08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kariyer İçin 8 Basit İpucu
08 Nisan 2009 Çarşamba 10:07

Kariyer İçin 8 Basit İpucu

Monster, adaylara kariyer hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde yardımcı olacak 8 basit ipucu ile rehberlik ediyor.

Türkiye sitesini açan dünyanın ilk ve en büyük online kariyer ağı Monster, adayları yalnızca kendilerine uygun , seçkin markaların iş ilanlarıyla buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda onlara kariyer hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde rehberlik ediyor.

Kariyerinizin büyük kısmında masa başında vakit geçiriyorsunuz. Ağrıyan bilekler,bilgisayar ekranından yorgun gözler, kambur sırt da bunun doğal bir sonucu. Peki, kariyer hedeflerinize ulaşmaya çalışırken bedeniniz acı çekmek zorunda mı? Hareket etmeye yönelik tasarlanmış bedenlerimiz, 8 saati aşkın süre boyunca masada sabit oturmaya alışık değil. Masa başı işin getirdiği tekrar eden hareketler ve duruş sorunları müsküloskeletal bozukluklara sebep olabiliyor. www.monster.com.tr"nin size tavsiye ettiği bazı basit ipuçlarını gündelik rutininizin bir parçası haline getirirseniz, hiç bitmeyecek gibi görünen uzun mesailerinizin negatif etkileriyle mücadele edebilirsiniz.

1. Yorgun gözler için 20/20 kuralını uygulayın
20 dakikada bir bilgisayar ekranınızdan gözünüzü çevirip, 20 saniye süreyle 20 feet (6 metre) uzaklıkta bir objeye bakın. Bu gözünüze rahatlama fırsatı verecek. Sürekli olarak bilgisayar ekranına bakmak, dakikadaki göz kırpma sayımızı yarıya indirebiliyor; ki bu da gözlerde kuruluğa, yorgunluğa ve kızarıklığa yol açıyor.

2. Mouse"u kolunuzun tamamını kullanarak hareket ettirin
Mouse"unuzu kullanırken sadece bileğinizi değil, mouse"u havada tutar gibi kolunuzun tamamını kullanarak hareket ettirin, böylece kolunuzun üst kısmı rahatlayacaktır.

3. Fiziksel çalışma alanınızı doğru biçimlendirin
Sağlıklı bir çalışma alanı için:
Bilgisayar ekranınız tam göz hizanızda olmalı;
Ayaklarınız, dizleriniz 90 derece olacak şekilde yere düz basmalı;
Klavyeniz masanızdan daha aşağıda, dizlerinizin üzerinde durmalı;
Sandalyenizin arkası sırt kavisinizi kavrayacak şekilde olmalı; ayrıca otururken doğru vücut duruşunuzu korumaya özen gösterin.

4. Mikro molalar alın
Mikro mola, her yarım saatte bir alınan 30-60sn"lik molalar olarak tanımlanabilir. Bu mikro molaların en güzel yanı masanızdan kalkmanıza gerek olmaması. Ayrıca yorgun olduğunuz zaman,bu molalarda bazı basit egzersizler yapmak size yeniden hayat vermeye yardımcı olabilir. Unutmayın, sık sık hareket etmek çok önemli.

5. Ofisten dışarı çıkın
Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %25"i öğle yemeğini her gün masasında yiyor; ki bu da öğle yemeği molasının amacını tamamen ortadan kaldırıyor. Öğle yemeği için ofisten çıkmak, gün içerisinde bir ara vermek, nefes almak ve yeniden enerji toplamak için çok iyi bir fırsat. Güneş ışığı ve temiz hava, florasan ofis aydınlatmalarının aksine hepimiz için gerekli. Her gün minimum 20 dk yürüyüş yapmaya çalışın. Bu enerji seviyenizi yükseltecek ve stresinizi azaltacaki; böylece sizi verimli kılacak.

6. Masabaşında hareketsiz oturduğunuz süreleri hareket ederek dengelemeye çalışın
Masa başı iş, fiziksel olarak hareketli olduğumuz saatlere denk geliyor, bu sebeple zaman içerisinde kilo almaya, obeziteye ve müsküloskeletal bozukluklara sebep olabiliyor. Masada oturduğunuz saatleri hareketli saatlerinizle dengelemeye çalışın. Vücudunuz size teşekkür edecek.

7. Laptop ile geçirdiğiniz süreyi minimumda tutun
Tüm günü bilgisayar ekranına bakarak geçirdiğiniz uzun bir günün ardından, en az ihtiyacımız olan şey eve gidip, laptop"ta internette dolanmaya başlamak-ama yine de çoğumuz bunu yapıyoruz. Gözlerimiz uzun bir iş gününün ardından hem yorgun düşmüş oluyor, hem de çoğu laptop"un monitör ve klavyesinin birbirine yakın olması duruşumuzu uygun biçimde şekillendirmemize izin vermiyor. Bu yüzden faturalarınızı ödemek, kişisel mailinizi kontrol etmek veya sosyal networking yapmak gibi özel aktiviteler için ofiste geçirdiğiniz mesai süreniz içerisinde bir zaman ayırın.

8. Patronunuzla veya İnsan Kaynakları yetkilisiyle daha ergonomik şartlar için konuşun
Patronunuzla veya İnsan Kaynakları yetkilisi ile ergonomi hakkında konuşun. Ergonomik ekipmanlar daha verimli bir çalışmaya sebep olur. Kısaca İyi ergonomi daha ekonomik denilebilir. Bir firmanın masraflarının %90"ı eleman masraflarından ibaret; ergonomik ürünlerle çalışanların çalışma alanlarını iyileştirmek, maddi açıdan firmalara olumlu geri dönüyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları