13 Nisan 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalite Başarı Ödülü Okulların
25 Mayıs 2007 Cuma 09:18

Kalite Başarı Ödülü Okulların

Kamu kategorisinde Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nü, İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu ve Eskişehir Avukat Mail Büyükerman Anaokulu kazandı.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde bu yıl 7’ncisi düzenlenen kamu kategorisinde ‘Ulusal Kalite Ödülleri’ sahiplerini buldu. Bu yıl TC MEB Antalya Koleji, TC MEB Erenköy İlköğretim Okulu, TC MEB Özel Kültür Lisesi, TC MEB Avukat Mail Büyükerman Anaokulu’nun başvurduğu Kamu Kategorisi’nde Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nü İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu ve Eskişehir Avukat Mail Büyükerman Anaokulu kazandı. İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu ve Eskişehir Avukat Mail Büyükerman Anaokulu ödüllerini, KalDer tarafından ‘Kamu Yönetiminde Yenilikçilik ve Yaratıcılık’ ana teması ile 23-24 Mayıs 2007 tarihlerinde düzenlenen 8’nci Kamu Kalite Sempozyumu’nda, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’ndan aldılar.

Ulusal Kalite Ödülleri’nin, Türkiye’nin kalite alanındaki en önemli etkinliği olduğunu belirten KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Kamu sektöründe bu ödül çok büyük bir itibara sahip. Bu yıl kamu kategorisinde Ulusal Kalite Ödülleri’nin 7’inci yılı. Ulusal Kalite Ödülleri, ülkemizde kalite bilinçlenmesinin artması ve toplam kalite yönetim felsefesinin yaygınlaştırılmasında kuşkusuz önemli rol oynamaktadır. Bu yıl ödülümüze 4 tane eğitim kurumumuz başvuruda bulundu. İki devlet okulumuz kaliteye verdikleri önemi taçlandırdı. Ödül kazanan iki kamu okulumuzun da sınırlı kaynakları vardı. Bunu bahane etmeden kaliteye gerekli önemi verdiler. İstenirse her şartta oluyor. Sonunda da ödül kazanacak sürdürülebilir başarılı sonuçları elde ettiler” dedi.


HİPERAKTİFLER İÇİN KAYNAŞTIRMA SINIFI VAR

Özdeğerlendirme ve kalite ödül sürecinin yoğun bir çaba gerektirdiğine dikkat çeken Nuhoğlu, “Daha uygar, daha rekabetçi ve daha yenilikçi bir toplum için kamu kuruluşlarının kaliteye daha çok önem vermesi gerekiyor. EFQM Mükemmellik modeline göre yapılan çalışmalarda değerlendirme ekibinin raporundaki iyi uygulamalardan bir kaçına bakarsak İstanbul Erenköy İlköğretim Okulu’nda, hiperaktif ve benzer öğrencilerin okul hayatına uyumu için
‘kaynaştırma sınıfında’ 2 hafta özel eğitim veriliyor. Bu eğitimin sonrasında öğrenciler okula daha rahat uyum sağlıyorlar. Bu okulumuz ayrıca her öğrencisini aktif olarak katıldığı bir öğrenci kulübüne üye olmasını teşvik ediyor. Bu okulumuzda çalışan memnuniyetinin yüzde 84, öğrenci memnuniyetinin yüzde 83, veli memnuniyetinin de yüzde 86 olduğu tespit edildi” bilgisini verdi.

KAMU OKULUNDA VELİ MEMNUNİYETİ YÜZDE 97

Ulusal Kalite Ödülü’nün çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Çetin Nuhoğlu, “Bu ödülü kazanan kuruluşların topluma verdikleri hizmet ve başarılar da ortada. Eskişehir Avukat Mail Büyükerman Anaokulu’nda, 5-6 yaşındaki öğrenciler okuma yazmayı öğrenmeden, ‘Beyin fırtınası, akış diagramı, çeteleme teknikleri gibi kalite teknikleriyle çalışmaya başladılar ve güleryüz anketiyle geri bildirim veriyorlar. Aynı okulda veli memnuniyeti yüzde 76’dan yüzde 97’ye ulaştı” şeklinde konuştu.

TERÖR DAHİL TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ EĞİTİMDE KALİTE

Mükemmellik yolculuğunda zirveye tırmanmak kadar, sürdürülebilir rekabet güçlerinin korunması ve zirvede kalınmasının son derece önemli olduğuna değinen Çetin Nuhoğlu, “Bu yolculuk kuşkusuz ödül almakla sonlanan bir yaklaşım değil, bir yaşam tarzı olmalıdır. Ülkemizde son dönemlerde tırmanan terör olaylarında gençlerin hatta çocukların ön sıralarda olduğunu üzüntüyle görüyoruz. Gençlerimizin bu terör batağına saplanmaması için eğitime önem vermek gerekiyor. Ancak terör dahil tüm sorunların çözümü eğitimde kalitedir. Bu iki okulumuz eğitimde kalitenin nasıl sağlanacağının en güzel örnekleridir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları