25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlar Şikayet Değil İş Üretecek
08 Nisan 2011 Cuma 13:33

Kadınlar Şikayet Değil İş Üretecek

Küresel Kadın Zirvesi'nin 21. toplantısı, 5-7 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Zirvenin bu yılki teması, Türkiye"nin iki kıtayı birbirine bağlayan özgün konumundan esinlenilerek, 21. Yüzyılda Çözümlere Köprü Olan Kadınlar olarak belirlendi. 1.000"in üzerinde kadının katılması beklenenin zirvenin başkanı Irene Natividad"ın ifade ettiği gibi, etkinlik şikayet etme seansı değil, bire bir iş üretme ve değer yaratma zirvesi olmasıyla, benzer toplantılardan farklılaşıyor.

Natividad, zirve için Türkiye"nin seçilmesiyle sonuçlanan süreci anlatırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek"in adeta Türkiye"nin tanıtımını başarıyla yürüten bir elçi gibi çalışarak, kendisini ikna ettiğini belirtti. Zirveye katılacak Şimşek, Türk ekonomisini anlatmak ve Türk pazarına girmek isteyenlere tavsiyelerde bulunmak amacıyla özel bir oturum düzenleyecek. Zirve dahilindeki bir diğer özel oturum olan First Lady"ler Forumu ise Emine Erdoğan"ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Hedefleri arasında dünya ekonomilerini geliştirmek, yeşil bir gelecek yaratmak, yeni bir liderlik anlayışı yerleştirmek, teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmak ve evrensel barışı inşa etmek bulunan zirvenin, öncelikli gündem maddelerinden biri de "eşitlik" olacak. Bu kapsamda zirveye katılacak Eşitlikten Sorumlu Bakanlar arasında; İspanya"dan Bibiana Aido, Güney Kore"den Hee Young Paik ve Yunanistan"dan Maria Stratigaki de yer alacak. Suudi Arabistan Eğitimden Sorumlu Devlet Bakan Vekili Norah Al Faiz, Yunanistan Çalışma Bakanı Loula Katseli ve Meksika Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Patricia Espinosa Torres"in de aralarında bulunduğu 30 kadın bakanın katılımıyla düzenlenecek Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantısı ise zirveden hemen önce gerçekleştirilecek.

Toplantı için Türkiye"nin tercih edilmesiyle ilgili bilgi veren Zirve Başkanı Irene Natividad, "Türkiye, sahip olduğu dinamik büyüme hızı ve bölgenin yükselen ekonomik gücü olmasıyla, iş dünyası ve ekonomi zirvesi için kusursuz bir seçim." dedi. Natividad, yurtdışında Türkiye"yle ilgili yanlış bir algı olduğunu belirterek, "Türkiye"de kadınlar ülkedeki büyümenin ve istikrarın yapıtaşı konumunda. Dışarıdaki pek çok insanın bildiğinin aksine, Türkiye"de çok sayıda kadın yönetici var. Ülkede üretim ve hizmet sektörü bazında girişimcilik hızla artıyor ve girişimci bir kadro yetişiyor. Zirve boyunca her oturumda, Türkiye"nin önde gelen işkadınlarından biri yer alacak." dedi.

Zirve kapsamında ayrıca, gençlik, sivil toplum örgütü liderliği, girişimcilik gibi konularda oturumlar düzenlenecek. 20 senedir kadınların ekonomik ilerlemesini hızlandıracak, işe yarar stratejiler geliştiren bir platform olmayı sürdüren zirve, ekonominin ideolojiler üstü, birleştirici etkisini de arkasına alarak, bu yıl yine disiplinler ve iktidarlar arasında köprü kuracak. 6 kıtadan kadınları temsil eden 50 uluslararası üye ve kuruluşun Mayıs ayındaki buluşma için Türkiye"ye gelişiyle beraber, Türkiye bir kez daha, dünya siyasi otoritelerinin ve kamuoyunun gündemine girecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları