29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaspersky Lab, Sahte Piyango Bildirileri İçin Uyarıyor
03 Şubat 2012 Cuma 20:03

Kaspersky Lab, Sahte Piyango Bildirileri İçin Uyarıyor

Kasperksy Lab, istenmeyen maillerin %3’nü oluşturan sahte online piyango e-posta bildirilerine karşı kullanıcıları uyararak, dikkat etmeleri gereken noktaları açıkladı

Tebrikler, kazandınız! Online Piyango Gerçeği adlı makalesinde Kaspersky Lab Spam Analisti Maria Rubinstein, dolandırıcılar tarafından gönderilen tipik spam e-postaların ardındaki gerçeğe ışık tutarak, gerçek bir bildiri ile dolandırma amacı taşıyan e-posta arasındaki farkın nasıl saptanabileceğine dair pek çok yararlı ipuçu veriyor.

Herkes kolay para kazanma fikrini sever ve e-posta kutuları piyango kazandığınıza dair bildirilerle dolup taşar. Bu istenmeyen e-posta çeşitleri nadiren değişiklik gösterir. Kullanıcılar, piyangodan yüksek miktarda para kazandıkları ile ilgili bilgilendirilir ancak kazandıklarını almaları için bazı küçük masrafları karşılamaları gerekir. Çekici görünebilir, ancak maalesef bu dolandırıcılıktan başka bir şey değildir.

Tipik bir online piyango dolandırıcılığında, e-posta gönderilen kişiden kazandıklarının daha hızlı gönderilebilmesi için birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişen miktarlarda para göndermesi talep edilir. İstenilen bu para görünüşte transfer komisyonu, vergiler ve banka hesabı açmak için gereken masraflar vs. için. Talihli kazandığı büyük miktar paranın yanında göndereceği birkaç yüz doları küçük bir masraf olarak görür. Ancak para ödendikten sonra, dolandırıcılar ortadan kaybolur ve gafil avlanan kullanıcının dolandırıcıları bulma ihtimali ortadan yok olur.

Dolandırma amaçlı online piyango e-posta bildirimlerini nasıl anlarsınız;

Ø  Bilet almazsınız, ödül kazanamazsınız. Eğer mesaj, katılmadığınız bir çekilişten geliyorsa, sahtedir.

Ø  Bildirinin isme özel gönderilmemesi. Eğer bir ödül kazanıldı ve kişi gerçekten çekilişe katıldıysa, ödüller kişinin adına özel gönderilecektir (ya da piyangonun numarasına).

Ø  Bildiri gmail.com, hotmail.com ya da yahoo.com gibi kamusal mail sunuculardan gönderildiğinde

Ø  Bildiri mektubunda yazım ve gramer hataları varsa (Böyle mesajlar genelde otomatik çeviri ile  oluşturulur)

Ø  E-postayı alan kişinin, gönderilen e-postaya cevabını kullanıcının adresinden başka bir adrese göndermesi istenir; örneğin ajans ya da müdürün adresine

Bildirinin gerçek olup olmadığından tamamen emin olmak için, arama motorları kullanılarak alınan e-postadaki piyangoda göndericinin adı veya telefon numaraları kontrol edilebilir. Detaylı bilgiye arama sonuçları içinde ulaşılabilir.

Maria Rubinstein makalesinde “Kasbersky’s Lab istatistiklerine göre, sahte online piyango bildirileri binlerce istenmeyen e-postaların %3’nü oluşturuyor. Dolandırıcıların ağına düşmemek için yapılması gereken basit kuralları takip etmek. En önemlisi de şunu unutmamak: her şeyin bir bedeli vardır!”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları