29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanser Teşhisi Sonrası Yaşanan Psikolojik Değişimler
13 Ağustos 2007 Pazartesi 10:20

Kanser Teşhisi Sonrası Yaşanan Psikolojik Değişimler

Nisan Psikolojik Danışma Merkezi uzmanları kanser teşhisi sonrası yaşanan psikolojik değişimler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kanser teşhisi, hayatın insanın karşısına çıkarabileceği en zorlu sınavlardan biri olsa gerek. Kanser kelimesi daha ilk andan itibaren ardaşık birtakım psikolojik tepkileri de beraberinde getiriyor. Teşhis konan kişi çeşitli psikolojik evrelerden geçiyor. Birçok kişi, teşhisi ilk öğrendikleri anı, şok olma, donup kalma, bir yanlışlık olmalı hali olarak anlatıyor. Çoğu kez, hekim ile yapılan görüşmenin ayrıntıları, tedavi ile ilgili yapılan öneriler hatırlanmıyor.

Çoğu zaman bunu, kanseri reddetme evresi izliyor. Bazı kişiler, kanser teşhisini kabul etseler de, önemini küçümsüyorlar ve bu durum devam ederse tedaviyi bile reddeder hale gelebiliyorlar.

Kanser teşhisine verilen tepkiler, aslında insanın hayat boyu karşısına çıkan türlü sıkıntılara, önemli sorunlara verdiği tepkilerden farklı olmuyor. Doğası gereği her insanın, karsısına çıkan güçlükler ile başa çıkma biçimleri farklı oluyor. Kimi savaşmayı, kimi kendini kadere bırakmayı ya da küsüp içine kapanmayı tercih edebiliyor.

Çoğu kez reddetme yerini sorgulamaya bırakıyor; neden ben?, ben ne yaptım da kanser başıma geldi, gibi. İnsan bir süre nedenlere cevap arıyor. Zaman geçip etraftaki kargaşa biraz durulduğunda, kişi başına gelenleri daha net algılayabiliyor ve o zaman karışıklık, reddetme ve panik hali yerini öfkeye bırakabiliyor. Bazen bu öfke en yakındakilere yani, eşe, çocuklara veya yakın arkadaşlara yönelik oluyor. Örneğin mastektomi geçiren bazı kişiler, tüm sağlıklı ve memeli kadınlara kızabiliyor. Bunlar aslında son derece doğal tepkiler. Kansere karşı duyulan öfkenin çeşitli bahanelerle dışa vurumu ....

Bazıları ise tüm bu öfkeyi kendilerine yönlendirebiliyor. Kimi zaman bu duygu, derin bir suçluluk duygusuna, üzerine gidilmezse depresyona yol açabiliyor.Depresyon, çoğu kez öfkeden sonra gelen bir diğer evre. Tedaviden korkmak, ölmekten korkmak ya da belirsizlik, en sık yaşanan duygular.

Bazı insanlar, yakınları tarafından eskisi gibi aranıp sorulmadığını düşünüp küsüyor veya kimse ile görüşmek istemeyip, kendi kendisini çevreden soyutlayabiliyor. Kimi zaman kanser teşhisi bir sır gibi saklanıyor; bu aslında farklı, hasta ya da aciz görünmemek için. Çünkü en çok korkulan şeylerden biri de çevreden gelebilecek acıma duygusu oluyor. Ne yazık ki ne saklamak, ne hiçbir şey olmamış gibi davranmak, ne de hep güçlü gözükmeye çalışmak bir fayda sağlamıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları