29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İTOdan Yeni İşbirliği Anlaşması
06 Temmuz 2007 Cuma 12:15

İTO'dan Yeni İşbirliği Anlaşması

İTO, Mexico City Ulusal Ticaret Odası ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Amerika’nın stratejik pazarı Meksika, Türkiye ile daha çok ticaret ve üçüncü ülkelere yönelik ortaklık istiyor. Meksika iş çevreleri, Orta Asya ülkelerine ve Türk Cumhuriyetleri’ne açılma talebi için Türkiye’den olumlu yanıt bekliyor.

Meksika iş dünyasının talebini İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) ileten Mexico City Ulusal Ticaret Odası Başkanı Lorenzo Ysasi Martinez, İTO’nun iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının tesisi konusunda etkin rol oynayabileceğini söyledi.

Görüşmede her iki Oda Başkanı da en kısa sürede, ülkeler arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasını istedi.

5. Dünya Odalar Kongresi nedeniyle İstanbul’da bulunan Meksika Ticaret Heyeti, 5 Temmuz 2007 Perşembe günü İTO’yu ziyaret etti.

Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Salvador Campos Icardo’nun da katıldığı ziyaret sırasında; Mexico City Ulusal Ticaret Odası ile İTO arasında bir İşbirliği ve dostluk anlaşması imzalandı. İmza töreninde konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye ve Meksika arasındaki ticaretin sahip olduğu potansiyeli yeterince yansıtmadığını söyledi.

Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanmalı

Başkan Yalçıntaş, Türkiye ve Meksika arasındaki ticarette uygulanan gümrük oranlarındaki dengesizliğe dikkat çektiği konuşmasında, şu mesajları verdi:

“2007 yılından başlayarak Meksika ve AB arasındaki ticaretin yüzde 97’sinin serbestleşmesi öngörülüyor. Türkiye de, Gümrük Birliği hükümleri gereği AB tarafından imzalanan tercihli ticaret anlaşmalarına uyum sağlamak zorunda. Türkiye, söz konusu ülkelere yüzde 5-6 oranlarındaki Ortak Gümrük Tarifesi’ni (OGT) uygulamakta. Bu halde Meksika ile ticaretinde de aynı oranları uygulamak durumunda kalacağı için iki ülke arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması, trafik sapmasının engellenmesi ve eşit olarak pazara giriş imkanı yaratması açısından çok önemli.”

"Türk İş Dünyasını Meksika'ya Bekliyoruz"

Mexico City Ulusal Ticaret Odası Başkanı Lorenzo Ysasi Martinez de, Türkiye’nin Meksika için önemli bir ticaret ortağı olmaması için bir neden bulunmadığına dikkat çekti.

Konuk Başkan Martinez, Meksika’nın Amerika kıtasındaki tüm ülkeler arasında köprü konumunda bulunduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meksika ve Türkiye arasındaki ticareti artırmak bizim elimizde. Siz Meksika’da, biz Türkiye’de ortak yatırım yapabilir, işbirliklerine gidebiliriz. Ülkelerimiz arasında hiçbir sorun yok, tarih boyunca da birbirlerine destek olmuş ülkeleriz. Meksika son yıllarda, aynı Türkiye gibi büyük bir ekonomik atılım içine girdi. Türkiye’deki ticari fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Türkiye’den de Meksika’daki fırsatları değerlendirmesini bekliyoruz. Bu anlaşma ile ilişkilerimiz daha güçlenecek ve birbirimizi daha iyi tanıyacağız. Türk iş dünyasını Meksika’ya bekliyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları