20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karadeniz Etkinlik Günü Kutlandı
03 Kasım 2007 Cumartesi 11:28

Karadeniz Etkinlik Günü Kutlandı

Bu seneki ana teması Karadeniz’de yunusların korunmasına yönelik bilinç oluşturmak olan Uluslararası Karadeniz Etkinlik Günü, 31 Ekim 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi’nde kutlandı.

Karadeniz’e kıyısı olan Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna, 31 Ekim 1996 yılında Karadeniz Stratejik Eylem Planı’nı imzalayarak ortak hareket etme kararı aldı. 1996 yılından beri her sene 31 Ekim tarihi Karadeniz Ülkeleri tarafından Uluslararası Karadeniz Etkinlik Günü olarak kutlanıyor. Uluslararası Karadeniz Etkinlik Günü, Karadeniz’in korunması için bölgesel işbirliğinin gereğine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere tasarlanmış olan ve altı kıyı ülkesinde eşzamanlı olarak kutlanan bölgesel bir etkinliktir. Uluslararası Karadeniz Etkinlik Günü, Karadeniz’in korunması için birlikte çalışan tüm bölgesel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, hükümetler ve kıyı belediyelerinin ortak gayretiyle kutlanıyor. Kutlamaların bölge çapındaki koordinasyonunu İstanbul’da bulunan Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu Daimi Sekreteryası ve UNDP / GEF Karadeniz Ekosisteminin İyileştirilmesi Projesi (BSERP) birlikte yürütüyor.

2007 Uluslararası Karadeniz Etkinlik Günü’nün bu seneki ana teması özellikle Karadeniz’de yunusların korunmasına yönelik kamuoyu bilincini artırmak amacı taşıyordu. Etkinlik, Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB) ile ortak olarak gerçekleştirildi.

Karadeniz Madalyaları Sahiplerini buldu…

Etkinlik kapsamında ayrıca Karadeniz Ekosistemini korumak için gösterdikleri çaba ve verdikleri destekten dolayı seçilen kişilere Karadeniz Madalyası ile teşekkür edildi. Bu sene ikincisi verilen bu ödüller, Karadeniz Ekosistemini İyileştirmek ve Karadeniz’i eski haline döndürmek kapsamında yapılan çalışmalara destek vermek, bu çalışmalarda emeği geçenleri yüreklendirmek ve bireysel çabaların ne kadar önemli olduğunu özellikle vurgulamak amacı taşıyor.

Etkinlik kapsamında Karadeniz Ekosistemi’ni İyileştirme Projesi(BSERP)’ne verdikleri destek ve hizmetten dolayı Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülkeden ödül alan isimler aşağıdaki gibidir:

- Tsvetelina Atanassova, Bulgaristan
- Sophiko Akhobadze, Gürcistan
- Lucian Ionescu, Romanya
- Ekaterina Antonidze, Rusya Federasyonu
- Prof.Dr.Kasım Cemal Güven, Türkiye
- Zinoviy Petrovich, Ukrayna


Prof. Dr. Kasım Cemal Güven Hakkında:

Bilim adamı ve Karadeniz Çevre Gönüllüsü

Ömrünü Deniz Bilimlerine ve Karadeniz’e adamıştır. 82 yaşında halen İstanbul Üniversitesi Deniz Araştırmaları ve Çevre laboratuarında çalışmaktadır. Türkiye’nin Deniz Bilimleri alanındaki üstün çalışmalarıyla bilinen bir çok bilim adamını yetiştirmiştir. 2006 yılında Karadeniz’de araştırma yaparken yaşamını yitiren Prof.Dr.Erdoğan Okuş, Prof.Dr.Kasım Cemal Güven’in öğrencilerindendir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları