17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmir, Logosunu ve Sloganını Seçiyor
06 Mayıs 2008 Salı 10:54

İzmir, Logosunu ve Sloganını Seçiyor

İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından iki yıldır süren çalışmalar sonunda hazırlatılan İzmir logo ve sloganları, İzmirlilerin seçimine sunuldu.

İzmir"in kurumsal kimliğinin belirlenmesi amacıyla İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından iki yıldır süren çalışmalar sonunda hazırlatılan İzmir logo ve sloganları, İzmirlilerin seçimine sunuldu. Seçilen logoyu ve kurumsal kimliği bundan sonra İzmir"de isteyen bütün kurumlar ve İzmirliler, kentin iletişiminde kullanabilecek. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir Dünya Şehirler Ligi"ne çıkıyorsa kurumsal kimliği, logo ve sloganı belirlenmeli. Logo ve yeni kent kimliği çalışmaları, İzmir"i dünya çapında bir marka kent haline getirmek amacını taşıyor" dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir için belirledikleri vizyonun, Marka Kent: Güzel İzmir olduğunu hatırlatarak, kurumsal kimlik için yapılan çalışmaların da İzmir"in hak ettiği noktaya gelmesi için önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. İzmir"in rekabetinin Barselona, Sevilla, Milano gibi dünya kentleri ile olduğunu belirten Demirtaş, "Bu yarışta her zaman gereken desteği görmüyor olabiliriz ama buna rağmen İzmir geri değil ileri gidiyor. Ancak İzmir"in düşlediğimiz, istediğimiz yerde olmadığını görüyoruz. İsteğimiz bir dünya kenti olmak. Bu nedenle EXPO"ya aday olmuştuk ve kazanacağımızdan emindik. Bu çalışmayı da oylama gününe kadar bitirmiştik. Tüm İzmir yola devam kararı aldı. Hedef, Dünya Kenti olmak" diye konuştu.

İzmir"e uluslararası bir kimlik oluşturmanın, bu hedef doğrultusunda yapılacak çalışmalar bakımından çok önemli bir adımı oluşturduğunu belirten Demirtaş, "Biz de bu amaçla uluslararası bir reklam ajansı ve halkla ilişkiler ajansı ile çalışmalara başladık. Yerli ve yabancı uzmanların 6 ayı aşkın bir süredir hazırladığı logo ile sloganlar arasından 10 tanesini ve 10 sloganı İzmir'linin beğenisine sunuyoruz. Bunların arasından hangisinin İzmir"in logosu ve sloganı olacağına İzmir halkı karar verecek" dedi.

ORTAK AKIL
Demirtaş, logonun İzmirliler tarafından seçilmesinin bundan sonrası için de önemli olduğunu belirterek, "Ortak bir akıl oluşturarak bu logoyu, sloganı belirlemek, kentimizin kurumsal kimliği oluşturmak istiyoruz" dedi. Demirtaş, şöyle konuştu:

"Ajansımız, her aşamada İzmir"in önde gelen işadamları, gazetecileri, yöneticileri ve sokaktaki İzmirliler ile focus gruplar oluşturarak, İzmir"in kimliğini, İzmirliler"in kentlerini nasıl gördüğünü inceledi. Bütün bunların yanında biz de İzmir"in bir bütün olarak algılanmasını sağlayacak, uluslararası alanda bizi rekabete taşıyacak bir Marka Kent: Güzel İzmir çalışması başlattık. Bu logolar o uzun çalışmanın meyvesidir. Logoların seçilmesi bir sonuç değil bir başlangıç olacaktır. İzmir yeni logosu ve sloganı ile Marka Kent yolunda hız kazanacak ve dünyanın yıldız kentleri arasında yerini alacaktır. İzmirlilerin Odamıza gelerek, internet sitemizi kullanarak, kısa mesajla, çağrı merkezimizi arayarak mutlaka bu oylamaya katılmalarını istiyoruz. Mümkün olan en geniş kitlenin görüşünü alabilmek için her türlü iletişim kanalını kullanacağız. Ayrıca, Odamız Kamuoyu Araştırma Ofisi de, İzmir"in değişik kesimlerinden tesadüfü örnekleme yoluyla seçilmiş 700 kişilik bir örneklemle de alan araştırması yaparak, hangi logo ve sloganı beğendiklerini araştırıyor. "

İTO"nun bu amaçla açtığı konkur sonunda, kurumsal kimlik çalışmasının Leo Burnett Reklam Ajansı ve Leo PR Halkla İlişkiler Ajansı tarafından yürütülmesine karar verildi. Kent kimliğini oluşturmak amacıyla yapılan kamuoyu araştırmalarının yanısıra onlarca sivil toplum kuruluşu, bilim adamı, sanatçı, gazeteci, işadamı ve fikir lideri ile görüşüldü. Bu çalışmaya dayanarak Leo Burnett Türkiye liderliğinde ve kent markalamasında uzman olan İtalya, İspanya ve Amerika ofislerinin de katılımıyla çeşitli logo ve sloganlar hazırlanarak İTO"ya sunuldu. Bunlar arasından 10 logo ile 10 slogan İzmirlilerin beğenisine sunuldu.

OYLAMAYA NASIL KATILANACAK

İzmirliler bu oylamaya çeşitli kanallardan katılabilme imkanına sahip olacaklar.

1. İTO"da kurulan sandıkta oy kullanarak,
2. www.izto.org.tr adresli portaldan beğendikleri logo ve sloganı seçerek,
3. İTO"nun 444 92 92 numaralı çağrı merkezini arayarak,
4. 0 532 752 31 11numaraya önce LOGO, ardından beğendikleri logonun numarasını, sloganı simgeleyen harfi, adını, soyadını ve yaşını aralarında birer boşluk bırakarak yazacakları kısa mesajı göndererek oylamaya katılabilecekler. (Örnek: LOGO 1 A Mehmet Kaya 36)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları