22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın Girişimciler Mezun Oldu
23 Şubat 2011 Çarşamba 12:30

Kadın Girişimciler Mezun Oldu

Türkiye'de Özyeğin Üniversitesi'nin hayata geçirdiği 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı, ikinci ve üçüncü dönem mezunlarını verdi.

Özyeğin Üniversitesi"nin Goldman Sachs ile işbirliği içinde yürüttüğü 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı ikinci ve üçüncü dönem mezunları sertifikalarını törenle aldı. 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı"na katılan ikinci ve üçüncü dönemden toplam 44 kadın girişimci 17 Şubat 2011 tarihinde Fuat Paşa Yalısı"nda düzenlenen törenle Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin"in elinden sertifikalarını alarak mezun oldu.

Goldman Sachs"ın 2008 yılında 10.000 Kadın adıyla başlattığı ve 5 yıl içinde dünyada toplam 10.000 kadına girişimcilik ve işletme eğitimi verilmesini hedefleyen projenin Türkiye programı kapsamında, üç yıl içinde toplam 340 kadına Özyeğin Üniversitesi tarafından ücretsiz eğitim verilecek. Geçtiğimiz sene 79 kadına eğitim veren programdan bu sene 135 kadın yararlanacak. Dünya çapında 22 ülkede uygulanan ve 100 milyon dolarlık bir bütçeyle gerçekleştirilen program sayesinde, gelişmekte olan ülkelerde kadınların girişimcilik ve yöneticilik yönlerinin güçlendirilmesi, kadın - erkek eşitsizliğinin azaltılarak paylaşımcı, sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin desteklenmesi amaçlanıyor. 10.000 Kadın projesinin Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından yürütülen Türkiye programı ise, geçtiğimiz yıl seçme eleme süreci başta olmak üzere tüm uygulama aşamalarında örnek uygulama seçilerek projenin yürütüldüğü 22 ülke arasında büyük bir başarıya imza atmıştı.

17 Şubat tarihinde düzenlenen sertifika töreninde bir konuşma yapan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin kadınların iş hayatındaki rolünün her geçen gün artmakta olduğuna değinerek şunları söyledi: "Kadınlar farklı bakış açılarıyla bulundukları her sosyal ortamda fark yaratmayı başarırlar. Bu nedenle 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı mezunlarının çok sayıda yaratıcı ve başarılı girişime imza atacaklarına inancım tam. Türk iş yaşamına hareket getireceklerini ve değer katacaklarını bildiğim tüm girişimcilerimizi sadece bu programa katılmaya karar verdikleri için bile kutlamak gerekiyor. Zira kadın girişimciliğinin gelişmesi Türkiye"nin ekonomik olarak büyümesinin en önemli koşullarından biri. Özyeğin Üniversitesi olarak Türkiye"de girişimcilik kültürünün gelişmesine katkı sağlayan programlara büyük önem verdiğimizin altını bir kez daha çizmek istiyorum. 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı ile yüzlerce kadına ulaşıp onların başarılı girişimciler olmaları ve ekonomik olarak güçlenmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlamaya devam edeceğiz," dedi.

10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı Yöneticisi İmge Kaya 2010 yılı içinde mezun olan ilk sınıfın eğitim sonrası işlerinde katettikleri aşamanın heyecan verici olduğunu vurguladı: "Mezunlarımızı bir yıl süre ile izlemeye, kendilerini eksik hissettikleri noktalarda mentörlük ve koçluk hizmetleriyle desteklemeye devam ediyoruz. Topladığımız ilk verilere göre Temmuz ayında mezun olan ilk sınıfımızın yüzde 72"si istihdam ve cirolarını artırmış durumda. Bu fırsattan yaralanmak ve işlerini büyütmek isteyen başka kadın girişimciler de 28 Şubat"a kadar www.10000kadin.org websitesinden programa başvuru yapabilirler" dedi.

Büyüyebilecek bir işe sahip girişimci kadınların başvuruları bekleniyor
Ekonomik büyüme potansiyeli yüksek bir işe sahip olan ve işini büyütmek isteyen kadın girişimcilere ücretsiz olarak verilecek olan eğitimlere katılacaklar Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesi tarafından geliştirilen kriterlere göre seçiliyor.

10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı kapsamında seçilen kadın girişimcilere 3 aya yayılmış bir süre içerisinde toplam 6 haftada 150 saat eğitim veriliyor. Eğitimler; girişimciliğin temel ilkeleri, muhasebe ve finans, süreç yönetimi ve organizasyonel planlama, satış ve pazarlama, sermayeye erişim ve iş planı geliştirme ve değerlendirme konularını içeriyor. Programı tamamlayıp sertifikasını alan her kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süre ile izleniyor ve işini büyütebilmesi için mentörlük ve koçluk hizmetlerinden yararlanıyor.

2011 yılı eğitimlerinden yararlanabilmek için son başvuru tarihi 28 Şubat 2011
10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı 2011 yılı eğitimleri için başvurular devam ediyor. Bu eğitimden yararlanmak isteyen kadın girişimcilerin 28 Şubat 2011 tarihine kadar www.10000kadin.org web sitesinden başvurularını yapmaları gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları