26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstihdam Artışı Yavaşlıyor
06 Haziran 2007 Çarşamba 13:14

İstihdam Artışı Yavaşlıyor

TÜSİAD, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi 2007 yılı Ocak-Şubat-Mart dönemi sonuçları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi 2007 yılı Ocak-Şubat-Mart dönemi sonuçları ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“2007 yılının ilk üç aylık sonuçlarına göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla tarım dışında, işgücü 602 bin, istihdam ise 625 bin kişi artmıştır. Tarım sektöründe ise, işgücü 157 bin artarken, istihdam 170 bin kişi yükselmiş bulunmaktadır. Türkiye genelinde, 2007 yılı birinci çeyreği itibariyle işsizlik oranı yüzde 11,4, tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 14,2 olarak tahmin edilmiştir.

İstihdam rakamları ekonomik faaliyete göre incelendiğinde, sanayi ve hizmet sektörlerindeki istihdam artışındaki yavaşlamanın devam ettiği görülmektedir. Geçen yıla oranla, 2007’nin ilk döneminde sanayi sektöründeki artış yüzde 3 (137 bin kişi), hizmetler sektöründeki artış ise yüzde 4 (451 bin kişi) olarak gerçekleşmiştir.

İç talebin yavaşlamasıyla beraber, hizmet sektörlerinde yaratılan yeni istihdam artışı da yavaşlamaktadır. 2005 yılında, ticaret sektöründe 381 bin kişilik yeni istihdam yaratılırken, 2006’daki artış 149 bin kişiye gerilemiştir. Ticaret dışındaki diğer hizmet sektörlerinde ise benzer eğilim devam etmekte, yaratılan yeni istihdam yavaşlamaktadır. Son bir yıllık dönemde, tarım dışında yaratılan istihdam, işgücü arzını ancak karşılayabilmekte ve işsizlik oranının istenilen seviyeye gerilemesi mümkün olmamaktadır.

Türkiye’de istihdam olanaklarının artırılması gerekliliğinin yanı sıra, yaratılan istihdamın niteliği de geliştirilmelidir. 2007’nin ilk döneminde, 21 milyonu aşan toplam istihdamın %46’sı, esas işlerinden dolayı herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmayan çalışanlardan oluşmaktadır. Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik sistemi içerisine girmemesi yapısal bir nitelik taşımakta, çalışanların tamamına yakını kayıt dışında yer almaktadır. Tarımdaki bu yapı kalıcı olmakla birlikte, son yıllarda tarım dışındaki sektörlerde de kayıt dışında çalışma eğiliminin giderek yaygınlaştığı gözlenmektedir. 2002 ve 2003 yıllarında, toplam kayıt dışı çalışanların %39’u tarım dışı sektörlerde yer alırken, bu oran son üç yılda yükselmiş ve yılın ilk üç aylık döneminde %52’ye ulaşmıştır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları