23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın için Teknoloji Projesinde Mezuniyet Heyecanı
15 Haziran 2008 Pazar 11:43

Kadın için Teknoloji Projesi'nde Mezuniyet Heyecanı

Teknosa tarafından, Kadın için Teknoloji felsefesiyle düzenlenen Ücretsiz Bilgisayar Eğitimi Projesi'nin ilk mezunları sertifikalarını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'dan aldı.

Teknosa, Kadın için Teknoloji felsefesi ile hayata geçirdiği Ücretsiz Bilgisayar Eğitimi Projesi"ni Intel, Microsoft, Habitat için Gençlik Derneği ve Kars Belediyesi işbirliğiyle Karslı kadınlarla buluşturdu. Mayıs 2007"de başlayan ve bugüne kadar 6 ilde 1500"ün üzerinde kadını bilgisayar ile tanıştıran proje, 7 - 29 Haziran 2008 tarihleri arasında Kars"ta devam ediyor. Eğitim programının ilkini tamamlayan kadınlar, sertifikalarını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı"dan aldı.

13 Haziran 2008 tarihinde Namık Kemal Toplum Merkezi"nde gerçekleşen sertifika törenine Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ve Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu katıldı.

Sertifika töreninde konuşma yapan Güler Sabancı, "Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren annelerimizin bilgiye kolay ulaşması, teknolojiyi hayatlarının bir parçası haline getirmeleri kişisel gelişimlerine artılar sağlarken, topluma da katkı sağlamak açısından büyük önem taşıyor" diye konuştu. Toplumsal gelişimin sürdürülebilir kılınmasında en önemli rolü kadınların üstlendiğini vurgulayan Sabancı; "Bir yılı aşkın süredir uygulanmakta olan Ücretsiz Bilgisayar Eğitimi Projesi, bugüne kadar İstanbul ve İzmir gibi büyük ve teknoloji kullanımının nispeten daha yüksek olduğu illerin yanı sıra Şanlıurfa, Trabzon, Van gibi olanakların kısıtlı olduğu illerimizde de başarı ile tamamlandı. 1500 kadınımız bu eğitimler sayesinde bilgisayar kullanmayı öğrenerek kişisel gelişimleri için önemli bir adım attı." dedi.

Sertifika törenine katılan mezunlara ve davetlilere seslenen Sabancı sözlerini şöyle sürdürdü; "Kars"ta düzenlenen kurslarda kadınlarımız eğitimlerini başarıyla tamamladı. Kars"ta bilgisayar öğrenmek için can atan daha nice kadınımız var. Bilgisayar eğitimlerine ilgi büyüdükçe, kadınların toplumsal hayatta daha ön planda olmaları, daha etkin rol almaları gerekliliğine daha fazla inanıyor, bu yönde atacağımız adımlardan daha büyük bir heyecan duyuyoruz."

Kars"ta düzenlenen bilgisayar kurslarında kadınlar, sabah veya öğle saatlerinde, 3 gün 3"er saat olmak üzere toplam 9 ders saati bilgisayar eğitimi alıyor. Kadınlara, bilgisayarda yazı yazma gibi temel uygulamalar, İnternet ve e-posta kullanımı gibi konularda eğitim veriliyor.

Teknosa, Kadın için Teknoloji felsefesiyle, kadınların teknolojiyi hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi, kişisel gelişimlerine, kültürel ve sosyal yaşamlarına teknoloji ile katkıda bulunmayı hedefliyor. Teknosa bu projede, kadınların, İnternet ve bilgisayarın hayatlarına getireceği kolaylıklardan faydalanmalarını amaçlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları