16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın Yöneticiler Şirketlere Avantaj Sağlıyor
01 Aralık 2007 Cumartesi 12:09

Kadın Yöneticiler Şirketlere Avantaj Sağlıyor

TÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen İş Dünyasında Kadın: Klişeleri Bir Kenara Bırakalım seminerinde küresel rekabette kadın yöneticilerin önemi ele alındı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenern İş Dünyasında Kadın: Klişeleri Bir Kenara Bırakalım başlıklı seminer 30 Kasım 2007 tarihinde Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleşti.

Küresel rekabetin hız kazandığı bir dönemde iş dünyasının sürdürülebilir rekabet gücü kazanmasında kadın yöneticilerin katkı ve etkilerinin ele alındığı seminerin açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Boyner tarafından yapıldı.

Ümit Boyner: “Kadınların karar alma süreçlerine dahil edilmeleri, Türkiye’nin öncelikli gündem maddesi olmalıdır”

Konuşmasında küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin hızının şirketlerde stratejik yönetimi ön plana çıkardığına değinen Ümit Boyner, çalışanlar arasında her türlü ayrımcılığın önlenmesinin ve tüm kesimlere fırsat eşitliğinin sağlanmasının, toplumsal gelişime sağlayacağı katkının yanı sıra, şirketlerin rekabet gücünü artıracak ve ülkelerin küresel piyasalarda ekonomik performansını güçlendirecek bir olgu olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de iş dünyasını en önde temsil eden bir kurum olarak TÜSİAD’ın, bu konuda da öncü yaklaşımlar geliştirmekte olduğunu vurgulayan Boyner, bu yaklaşımları şu sözlerle özetledi: “Kadınların şirketlerde özellikle üst düzey pozisyonlarda çalışmaları şirketlerin rekabet edebilirliğini arttırması açısından ciddi olarak değerlendirilmesi gereken bir gerçektir. Dünyada hızla değişen sosyal ve tüketim trendlerine şirketlerin adapte olabilmesi için, karar alma süreçlerine kadınları da dahil etmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede, Türkiye’de de, değişen küresel rekabet yarışında öne geçmek isteyen şirketler, rekabet güçlerini belirleyen geleneksel faktörlerin yanı sıra, yönetimlerinde farklı perspektifleri bünyelerine dahil etmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin en büyük kuruluşlarının başında kadınların görev yapması bu anlamda dikkat çekicidir. Ancak yapılanlar elbette ki yeterli değildir. Ekonomik ve toplumsal yapının gelişimi yolunda, Türkiye’de, kadının işgücüne aktif katılımının sağlanması için, mevcut engellerin tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi, ülkemizin öncelikli gündem maddesi olmalıdır.”

Farklılıklar büyümeyi tetikler

Seminerde kadınların iş dünyasındaki yerlerini ve klişelerin ortadan kalkmasını çeşitlilik ve dahil etme başlığı altında ele alan ve bu kapsamda dünyadaki en iyi uygulamalara dair bilgi veren PepsiCo International Güney Asya, Ortadoğu, Afrika Bölgesi Başkanı Saad Abdul-Latif ise kişisel olarak kadınların anlayış açısından iş hayatına çok önemli katkılarda bulunabileceğine inandığını dile getirdi.

PepsiCo olarak dünya çapındaki uygulamalarla işyerinde Çeşitlilik ve Dahil Etmeyi en üst seviyede desteklediklerini dile getiren Saad Abdul-Latif, şunları dile getirdi: "Çeşitlilik ve dahil etme, tüketicilerimizi, müşterilerimizi veya şirketimizde karar mekanizmalarında yer alan kişileri en iyi şekilde temsil etmek açısından önemlidir. İkinci olarak, farklılıkların gücü, iyi yönetildiğinde, yenilikleri ve sürdürülebilir büyümeyi tetikler. Üçüncü olarak, farklı yetkinliklere sahip çalışanlarımıza ilişkin olarak, sosyal sorumluluğa işaret eder. Bütün bunlar, Çeşitlilik ve dahil etme prensibinin gerek şirketimizin gerekse buna inanan liderler olarak bizlerin gündeminde yer almasının açıklayıcı ve tatmin edici sebeplerdir.”

Küresel şirketler kadın girişimlerini anlattı

Seminerin 21. Yüzyılda Kadınlar Şirketlerin Rekabet Gücünü Nasıl Değiştiriyor başlıklı ilk panelinde PricewaterhouseCoopers Türkiye Başkanı Cansen Başaran Symes, HP Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga ve General Electric Türkiye Yönetim Başkanı ve Genel Müdürü Kürşat Özkan şirketlerinin küresel ve yerel düzeyde kadınlara yönelik programları hakkında bilgi verdiler. Kadınlar İş Dünyasını Nasıl Şekillendiriyor? başlıklı ikinci panelde ise PepsiCo International Doğa Akdeniz İş Birimi Genel Müdürü Ümran Beba, Avivasa Genel Müdürü Meral Ak Egemen ve Karuna Yönetim Danışmanlığı Kurucu Ortağı Bahar Kayserilioğlu yöneticilik kariyerlerinde yaşadıkları deneyimlerini aktardılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları