25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İŞÜde ABDnin Ortadoğuya Bakışı Tartışıldı
27 Mayıs 2011 Cuma 13:52

İŞÜ'de ABD'nin Ortadoğu'ya Bakışı Tartışıldı

ABD Dışişleri Danışmanlarından Prof. Shibley Telhami, İstanbul Şehir Üniversitesi'nde Amerikan halkının Ortadoğu Ülkeleri'ndeki ayaklanmaları nasıl algıladığına ilişkin yapılan araştırmasını açıkladı.

Amerikan halkının Ortadoğu ülkelerinde yaşanan ayaklanmaları nasıl algıladığına ilişkin Maryland Üniversitesi Anwar Sadat Kürsüsü ve Uluslararası Siyasi Davranışlar Programı"nın ortaklaşa yaptıkları araştırmayı yöneten ABD Dışişleri Danışmanı Prof. Shibley Telhami, araştırmayı Amerika dışında ilk kez İstanbul Şehir Üniversitesi"nde açıkladı. Araştırma kapsamında 1-5 Nisan 2011 tarihleri arasında ABD"de 802 Amerikalı ile görüşüldüğünü anlatan Telhami, araştırmaya katılan Amerikalılar"ın büyük çoğunluğunun Ortadoğu"daki demokratikleşmenin ABD için olumlu olacağına inandığını ve bu gelişmelerden sonra Arap uluslarına bakış açılarının olumlu yönde değiştiğini söyledi.

Araştırmadan çıkan en önemli sonuçların başında ABD"nin artık Ortadoğu"daki ülkelerin hiçbirine müdahale edilmesini istememelerinin geldiğini ifade eden Telhami, "Çünkü her 10 kişiden 6"sı Müslüman dünyası ile ABD ilişkilerini ABD dış politikasının en önemli ilk 5 sorunundan biri olarak görüyor. Bu nedenle de Amerikalı"ların Ortadoğu Ülkeleri"ndeki bu ayaklanmalara karşı tarafsız tutum takınmasını istiyor" dedi.

Libya"ya askeri müdahale konusunda birer ay farkla yapılan araştırmanın sonuçlarını da anlatan Telhami, "Mart 2011"de yapılan araştırmaya katılanların yüzde 68"i Libya"ya askeri müdahaleye destek veriyordu. Ancak bu oran Nisan 2011"de yapılan araştırmada yüzde 54"e geriledi. Bu düşüşün nedeni olarak müdahalenin uzaması ve diğer ülkeleri de kapsayacak olmasına yönelik endişe etkili oldu. Çünkü başlangıçta bunun daha hızlı olacağını düşünen kişiler sonradan o kadar kolay olmayacağını gördü" görüşlerini dile getirdi.

Telhami, araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 50"sinin Ortadoğu Ülkeleri"ndeki ayaklanmaları sıradan insanların demokrasi arayışı olarak gördüğünü belirterek, ama bu değişimin tam olarak düzgün işleyen bir demokrasi getireceği konusunda ise pek umutlu olmadıklarını ifade etti. Telhami, "Araştırmaya katılanların yüzde 59"u Batı dünyası ile Müslüman ülkeler arasında ortak bir zemin bulunabileceğine inanıyor. Geri kalan yüzde 41"e göre ise çatışma kaçınılmaz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları