17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalder TMME Sonuçları Açıklandı
01 Ekim 2007 Pazartesi 15:11

Kalder TMME Sonuçları Açıklandı

KalDer, su, alkollü içecekler, meyve suları, gazlı içecekler, akaryakıt istasyonları, hava yolları ve kişisel bilgisayar kategorilerinde sonuçları merakla beklenen TMME 2007 2’inci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

KalDer, su, alkollü içecekler, meyve suları, gazlı içecekler, akaryakıt istasyonları, hava yolları ve kişisel bilgisayar kategorilerinde sonuçları merakla beklenen TMME 2007 2’inci çeyrek sonuçlarını açıkladı. TMME’de bu çeyrekte özel sektör açıklamalarına ilave olarak, hastanelere ilişkin bilgi verildi. Türkiye çapında 81 il ve tüm ilçelerde yapılan görüşmelerle şekillenen TMME’de yine çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kamu ve özel sektördeki müşteri ve vatandaş memnuniyeti sonuçlarını net olarak ortaya koyan TMME’de, tam tesadüfi örnekleme ve CATI yöntemi ile toplam 10.425 görüşme yapıldı.

Memnuniyet 74.1’e yükseldi

KalDer adına Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TMME Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan’ın yapılan açıklamaya göre, çalışmaya konu olan sektörler esas alındığında, TMME Ulusal Endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre binde 2 puan artarak 74.1 seviyesinde gerçekleşti.

Prof. Dr.Ali Rıza Kaylan, TMME Ulusal Endeksi, ABD’nin endeksinin 75.3’lük değeri ile karşılaştırıldığında, her iki değerin hemen hemen aynı olduğunun söylenebileceğinin altını çizdi.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye Kalite Derneği (KalDer), toplum ve özel sektöre sağladığı katma değerle, Türkiye’nin geleceğine yön veren bir sivil toplum kuruluşudur. Ulusal ekonomiye ve ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına hizmet etmek, ülkemizin yarınlarına katkı sağlamak için toplum ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu model ve hizmetleri geliştirmek en önemli misyonumuzdur. Bu anlamda KalDer olarak, gönüllü gayret ve mesai harcıyoruz.”

TMME’yle kamudaki algı ilk kez ölçülüyor

TMME’de 2007 yılı ikinci çeyrekte yapılan çalışmalarda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktığını söyleyen Çetin Nuhoğlu, “Ülkemizin gelişimi ve değişimi adına büyük faydalar getireceğine inandığımız bu çalışma ile birlikte Türk halkının kamu hizmetlerine ilişkin memnuniyeti, beğenisi ve algısı ilk kez bu kadar somut bilgi ve verilerle ölçülmüş oluyor. Bu çeyrekte, sağlık hizmetlerinde vatandaş memnuniyeti ortaya konuldu. Kamu kurumlarına da birer rehber olabilecek TMME, yapılacak yatırım ve bütçe planlamalarında da önemli bir gösterge niteliği taşıyacaktır” dedi.

Yönetim Kurullarının İşleri Kolaylaşıyor

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Nuhoğlu, “TMME ile Yönetim Kurullarındaki kurum performans değerlendirmelerinde (bugüne kadar ortaya çıkan bir çok tartışmayı bir kenara bıraktıracak şekilde) müşteriye yönelik dikkate alınabilecek en somut veriler elde edilebiliyor” diye konuştu.

Kamu kuruluşlarının ölçümlenmesinde de TMME’nin önemli bir misyon üstlendiğini belirten Nuhoğlu, “TMME, vatandaş memnuniyetinin ölçümüne temel oluşturacaktır; 5018 sayılı yasa ile tanımlanan Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol yaklaşımının etkili uygulamasında vatandaş memnuniyetinin önemli bir performans ölçütü olacağı inancındayız; kamu kuruluşlarımıza kaynak dağıtımında da vatandaş memnuniyeti dikkate alınması gereken kriterlerden biridir” dedi.

Müşteri memnuniyeti eğilimi tespit ediliyor

KalDer Başkanı Nuhoğlu, KalDer ve Ka Araştırma Ortak Girişimi ile başlatılan ve TOBB tarafından desteklenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nin (TMME), müşteri memnuniyetinin zaman içindeki eğilimlerinin izlenmesi, müşteri bağlılığı, buna bağlı olarak karlılık ve rekabet edebilirlik hakkında önemli bilgiler verildiğini söyledi. TMME verileriyle birlikte sektörler arasında ya da ulusal endeksle kıyaslama yapılmasının mümkün olduğunu belirten Çetin Nuhoğlu, “Yerli kuruluşların sağladığı ürün ve hizmetler, pazardaki yabancı kuruluşların sağladığı ürün ve hizmetlerle kıyaslanabilir. Ayrıca kamu sektörü hizmetleri ile özel sektördeki hizmetler karşılaştırılabilir. TMME’ye üye olan kuruluşlar, pazardaki konum, sektördeki kuruluşların pazar payları, müşteri eğilimleri, hem kendi hem de diğer sektörlerle ilgili ayrıntılı verilere kolaylıkla ulaşabilirler...

Ekonominin röntgeni çekiliyor

TMME’nin, Türkiye çapında, değişik sektörleri ve bu sektörlerdeki kurumları kapsar şekilde üçer aylık dönemlerde yapıldığını hatırlatan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Nuhoğlu, cep telefonundan gıdaya, bayaz eşyadan akıryakıt istasyonlarına kadar, onlarca değişik sektörde müşterilerin memnuniyet derecesinin güncel olarak ortaya konduğunu söyledi. Sadık müşteri ve pazar payı kazanmanın en üst düzeye çıkartılabilmesinin yolu, mevcut ve potansiyel müşterilerin gereksinim ve beklentilerine açık bir biçimde odaklanmaktan geçtiğini vurgulayan Nuhoğlu, “Biz bu çalışma ile sadece ekonomimizin röntgenini ya da MR’ını çekmiş olmuyoruz. Kurum ve markalara gelecek stratejilerini oluşturmada gereksinim duyacakları müşteri memnuniyeti verilerini temin etmeyi de taahhüd ediyoruz” diye konuştu.

Satılan mal geri alınmaz dönemi bitti

Kuruluşların temel varlık nedenlerinin müşteriler olduğunu ve kuruluşların müşterilerini memnun edebildiği sürece ayakta kalabileceğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, teknolojinin ucuzladığı ve kitle iletişiminin yaygınlaştığı bu dönemde müşteriyi etkilemenin eskisi kadar kolay olmadığını vurguladı. Sadece kaliteli mal ve hizmet üretmenin yeterli olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Rekabet ortamı içinde rakiplerinizden farklılaşmak, tercih edilebilirliğinizi artırmak, saygı görmek ve pazar payını artırmak için sahip olmanız gereken olmazsa olmazlar var artık. Müşterilerin hakkını koruyan kanunlar da var. Satılan mal geri alınmaz dönemi bitti. TMME, bu anlamda kuruluşların müşteriler nezdinde gerçek performansını ortaya koyuyor. Günümüzde hem müşteri hem de yatırımcılar için ihtiyaç duyulan net verileri bize TMME veriyor. TMME sayesinde Türkiye, ‘Vatandaş memnuniyeti’ kavramıyla tanıştı. Artık yurttaşlar, TMME ile kamu kurumlarına verdikleri hizmetin kalitesine göre not verebiliyor bu konuda ki memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini açıkça ifade edebiliyor” dedi.

2007 2. Çeyrek Sonuçları

TMME Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan “TMME’de 2007 2’nci çeyrekte ölçülen hastaneler sektöründe 68 puanlık bir memnuniyet ölçülürken bu seviye geçtiğimiz yıl 67 puan olarak belirlenmişti. Hastaneler arasında 73 puanla özel hastaneler ve üniversite hastaneleri birinciliği yakalarken, son sırada 65 puanla devlet hastaneleri yer aldı. Özel hastanelerin müşteri memniyetindeki puanı geçen yıl 76 ve üniversite hastaneleri ise 75 puandaydı. Bu rakamlarla üniversite ve özel hastanelerin puanlarında düşüş gözlenirken geçen yıl 61 puanda olan devlet hastanelerinde ise 4 puanlık bir artış olduğu görülüyor” diye konuştu.

Havayolu sektörü ilk kez ölçümlendi

TMME 2007 yılı 2. Çeyrek sektörel sonuçlarında en yüksek müşteri memnuniyeti 86 puanla su, meyve suları ve gazlı içecek sektörlerinde elde edildiğini ifade eden Ali Rıza Kaylan, “Su sektöründe müşterisini en fazla memnun eden kurum 86 puanla Erikli oldu. Meyve suyu sektöründe 86 puanla Pınar ve gazlı içecek sektöründe de yine 86 puanla Uludağ birinci sırada yer aldı. Alkollü içecek sektöründe Efes Biracılık, akaryakıt sektöründe Opet ve bu yıl ilk kez ölçümlenen havayolu sektöründe de THY bu çeyreği lider tamamladı. Kişisel bilgisayarda marka öne çıkmazken, uluslararası markalar 77, yerel markalar ise 72 puanla ikinci sırada yer aldı” dedi.

TMME çalışması 3 ayda bir yapılıyor

TMME çalışması, Türkiye çapında, değişik sektörleri ve bu sektörlerdeki kurumları kapsayacak şekilde her 3 aylık dönemde yapılıyor. Cep telefonundan gıdaya, kişisel bilgisayardan sigortacılığa kadar, onlarca değişik sektörde müşterilerin memnuniyet derecesinin güncel olarak ortaya konulması hedefleniyor. TMME'nin kurumsal üyeleri, araştırma sonuçlarını sektör veya kurum/rakip bazında elde edebiliyorlar. Kurumsal Üyeler, TMME Modeli kapsamında, Müşteri Memnuniyet Endeksi dışında, Müşteri Beklenti Endeksi, Algılanan Kalite Endeksi, Algılanan Değer Endeksi, Müşteri Şikayet Endeksi ve Müşteri Bağlılık Endeksi verilerine kurumsal, sektörel ve ulusal bazda ulaşabilmekte, ayrıca bu endeksler arası etki modeli ile strateji üretebilmektedir. TMME’nin yılda 4 kez Ulusal Gelişim Raporları da hazırlanmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları