08 Mayıs 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşverenler Deneyime, Adaylar Eğitime
26 Ocak 2009 Pazartesi 10:01

İşverenler Deneyime, Adaylar Eğitime

Özgeçmişte işverenler deneyime, adaylar eğitime önem veriyorlar.

Yenibiris.com"un Selas Türkiye Araştırma Firması"na yaptırdığı İş"te Mutluluk Araştırması, işverenlerin adayların özgeçmişlerinde en çok dikkat ettikleri bölümün iş deneyimi olduğunu gösteriyor.

Saha çalışması Eylül 2008"de gerçekleştirilen İş"te Mutluluk Araştırması, bireysel tarafta İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa"da toplam 1018 kişiyle yüz yüze görüşme (600 kişi) ve internet üzerinden anket (418 kişi) yöntemiyle, kurumsal tarafta ise 200 firma yöneticisi ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilere dayanıyor. Araştırma sonuçlarına göre işverenler, iş başvurusunda bulunan adayların özgeçmişlerini değerlendirirken en çok deneyim bölümüne dikkat ediyorlar. Deneyime önem veren işverenlerin oranının 2006 yılında yapılan araştırmada %31 olduğu, yeni araştırmada ise bu oranın %41"e ulaştığı görülüyor.

İşverenlerin önem verdiği ikinci kriter ise eğitim. Araştırmaya göre işverenler, iş başvurusunda bulunan adayların özgeçmişlerinde ikinci olarak eğitime (%34) önem veriyor. Yabancı dil bilmek ve bilgisayar kullanabilmek gibi beceriler ise %14"lük bir payla üçüncü sırada yer alıyor.

Adayların özgeçmişlerinde yer verdikleri sahip olunan sertifikalar, referanslar, sosyal etkinlikler ve ön yazı gibi bölümler ise eskiye oranla işverenlerin gözünde değer kaybetmiş görünüyor.

Adaylar için özgeçmişteki iş deneyimleri önem bakımından üçüncü sırada
Araştırma, adayların özgeçmişlerini hazırlarken hangi kriterlere önem verdiklerini de gösteriyor. Buna göre işverenlerin aksine adaylar, ideal bir özgeçmişte iş deneyimini önem sırasında üçüncü olarak görüyor.

İş"te Mutluluk Araştırması'na katılan kişilerin %27"si özgeçmişlerindeki tüm bilgilerin doğru olmasına önem veriyor. Bu kritere önem veren adayların oranı 2006 yılında yapılan araştırmada %12 idi. Özgeçmişinde eğitim bilgilerine daha fazla yer veren adayların sayısında da aynı şekilde artış gözlemleniyor. Bu kişilerin sahip oldukları oran 2006 yılındaki araştırmada %10 iken yeni araştırma sonuçlarına göre %19"a çıkmış bulunuyor.

İş deneyimi ise, adaylar açısında üçüncü sırada geliyor. Araştırma, özgeçmişinde önceki iş deneyimlerine daha fazla yer veren adayların oranının 2006 yılındaki araştırmadan bugüne %21"den %16"ya gerilediğini ortaya çıkarıyor. Onların ardından ise sırasıyla fotoğraf eklemenin olumlu katkı sağladığını düşünenler (%14), katıldığı program ve kurslara daha fazla yer verenler (%11), işyerinde sağlayacağı katma değere daha fazla değinenler (%5), özgeçmişinin tasarımına önem verenler (%4) ve referanslarına daha fazla yer ayıranlar (%4) geliyor.

Kendi gelişimi için son 1 yılda eğitim alanlar azınlıkta
İş"te Mutluluk Araştırması son bir yılda kendi gelişimi için eğitim alanların oranının (%32) düşük olduğunu da gösteriyor. Araştırmada yer alan ve işini değiştirmeyi düşünen katılımcıların %71"i son bir yıl içinde kendilerini geliştirmek üzere herhangi bir eğitim almadıklarını ifade ederken, iş arayan katılımcılarda bu oranın %65 olduğu görülüyor.

Araştırma, eğitim aldığını belirten kesimin ilk tercihinin de yabancı dilden yana olduğunu ortaya koyuyor. Onu sırasıyla mesleki eğitim, hobi, yüksek lisans ve doktora, kişisel gelişim ve diğer eğitimler izliyor.

Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, konu hakkında şunları söylüyor: "Bugünün iş dünyası pazarın pek çok oyuncu tarafından paylaşıldığı, rekabetin çok yoğun kar marjlarının ise düşük olduğu sektörler ve iş alanlarından oluşuyor. İşletmelerin deneyimli ve işi üstlenebilecek, sorumluluk alabilecek sonuç üretebilecek ve işletmeye değer katacak çalışanlara ihtiyacı var. Bu nedenle iş arayan üyelerimize özgeçmişlerinde deneyim ve hedeflerini içeren bilgilere detaylı yer vermelerini, öğrenci ve yeni mezunlara ise staj, yarı zamanlı çalışma ve gönüllü organizasyonlarda görev alma yolu ile bir an önce iş dünyasında deneyim kazanmalarını öneriyoruz."

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları