18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstismarcı Virüs Uyarısı
14 Aralık 2010 Salı 12:31

İstismarcı Virüs Uyarısı

ESET'in hazırladığı Kasım ayı tehdit raporuna göre JS/Exploit olarak tanımlanan yeni bir truva atı ortaya çıktı.

ESET"in hazırladığı bilgisayarlara yönelik tehdit raporuna göre Kasım ayında, dünyada en çok karşılaşılan tehditlere yeni bir truva atı dâhil oldu.

JS/Exploit olarak tanımlanan ve başka zararlı yazılımlar ile birlikte gelen bu truva atı, bazı sistemlerdeki açıkları kullanarak sızıyor ve bulaştığı sistemde kodların uzaktan çalıştırılabilmesini sağlıyor. İstismarcı, bilgisayar tehditleri listesine dünyada yedinci sıradan, Türkiye"de ise beşinci sıradan girdi.

NOD32"nin yaratıcısı ESET"in analizlerine göre JS/Exploit adlı bu zararlı yazılım %0.99"lık oranıyla dünya listesine ilk defa giriyor. JS/Exploit, Microsoft Internet Explorer 6 ve 7 sürümlerinde yer alan teknik ifadeyle "CVE-2010-0806" olarak bilinen açığı kullanarak saldıran bir truva atı.

Exploit, yani istismarcı denilen bu zararlı yazılım, işletim sistemlerinde ve uygulamalarda unutulmuş olan bu tip açıkları değerlendiriyor, istismar ediyor ve böylece kullanıcıların bilgisayarlarına yerleşiyor. Yerleştikten sonra da o bilgisayarda istenilen pek çok şeyi uzaktan yapılabilir hale getiriyor. Bu saldırı sonuç olarak kullanıcı bilgilerinin açığa çıkmasına neden olabiliyor.

Hem dünyada hem Türkiye"de
İstismarcı "JS/Exploit", dünya tehdit sıralamasında listeye, %0.99"luk oranıyla dünyada yedinci sıradan girdi. Bulaşma oranının henüz %1"in altında olmasına rağmen, bu tehdidin yayılması bekleniyor. Türkiye"de ise bulaşma oranı daha yüksek. "JS/Exploit", ülkemizde %1,75"lik bulaşma oranıyla en çok görülen tehdit sıralamasında beşinci sırayı aldı.

Sisteminizi mutlaka güncelleyin!
ESET uzmanları, istismarcı virüslere karşı sistem yamalarının indirilmesini ve işletim sistemlerine yönelik güncellemelerin ihmal edilmemesini öneriyor. Uzmanlar, güncel bir anvirüs yazılımının bu tür risklere karşı uyarıda bulunacağına da dikkat çekiyor.

Diğer tehditler
Dünyadaki tehdit listesine baktığımızdan çıkarılabilir USB"lerden gelen virüsleri tanımlayan INF/Autorun önde gidiyor. Bu tehdidi ise Win32/Conficker solucanı takip ediyor. Türkiye"de ise USB"den gelen tehditlerin ardından kullanıcı bilgilerini çalmaya odaklanan Win32/Agent adlı truva atı en yüksek tehlike sıralamasında ikinci sırada bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları