25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞÜden Doktora Tezlerine Destek
05 Nisan 2011 Salı 15:30

İŞÜ'den Doktora Tezlerine Destek

İstanbul Şehir Üniversitesi, tezlerini yazmak için uzun ve sancılı bir süreç geçiren ama tezlerini anlatacak platform bulamayan doktorantları bekliyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, doktora çalışmalarını tamamlamış akademisyenlere çalışmalarını tartışmaya açabilecekleri Bir Tezim Var adlı bir seminer dizisi başlattı. Doktora adayları için çok zorlu bir süreç olan ancak yazıldıktan sonra tozlu raflara kaldırılan tezleri bu raflardan indirip, hakettikleri değeri vermeyi amaçlayan seminer dizisine doktorantlardan büyük ilgi var.

Çok değerli ama dinleme, duyma ve tartışma fırsatımızın olamayacağı doktora tezleri olan genç akademisyenlerin olduğunu ifade eden İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Muzaffer Şenel, "Doktorantlar yaşadıkları süreci paylaşma, konuşma ve dışsallaştırma isteği duyuyor. Çünkü tez yazım süreci sancılı bir süreçtir. Yoğunlaşma ve derinleşme gerektirir. 3-4 yıl hatta bazen 10 yılı bulan araştırma, inceleme, okuma, soru sorma ve sordurma sürecidir. Uzun yılları bulan bu süreç sonunda ortaya tez çıkar" dedi.

Tez yazmanın bu denli sancılı bir süreç olmasına rağmen genellikle bittikten sonra tozlu raflara kaldırıldığını anlatan Şenel, "Bu tezi kim okuyacak? Doktorant bu tezini kime, nasıl ve nerede anlatacak? İşte İstanbul Şehir Üniversitesi bu zorlu sürecin paylaşılması için Bir Tezim Var seminer dizisini başlattı. Burası doktorantların tezlerini toplumla paylaşabilecekleri bir platform olacak. Çünkü biz uzun ve sancılı bir süreçte üretilen bilginin toplumsallaşması, topluma ulaşması ve tarihin tozlu yaprakları arasında kalmaması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları