29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamuda Bulut Bilişimin Rolü Araştırıldı
11 Nisan 2012 Çarşamba 19:34

Kamuda Bulut Bilişimin Rolü Araştırıldı

Frost & Sullivan'ın bilişim sektörü analistleri, kamu sektöründe bulut bilişimin rolünü mercek altına aldı

kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, Türkiye kamu sektörü açısından da önem taşıyan bulut bilişimin gelişiminin önündeki engelleri masaya yatırıyor.

Güvenlik sorunu aşılmalı
Avrupa Komisyonu, Avrupa'yı yalnızca bulut bilişime uyumlu değil aynı zamanda bulut bilişimde etkin kılmak amacıyla Avrupa Birliği dahilindeki tüm işletmelerin farkındalığını arttıracak bir bulut bilişim stratejisine odaklanmış bulunuyor. Ancak Avrupa'da birçok şirket, güvenlik ve güvenirlilik gibi nedenlerden dolayı bulut bilişime geçmekte kararsızlığını sürdürüyor. Mevcut durumla ilgili olarak Frost & Sullivan analistleri, yetkili kamu kurumları ile endüstri arasında oluşturulacak bir ortaklıkla bulut bilişimin uygulamaya konulmasına yönelik genel gereksinimler üzerine eğilerek gerekli güvenlik ve rekabeti sağlayacak standartların oluşturulabileceğini belirtiyorlar.

Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu  Jayashree Rajagopal, bulut bilişim piyasasının görece yeni ve halen gelişim aşamasında olmasının, özel sektördeki kurumların bu geçişi geciktirmelerinin başlıca nedenlerinden biri olduğunu ifade ediyor. Rajagopal, Amazon Web Services'ın başına gelen bir dizi teknik zorluk neticesinde binlerce işletmeye hizmet veren bir bulut ağında yaşanan sorunların, güvenirlilik probleminin artmasına neden olduğunu vurguluyor.

Kişisel bilginin çalınması temel bir korku
Frost & Sullivan'a göre kurumlar, veri merkezinde meydana gelebilecek bir sorun nedeniyle, vatandaşların önemli kişisel bilgilerinin kaybedilmesinden veya çalınmasından korkuyor. Büyük kurumlar iki seçeneği göz önünde bulunduruyor: Bunlardan ilki, dahili olarak veya bir üçüncü parti tarafından yönetilen ve dahili ya da harici olarak barındırılan özel bulut ağları, diğeri ise kurumun bazı kaynakları kendi içerisinden sağlayarak yönettiği ve bir kısım kaynakları dışarıdan sağladığı hibrit bulutlar.

Kamu sektöründeki kurumların yüzleştiği başka güçlükler de söz konusu. Bunlardan biri uluslararası standartlardaki eksikliklerden kaynaklanıyor. Kesin veri transfer düzenlemeleri ve ülkeden ülkeye değişmekte olan gizlilik tanımlamalarının önemli uyumluluk sorunlarını beraberinde getirdiği düşünülüyor. ICT sağlayıcılar ve kamu sektöründeki kurumlar arasında veri sahipliği ve denetimine yönelik faktörler de aşılması gereken önemli engeller arasında bulunuyor.

Yeni düzenlemeler gerekli
Devlet düzenlemeleriyle uyumluluğun sağlanması gerektiğini belirten Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu Rajagopal, üretilen veri miktarı ve gereken güvenlik katmanlarının sayısının, sağlık ve ulaştırma gibi sektörler arasında önemli farklılıklar arzettiğini belirtiyor. Rajagopal, bir bulut hizmetinin temel gereksinimleri sağlarken, ilgili sektörün özel güvenlik endişelerine de çözüm getirmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler ışığında ortaya çıkan önemli bir hususun, bulut bilişimin mevcut sistemlere göre daha düşük maliyetli ve enerji kullanımı açısından daha ekonomik olabileceği belirtiyor. Veri koruma düzenlemelerinin dinamik ICT dünyasına uyum sağlayacak şekilde güçlendirilmiş olmasına karşın, bulut bilişimin yalnızca geniş bir kullanım oranı ile kabul görebileceği öngörülüyor.

Bulut bilişim büyük avantajlar sağlayabilir
Frost & Sullivan analistleri, kamu sektörünün daha entegre ve daha dengeli bir bulut sistemiyle düşük enerji ihtiyacını karşılayabileceğini ve daha planlı bir IT yaklaşımından faydalanabileceğinin altını çiziyorlar. Böyle bir sistem uygulamaya konulduğunda geliştirilmiş işlevsel verimlilik, kullanıcıların güveni ve rahatlığı gibi etmenlerle bulut sağlayıcıların diğer kurumlara standartlaştırılmış sistemler sunmasının mümkün olabileceği vurgulanıyor.

Frost & Sullivan Araştırma Sorumlusu Rajagopal, kamu sektöründe bulut bilişimin kullanımını teşvik etmenin Avrupa Birliği için olmazsa olmazların başında yer aldığını, böylelikle ticari eğilimin bulut bilişime doğru kayabileceğini ifade ediyorlar.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları