18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamuda İlaç Finansmanı Raporu Açıklandı
15 Ağustos 2012 Çarşamba 10:34

Kamuda İlaç Finansmanı Raporu Açıklandı

Deloitte Türkiye, Sürdürülebilir Kamu İlaç Finansman Modeli için Yol Haritası ve Süreç Yönetimi başlıklı raporunu yayınladı

Rapor, sağlık sisteminde yer alan politika değişikliklerini ve bu politika değişikliklerinin sonucu olarak sektörün durumunu ortaya koyarken, sürdürülebilir kamu ilaç finansmanı modelinin oluşturulması için olası yol haritası ve süreç yaklaşımını ele alıyor.

Türkiye’de son dönemdeki sağlık reformları ve uygulamaları sonucunda, hem halkın sağlığa erişimi hem de sunulan sağlık hizmetlerinin kapsamında önemli değişimler yaşandığı belirtilen raporda, günümüzde sağlık sisteminde kamu ve özel sektör açısından ekonomik sürdürülebilirlik konusunun ön plana çıktığı belirtiliyor.

Son 3 yıllık dönemde kamu ilaç harcamaları beklenenden 700 Milyon TL düşük gerçekleşecek

Raporda, ilaç sektörü ve hükümetin son 3 yıl için üzerinde anlaştığı toplam 46,8 Milyar TL kamu ilaç harcaması (Global Bütçe) bütçesinin 700 Milyon TL fazla vererek 46,1 Milyar TL olarak gerçekleşeceği öngörülüyor. Global Bütçe döneminde, kamu ilaç harcamalarının milli gelir içindeki payının 2010 yılında %1,4 seviyesinden 2012 yılı için %1,17 seviyesine gerileyeceği belirtiliyor.

Raporda, kamu ilaç harcamalarında hem mutlak hem de milli gelir içerisindeki payı cinsinden beklenenden hızlı düşüşünün sektör açısından sürdürülebilirlik ihtiyacını beraberinde getirdiği belirtiliyor. Aynı zamanda 2010 ve 2011 yıllarında, kamu ilaç harcamaları üzerinde toplam %23,2’lik bir daralma sağlayan fiyatlandırma ve ıskonto düzenlemelerinin, dönemsel işlevlerini tamamladığı ve önümüzdeki dönemde kaldırılacağının öngörüldüğü ifade ediliyor. Diğer taraftan 2011 Temmuz ayında oluşan ancak Global Bütçe seviyesinin aşılması ihtimali nedeniyle halen hayata geçirilmeyen kur artışının TL fiyatlarına yansıtılmasının da gündeme gelmesi gerektiği belirtiliyor.

Sürdürülebilirlik hem kamunun hem de ilaç sektörünün en önemli problemi

Raporda Türkiye’de son yıllardaki başarılı sağlık reformuna devam edilebilmesi için talep ve arzı birlikte kontrol edecek yeni politikaların belirlenmesi ihtiyacı ifade ediliyor. Bu politikaların, yalnız kamu finansmanı bakış açısından ziyade, toplumun bireyleri ve sektörün tüm paydaşlarını içerecek bütüncül bir yaklaşımla, sürdürülebilirlik ekseninde ele alınması gerektiği vurgulanıyor.

Raporda farklı yapısal reform alanları değerlendiriliyor. Bu reformların ödeyici, tüketici ve hizmet sağlayıcı açılarından olası etkileri inceleniyor. Etki analizleri ile birlikte değerlendirilen temel verimlilik alanları aşağıdaki başlıklar olarak ön plana çıkıyor:

• Ticari Rekabetin Nihai Tüketici ve Ödeyici Yararına Yapılması
• İlaç Fiyatlandırma ve Geri Ödeme Mekanizmalarına Dair Düzenlemelerin Değerlendirilmesi
• Farklılaştırılmış Hasta Katkı Payı Uygulamaları
• Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
• Kronik Hastalık Yönetimi
• Doktorların Reçeteleme Davranışlarına Yönelik Tedavi Kılavuzları
• Toplum Bilinç Düzeyinin (Sağlık Okur-Yazarlığı) Yükseltilmesi
• Sağlık Hizmet Sunumunda Öncü Basamakların Güçlendirilmesi

Sürdürebilirlik için süreç yönetimi nasıl işlemeli?
Raporda, kamu harcamaları tahmininin Orta Vadeli Program ile paralel olarak belirlenmesi amacıyla politika belirleyiciler ve diğer sektör paydaşlarının da yer alacağı bir süreç yönetimi önerisi sunuluyor. Süreç önerisinde; politika etkilerinden bağımsız olarak baz senaryoda finansman ihtiyacının tespit edilmesi, olası politika değişiklikleri ile finansman ihtiyacının tahmin edilerek revize edilmesi gibi bir çok adım yer alıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları