20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
JCI Dünya Kongresi’nde KSS Zirvesi
08 Kasım 2007 Perşembe 14:01

JCI Dünya Kongresi’nde KSS Zirvesi

62. JCI Dünya Kongresi kapsamında, 6 Kasım’da Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi düzenlendi.

Junior Chamber International (JCI) Türkiye tarafından 5-10 Kasım tarihlerinde Antalya Topkapı ve Kremlin Palace Otelleri’nde gerçekleştirilen 62. JCI Dünya Kongresi kapsamında, 6 Kasım Salı günü Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi düzenlendi. Aralarında Microsoft, Sanyo ve ABD’den bireysel yatırımcı Nur Advisors gibi önemli isimlerin de bulunduğu zirvede, Türk ve yabancı işadamları bir araya geldi.

Zirvenin açılış oturumu, Kremlin Oteli’nde yapıldı. JCI Genel Kurulu’nun toplandığı sabahki oturumun onur konuşmacısı, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İletişim ve Kamu İşleri Sorumlusu Carrie Hall oldu. Hall, Küresel İlkeler Sözleşmesi hakkında kapsamlı bilgi verdi.

Sabahki oturumun ardından Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi’nin açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Milletlerarası Ticaret Odası Finansal Hizmetler Komisyonu Dünya Başkan Yardımcısı ve JCI Türkiye Kurucu Üyesi Güler Manisalı Darman, dünyada ve Türkiye’de kurumsal sosyal sorumluluk konusunun artan önemine değinen bir sunum yaptı. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise konuşmasında kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını KOBİ’ler açısından değerlendirdi.

Zirvenin ilk oturumu, Topkapı Oteli’nde 10.30’da başladı. Güler Manisalı Darman’ın moderatörlüğünde yapılan oturumda, “Kurumsal Sosyal Sorumluluk: Kanunlar mı, Pazarın Etkisi mi?” konusu işlendi. Oturuma, Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco Comastri, Türk Telekom Kurumsal Marka Direktörü Soydan Cengiz, Sanyo Japonya’dan Keiichi Casey Kawashima ve SPK Başkan Yardımcısı Ender Çolak katıldılar.

Öğle yemeğinin ardından ikinci oturuma geçildi. CSE Yönetim Direktörü Nikos Avlonas’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda, “Kurumsal Sosyal Sorumluluğu İş Stratejinizle Entegre Etmek: Kurumsal Sosyal Sorumluluğun Şirket Değerine Etkisi, Kurumsal Sürdürülebilirlikteki Rolü ve Önemi” konusu ele alındı. Oturuma, Nur Advisors Direktörü Kavilash Chawla, KentKart Başkanı Mazhar Basmacı ve Anel Group Başkanı Rıdvan Çelikel katıldılar.

Kahve molasının ardından günün son oturumu yapıldı. Şahinler Holding Başkanı Kemal Şahin’in onur konuşmacısı olduğu oturuma, JCI CSR Başkanı Graham Hanlon başkanlık etti. Oturum, ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Semra Aşçıgil, Spacecamp Direktörü Scott Woodham ve JCI Türkiye’nin yöneticilerinden Dr. Çağrı Bagatur’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Zirve kapsamında, 7 Kasım Çarşamba günü, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya, JCI CSR Başkanı Graham Hanlon başkanlık etti. 9 Kasım Cuma günü ise Kremlin Oteli’nde kapanış oturumu yapıldı. Oturumun onur konuşmacısı, Birleşmiş Milletler’den Fred Dubee idi. Aynı gün, “JCI’ın Küresel İlkeler Sözleşmesi Aracılığıyla Kurumsal Sosyal Sorumluluk Anlayışını Geliştirme Girişimleri” konulu bir bildiri de yayınlandı.

Türkiye’nin Tanıtımına Katkı

62. JCI Dünya Kongresi’ne, 120 ülkeden yaklaşık 5.000 kişi katıldı. Kongrede, “kurumsal sosyal sorumluluk” konusu tartışıldı. Gelecek dönemin strateji ve liderlerinin belirlendiği kongre kapsamında ticaret fuarı, eğitim, genel kurul, tematik oturum, panel gibi çeşitli gündüz programları düzenlendi; ödül törenleri ve ülke geceleri yapıldı. Ayrıca, aday ülkeler arasında yapılan seçimle, 2 yıl sonrasının kongre yeri belirlendi. 62. JCI Dünya Kongresi’nin, Türkiye’nin tanıtımında önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları