25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu Kalite Sempozyumu Başladı
23 Mayıs 2007 Çarşamba 17:00

Kamu Kalite Sempozyumu Başladı

KalDer’in Kamu Yönetiminde Yenilikçilik ve Yaratıcılık ana teması ile Ankara'da düzenlediği 8. Kamu Kalite Sempozyumu başladı.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) işbirliğinde, ‘Kamu Yönetiminde Yenilikçilik ve Yaratıcılık’ ana teması ile düzenlenen 8’nci Kamu Kalite Sempozyumu’nda “Vatandaş Memnuniyeti” mercek altına alındı. Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Ankara TOBB ETÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan sempozyumun bu yıl ki konuşmacıları arasında Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Başkanı Tınaz Titiz, Birleşmiş Milletler (BM) Mukim Koordinatörü Mahmood A. Ayub, OECD Kamu Yönetimi ve Bölgesel Kalkınma Direktörlüğü Başkan Yardımcısı Mario Pezzini’nin yanı sıra kamu, iş ve bilim dünyasından çok sayıda değerli kanaat önderi bulunuyor.

Bütçeden vatandaşın memnuniyetine göre pay

Kongrenin açılış konuşmasını yapan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu kamu yönetiminin daha verimli ve başarılı olabilmesi için uygulamadaki performansının ölçülmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. 5018 sayılı yasa ile tanımlanan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol yaklaşımının bu amaçla atılmış önemli bir adım olduğunu belirten Nuhoğlu, Yasa ile kamu kurumlarının stratejik planlamalarını yapmaları ve hedeflerini belirlemelerinin istendiğini ve kamu kaynaklarının dağıtımının da planlar ve hedefleri doğrultusunda yapılacağını söyledi.

Bu değerlendirmeye vatandaş memnuniyetinin bir performans ölçütü olarak eklenmesi gerektiğinin altını çizen Nuhoğlu, “Böylece Vatandaş memnuniyeti performansına göre kamu kurumlarına bütçeden kaynak ayrılması ve başarılı kurumların desteklenmesi sağlanacaktır. Vatandaş memnuniyetinin ilk adımı olarak gördüğümüz 5018 sayılı Kanunda belirtilen görev ve sorumlulukların, performans ölçümlemesi kriterleri bazında değerlendirilmesi durumunda, yalnız verimlilik artışı ve maddi kaynak sağlanmayacak, aynı zamanda hizmetler vatandaş memnuniyetini artıracak şekilde iyileştirilecektir” dedi

İlk çalışma Amerika’da

Dünyada vatandaş memnuniyetini ölçme adına yapılmış ilk kapsamlı çalışmanın Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirildiği bilgisini veren Çetin Nuhoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkın Amerikan kamu kurumlarına, uygulamalarındaki verimsizlik ve başarısızlık nedeni ile güven duymadığı bulgusuna dayanılarak ölçümler yapmak üzere 1993 yılında ‘Hükümet Performansı ve Sonuçları Yasası’ çıkarıldı. Yasa ile güvenin oluşturulması için somut ölçümlere ihtiyaç olduğu ve ölçüm sonuçlarının kamu kuruluşlarının bütçeden alacakları payı belirlemesi gerektiği tanımlandı ve somut ölçüt olarak vatandaş memnuniyeti seçildi. Yasanın uygulamasında madeni eski bozuk paraları satın alanlardan, dinlenme tesisleri ziyaretçilerine, ticari pilotlardan emeklilere kadar kapsamlı ölçüm başlatıldı. 1999–2006 döneminde Amerikan Hükümetinin vatandaş memnuniyet endeksi 68,6 puandan 72,3 puana çıktı.

TMME, Türkiye’de örnek olacak

Türkiye’de KalDer’in bir ilki gerçekleştirerek, müşteri memnuniyetini 81 ilde yapılan çalışmalarla ölçtüğünü kaydeden Nuhoğlu, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nin (TMME) hem kamu hem de özel sektöre çok önemli veriler sağladığını ifade etti. TMME çalışmalarının, vatandaş memnuniyetinin ölçümüne temel oluşturacağını ve kamu kurumlarına vatandaş memnuniyeti çalışmalarında rehber olacağını dile getiren Çetin Nuhoğlu, “Vatandaşın kamu kurumlarına güveni, kurumların uygulamalarındaki verimlilik ve başarılı sonuçlar ile sağlanabilir. Uygulamalardaki verimsizlik ve başarısızlık vatandaşın kamu kurumlarına güvenini azaltır. Bu nedenle kamu kuruluşları, hizmetlerinin verimlilik ve başarısı hakkında vatandaşların algılamalarını ölçmek zorundadır. KalDer olarak TMME ile sağlık, eğitim, yerel yönetimler ve emniyet teşkilatı olmak üzere dördü kamuda 26 sektörü içeren ölçümlerde toplam 60 bin kişi ile görüşüldü. Bu çalışma ile tüketicilerin ürün ve hizmetler ekseninde memnuniyet ve beklentileri ortaya çıktı. Özellikle TMME’nin kamudaki sonuçlarını herkes dikkatle incelemelidir. TMME, Türkiye’nin geleceği için örnek model olacak” diye konuştu.

Vatandaşın sesine kulak vermek şart

TMME çalışmalarında, ‘Vatandaş memnuniyeti’ konusunda ortaya çıkan en önemli sonuçları açıklayan Nuhoğlu, vatandaşın kendisinin yeteri kadar dinlenmediğini ve beklentilerinin karşılanmadığını belirttiğini söyledi. Kaliteyi gündelik hayatı içine yerleştirmeyen bir kamu kurumunun başarılı olamayacağını ifade eden Çetin Nuhoğlu, “Kamu kurumları öncelikle vatandaşın sesine kulak vermelidir. Vatandaşımızın kamudan beklentisinin çok yüksek olmadığı yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Vatandaş özel sektörden daha çok yenilik ve hizmet beklemektedir. Buna rağmen kamudan memnuniyeti düşük çıkmıştır. Kamu kurumları kendi üzerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirir ve vatandaşın hayatını kolaylaştırabilirse zaten memnuniyet oranı da oldukça yükselecektir. Fırsat ve potansiyel ciddi oranda var” açıklamasında bulundu.

Kamuda kalite yaratıcılıkla olur

Küresel rekabetin tüm sektörler için fark yaratma ihtiyacını kuvvetle hissettiren bir baskı oluşturduğunu vurgulayan Çetin Nuhoğlu, “Ankara’da ‘Kamu Yönetimi’nde Yenilikçilik ve Yaratıcılık’ ana temasıyla çok önemli iki kavramı tartışmaya ve paylaşmaya açtık. Yenilikçilik ve yaratıcılık Türkiye’nin gündeminde her dönemde olmalıdır. Kamu yönetimlerinin yenilikçilik ve yaratıcılık alanında iki önemli rolü bulunuyor. Bu rollerin ilki, özel sektörde yenilikçilik ve yaratıcılığın gelişimi için düzenleyici ve teşvik edici rol, ikincisi kamu hizmet ve kullanan süreçlerinin ülke rekabeti ve vatandaş memnuniyeti için geliştirilmesinde yenilikçilik ve yaratıcılığı kullanan ve teşvik eden roldür. Sağlık, ulaşım, eğitim ve yerel yönetimler gibi pekçok alanda, kamu yönetimi tarafından sunulan hizmetlerin; yenilikçilik ve yaratıcılıklarının sınırlı olduğunu görüyoruz.

Kamu yönetiminde gerçekleştirilecek bu yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar ülke içindeki eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını sağlarken vatandaşlar için yüksek yaşam kalitesi anlamına gelecektir” dedi.

Ödüle dört aday var

Dünyada ve Türkiye’de kamu sektöründe uygulunan yenilik ve yaratıcılıkların da paylaşıldığı Kamu Kalite Sempozyumu’nu özellikle kamu sektöründe görev yapan yoğun bir katılımcı topluluğu da takip etti. Ayrıca Sempozyumun ikinci günü olan 24 Mayıs 2007’de düzenlenecek törenle de bu yıl Antalya Koleji, Erenköy İlköğretim Okulu, Özel Kültür Lisesi, Avukat Mail Büyükerman Anaokulu’nun başvurduğu Kamu Kategorisi’nde 7. Ulusal Kalite Ödülü sahibini bulacak. Kapanış konuşmalarını ise KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ile birlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yapacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları