24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın Hakları Masaya Yatırıldı
29 Aralık 2010 Çarşamba 10:55

Kadın Hakları Masaya Yatırıldı

İKÜ Dış Politika Platformunun düzenlediği "Kadının Karar Mekanizmalarında Temsilinin ve Gücünün Artırılması" semineri sona erdi.

İstanbul Kültür Üniversitesi Dış Politika Platformu tarafından düzenlenen "Kadının Karar Mekanizmalarında Temsilinin ve Gücünün Artırılması" semineri, akademi, siyaset ve iş dünyasından fikir önderi kadınları bir araya getirdi. Seminerde, cinsiyetler arası eşitsizliğin partiler üstü bir konu olduğu ve tüm taraflarca güçbirliği yapılarak ele alınması gerektiği dile getirildi.
Türkiye"nin en önemli iç ve dış sorunlarından biri olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gündeme taşımak ve Türk kadınının sosyal yaşamdaki etkinliğine dikkat çekmek amacıyla İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından 27 Aralık"ta Ataköy Yerleşkesi"nde düzenlenen "Kadının Karar Mekanizmalarında Temsilinin ve Gücünün Artırılması" seminerinde, kadınların karar mekanizmalarında temsilinin artırılması adına atılacak adımlar tartışıldı ve kadının toplum tarafından dayatılan cinsiyete dayalı rollerle sınırlandırılmasının önlenmesi için çözüm önerileri getirildi.
Açılış konuşmalarını AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Zühal Samlı, MHP Kadın Kolları Genel Başkanı Şennur Şenel, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Nazan Moroğlu,
İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bahar Akıngüç Günver ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer"in yaptığı seminerde devlet bakanı, avukat, akademisyen, iş kadını, eğitimci ve politikacılardan oluşan 9 başarılı konuşmacı kadının yönlendirdiği 2 ayrı panel düzenlendi.
Panellerde yapılan konuşmalarda; Türkiye"nin 1935"te gerçekleştirdiği reformlarla kadının toplumsal statüsünün yükseltilmesi konusunda birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığı halde bugün gelinen noktada cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin değerlendirildiği uluslararası endekslerde Türkiye"nin çok alt sıralarda yer aldığı ve gerek siyaset gerekse bürokrasi tarafında kadının yok denecek kadar düşük bir seviyede temsil edildiği dile getirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları