarınızı güvenli ortamlarda kullanmaya dikkat edip umumi bilgisayarları kullanmamaya özen gösterin
-Bilgi ve aktarma kanallarının şifrelemesini açın
-Düzenli olarak bilgilerinizi yedekleyin
-Hassas bilgilerinizi eş düzey ağlar aracılığıyla paylaşmayın
-Çocuklarınızın internet güvenliği konusunda bilgi sahibi olduğundan emin olun

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları