26 Temmuz 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İTÜ Robot Olimpiyatları Sonuçlandı
02 Mayıs 2009 Cumartesi 12:05

İTÜ Robot Olimpiyatları Sonuçlandı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları, İTÜRO '09 yaratıcı gençlerin başarılarıyla sona erdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından 16-17-18 Nisan 2009 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi"nde üçüncüsü düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları, İTÜRO "09 yaratıcı gençlerin başarılarıyla sona erdi.

Türkiye"nin dört bir yanından 2000"e yakın üniversite ve lise öğrencisi İTÜRO "09"a yarışmacı veya izleyici olarak katıldı. Internetten 400"ü aşkın projenin kayıt yaptırdığı İTÜRO"da yaklaşık 250 proje Mini Sumo, Sumo, Çizgi İzleyen, Gelişmiş Çizgi İzleyen, Süpürge, Silindir Taşıma, Yangın Söndüren ve Serbest olmak üzere 8 kategoride yarıştı. Organizasyon katılımcıları, Süleyman Demirel Kültür Merkezi"nde kurulan 120 den fazla masada robotlarını sergilediler.

İTÜ Robot Olimpiyatları 2009 sonucunda "Yangın Söndüren", "Kendini Dengeleyen", "Süpürge", "Mini Sumo" kategorilerinde ODTÜ, "Gelişmiş Çizgi İzleyen", "Silindir", "Basit Çizgi İzleyen" kategorilerinde Sakarya Endüstri Meslek Lisesi ve "Serbest" kategoride Bahçeşehir Üniversitesi birincilik ödüllerini kazandılar. İTÜRO "09"a çok sayıda liseden projenin katılmış ve derece almış olması ise, robotik alanına ilginin liselerde başladığını gösteren sevindirici bir gelişme olmuştur.

İTÜRO "09"da yarışmalar dışında seminer, söyleşi, sergi ve belgesel gösterimi de yer aldı. Alanında uzman akademisyenler ve robotik sektöründe çalışan endüstri temsilcileri tarafından verilen seminerlerde katılımcılar yeni alanlar hakkında bilgilendirildi ve özel çalışmalar tanıtıldı. İTÜRO bu anlamda üniversite, sanayi ve akademik kadronun bir araya geldiği bir organizasyon olarak dikkati çekti.

Üniversite ve lise öğrencilerini, akademisyenler ve sanayi temsilcileriyle buluşturmayı, başta yarışmalar ve seminerler olmak üzere çeşitli etkinliklerle robotikle ilgili kişileri desteklemeyi hedefleyen ve önümüzdeki yıllarda uluslararası bir organizasyon olmak üzere çalışmalarını sürdüren, düzenlenen İTÜRO "09"un ana sponsorları Bimeks ve Stäubli, hizmet sponsorları Gonca Grubu ve Bilkur, medya sponsoru Best FM, destekleyen kuruluşlar ise İTÜ Kültür ve Sanat Birliği ile TÜBİTAK olmuştur.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları