24 Haziran 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İTOdan Ermeni İddialarını Çürüten Rapora Destek
17 Aralık 2007 Pazartesi 15:47

İTO'dan Ermeni İddialarını Çürüten Rapora Destek

Ermenistan’ın ilk Başbakanı Kaçaznuni'nin itiraflarını da içeren raporu İTO, 3 dilde bastıracak.

Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni’nin 1923’te Taşnak Partisi Konferansı’nda yaptığı Ermeni isyanına ilişkin itiraflarla dolu konuşmasını içeren rapor, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından ‘Taşnak Partisi’nin yapacağı bir şey yok’ ismiyle üç dilde kitap olarak bastırılacak. İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak toplam 2 bin adet bastırılacak kitap, ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerde dağıtılacak.

Ermeni gerçeğini su yüzüne çıkaran ve Ermeni iddialarını birinci elden çürüten rapor, Ovanes Kaçaznuni tarafından ilk kez 1923 yılında Taşnaksutyun Partisi’nin Bükreş’te yapılan Yurtdışı Konferansı’nda sunuldu.

Taşnaksutyun Partisi’nin kurucularından biri olarak, yaşanan olayların en önemli şahitlerinden olan Kaçaznuni’nin adeta bir itirafname niteliği taşıyan raporunda, Türk-Ermeni meselesi tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor. Kaçaznuni, I. Dünya Savaşı öncesinde Ermeniler’in gönüllü silahlı birlikler oluşturmasının bir hata olduğunu, denizden denize Ermenistan projesi hayali ile kışkırtıldıklarını açıkça ifade ediyor.

Tehcir En Keskin ve Uygun Yöntemdi

Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermeniler’in tehciri ile ilgili kararının ‘amacına uygun’ olduğunu aktaran Kaçaznuni, Ermeni komitacıların Batı kamuoyunu kazanmak için başlattıkları terör eylemlerinde Müslüman nüfusu katlettiklerini de anlatıyor. Kaçaznuni, ayrıca Türkler’den yana olan güç dengesini hesaba katmadan, kayıtsız şartsız Rusya’ya bağlandıklarını ve 1918 sonlarında Türkiye’yi işgal eden İngilizlerin umutlarını kabarttığını da konuşmasında ele alıyor.

I. Dünya Savaşı’ndan Lozan Konferansı’na kadar geçen süreçte Taşnaksutyun Partisi’nin Ermeni meselesindeki rolünün aktarıldığı raporda, Türkler ile Ermeniler arasında yaşanan olaylarla ilgili olarak; Ermenistan’daki Taşnak diktatörlüğünün varlığı ve Taşnak yönetimi dışında suçlu aranmaması gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca Taşnaksutyun Partisi’nin Türkler’e karşı gönüllü birliklerin oluşmasına destek sağladığı ve birliklerin operasyonuna aktif olarak katıldığı gerçeğine değiniliyor.

Taşnaklar’ın Türkler’e uyguladıkları Ermeni mezalimi dışında, kendi ırkdaşı Ermeni köylülerine karşı da zalim tutumları olduğunun anlatıldığı raporda, firarı önlemek için Ermeni köylülerin Taşnaklar tarafından kurşuna dizildiği, firarla suçlananların eşleri ve kızlarına işkence yapıldığı, ırzlarına geçildiği de dile getiriliyor.

Bu nedenle Ermeni köylülerinin dahi Taşnaklar’ın uyguladığı şiddetten yaka silktiği, Türk birliklerini hoş karşılayıp, Ermeni subayları köylerine geldiğinde subayları Türk birliklerine teslim etme girişimlerinde bulundukları, Türklerin himayesinde oldukları belirtiliyor.

Ovanes Kaçaznuni’nin raporunda, 1915 yazı ve sonbahar döneminde Türkiye Ermenilerinin zorunlu göçe tabi tutulduğu, Ermeni bağımsızlığının temelini oluşturan bölgelerin boşaltıldığı, ancak Türklerin pişmanlık duymalarını gerektirecek bir nokta bulunmadığı da anlatılıyor. Buna bağlı olarak Türkiye’de Ermeni meselesinin temelli çözümü açısından tehcirin ‘en kesin ve en uygun’ yöntem olduğu kesin ifadelerle aktarılıyor.

Yeni kurulmuş bir devletken Ermenistan’ın komşularıyla sürekli bir savaş içinde olduğuna da dikkat çekilen raporda, yıkıcı kararlar alınarak Azerbaycan’da katliam yapıldığının altı çiziliyor.

Ermenistan’da yasaklanan ve Taşnaklar tarafından toplatıldığı için bulunamayan bu rapor, sadece Avrupa’daki kütüphanelerin kataloglarında görülebiliyor.

İstanbul Ticaret Odası, üç dilde bastıracağı ‘Taşnak Partisi’nin yapacağı bir şey yok’ kitabıyla tarihin gerçeklerini dünya kamuoyuna bir kez daha göstermiş olacak.

Kaçaznuni’nin raporu Türkiye’de Kaynak Yayınları tarafından 2005 yılında yayınlanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları