29 Eylül 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstihdam İlk 9 Ayda Yüzde 55 Büyüdü
05 Ekim 2011 Çarşamba 18:10

İstihdam İlk 9 Ayda Yüzde 55 Büyüdü

Secretcv tarafından yapılan değerlendirmeye göre Eylül ayı, üçüncü çeyrek ve ilk 9 aylık verilerin ışığında istihdam %55 oranında büyüdü.

Avrupa ve Amerika’dan endişe verici haberler gelirken, ekonomik gidişatına dair güzel haberler gelen Türkiye moral veriyor. Eylül ayı, üçüncü çeyrek ve ilk 9 aylık istihdam oranlarını değerlendiren Secretcv’nin elde ettiği bilgiye göre; ilan sayıları 2011’in Eylül ayında Ağustos’a göre %13, 2010’un üçüncü çeyreğine göre %30 ve ilk 9 ayda toplam %55 artış kaydetti. İstihdam anlamında büyümesini sürdüren Türkiye’de, sadece Secretcv üzerinden eylül ayında 40 bine yakın aday arandı. Üçüncü çeyreğin son ayında perakendecilik, tekstil ve gıda en çok eleman arayan sektörler olmaya devam ederken, çağrı merkezi, otomotiv ve turizm sektörleri de sürpriz bir atak yaparak eylül ayının en çok eleman arayan sektörleri arasına girmeyi başardı.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com, Türk ekonomisine moral verecek istihdam oranlarını değerlendirdi. İlan oranlarının geçtiğimiz yıla göre ilk çeyrekte %91, ikinci çeyrekte %49 ve toplamda ilk yarıda %72 oranında arttığını açıklayan Secretcv.com, Ocak-Eylül 2011 dönemlerinde, yani yılın ilk 9 aylık döneminde ise ilan sayılarının geçtiğimiz yıla göre %55 oranında arttığını söyledi. Bu sonuçlar, Türk ekonomisinin düzenli ve istikrarlı bir büyüme kaydettiği ve olumlu sinyaller verdiğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Ağustosa göre %13 artış gerçekleşen eylül ayında Secretcv.com üzerinden 13 bine yakın ilan ile 40 bine yakın kişi arandı. Secretcv.com, 2011’in son çeyreğinde ise %30’un üzerinde bir büyüme gerçekleşmesini bekliyor.

Perakende sektörü, hızla büyüyen ve ekonomik çarkları döndüren lokomotif bir sektör olmasından dolayı her çeyrekte yükselen sektörlerde önde geliyor. Yeni açılan AVM’lerin de etkisi ile perakende sektörü gelecekte de büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Nitekim, üçüncü çeyreği %30’luk istihdam büyümesiyle kapatan Secretcv’de, perakendecilik/mağazacılık sektörü yükselişini yılın ilk yarısında olduğu gibi (%14), üçüncü çeyrekte de sürdürdü (%13) ve eylül ayında %12,5’lik oranla yine en çok eleman arayan sektör oldu.

Yıl boyunca “en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik, tekstil, gıda ve inşaat sektörleri dışında eylül ayı listesine giren sektörler otomotiv (%7), çağrı merkezi (%6) ve turizm (%7,5) oldu. Diğer taraftan çağrı merkezi %8 oranıyla adayların en çok başvurduğu sektörler arasına girmeyi de başardı.

Eylül ayında satış temsilciliği (%16) yine en çok aranan aday olurken, muhasebe sorumlusu (%11), çağrı merkezi elemanı (%8), müşteri ilişkileri uzmanı (%6,5) ve pazarlama uzmanı (%10) gibi pozisyonlar, eylül ayında öne çıkan pozisyonlar arasında yer aldı. Buna paralel olarak adayların en çok başvurduğu bölümler arasında da yine muhasebe (%13), mali işler (%6), finans (%4,4), çağrı merkezi (%7,2), müşteri hizmetleri (%5,8) ve halkla ilişkiler (%4) diğer aylardan farklı olarak öne çıktı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları