18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstihdam 3. Çeyrekte Önce Sağlık Dedi
25 Kasım 2011 Cuma 14:25

İstihdam 3. Çeyrekte "Önce Sağlık" Dedi

İş arayan adaylar ile eleman arayan firmaları internet ortamında birebir buluşturan Jobnak İnsan Kaynakları, 2011’in üçüncü çeyrek istihdam raporunu açıkladı.

Raporda; geçtiğimiz Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında istihdamda zirve yapan sektörler ve en çok aranan pozisyonlar yer aldı.

Türkiye'de insan kaynağının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayarak çalışmalarını sürdüren Jobnak.com'un yayınladığı istatistiklere göre Ağustos ayında önemli bir yükseliş gösteren sağlık sektörü, yakaladığı ivmeyle üçüncü çeyreğin genelinde istihdam lideri oldu. Rapora aylara göre bakıldığında; Haziran ayında üretim ve imalat sektörünün, Temmuz da inşaat sektörünün, Ağustos ayında ise sağlık sektörünün en çok ilan verilen sektörler arasında öne çıktığı görüldü.

Jobnak.com’un 2011’in üçüncü çeyrek dönemi raporunda, öne çıkan sektörlerin personel açığı bulunan iş pozisyonlarının bilgileri de yer alıyor. Rapora göre sağlık sektöründe “hemşire”, üretim ve imalatta “satış temsilcisi”, inşaat sektöründe ise “inşaat mühendisliği” en çok aranan pozisyonlar arasında bulunuyor. En çok arananlar arasında liderlik, “satış temsilcisi” pozisyonunda. Satış temsilcisinden sonra “mühendis” ve “muhasebe elemanı” geliyor.

Jobnak İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Baysal raporu değerlendirirken, sağlık sektöründe son yıllarda yaşanan gelişimin istihdama da yansıdığını gördüklerini söyledi. Özel sağlık sektörünün Türkiye’nin gelişen sektörlerinden biri olduğunu söyleyen Baysal, bu dikkat çekici gelişimin iş ilanlarının sayısını da artırdığını belirtti. İzzet Baysal ayrıca günümüzde yaşamının her alanında hız kazanan teknolojik değişimlerin sağlık sektörünü de etkilediğini hatırlatarak, gelişen medikal ve enformasyon teknolojilerinin yakın gelecekte sağlık sektöründe yeni meslekler doğuracağını söyledi.

Bu yıl TÜİK tarafından açıklanan inşaat sektöründeki istihdam artışı Temmuz ayında Jobnak.com raporlarında da görüldü. İzzet Baysal, inşaat sektörünün öne çıkmasını; Türkiye'de artan kentsel dönüşüm projeleri ile yapı kalitesinin artmasına bağlarken, 2011’de özellikle İstanbul’da birçok yatırımın yapıldığının altını çizdi. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden üretim ve imalat sektörü ise Haziran ayının istihdam birincisi oldu. Baysal, 2011’de üretim ve imalat sektöründe geçen yıla göre yüzde 50’den fazla bir artış yaşandığını bunun da yılın en çarpıcı istihdam verilerinden biri olduğu söyledi.

Haziran Ayında “Üretim İmalat” Sektöründe Eleman İhtiyacı Artış Gösterdi
2011’in 3. Çeyrek raporunda Haziran ayında en fazla eleman ihtiyacı Üretim ve İmalat Sektöründe gözlenirken sırası ile Sağlık, Bilişim, İnşaat, Tekstil, Lojistik, Turizm, Gıda, Otomotiv ve Perakende sektörleri takip etti.

Temmuz ayında ise, en fazla eleman ihtiyacı inşaat sektöründe gözlendi. İnşaat sektörünü Üretim ve İmalat, Tekstil, Otomotiv, Perakende, Gıda, Sağlık, Lojistik, Bilişim, Turizm sektörleri takip etti. Sağlık sektörü, ağustos ayında yayınlamış olduğu iş ilanları ile ilk sıraya geçerek, sırasıyla Üretim ve İmalat, Eğitim, Perakende, Lojistik, Gıda, Otomotiv, İnşaat, Bilişim ve Tekstil sektörleri yer aldı.

Sağlık, Üretim - İmalat ve İnşaat Sektörleri en çok istihdam sağlayan sektörler arasında yer alıyor. Jobnak.com 2011’in üçüncü çeyrek dönemi raporuna göre, en fazla eleman arayan sektörler sırasıyla Sağlık (% 8,21 ), Üretim ve İmalat (%7,53), İnşaat (%6,75), Perakende (%6,10), Tekstil (%4,82), Lojistik (%4,13), Gıda (% 3,54), Otomotiv (% 3,08) oldu.

Jobnak.com 2011’in üçüncü çeyrek dönemi raporuna göre; Sağlık sektöründe Hemşire, Doktor ve Muhasebe Uzmanı pozisyonları, Üretim – İmalat sektöründe Satış Temsilcisi, Mühendis ve Finans Uzmanı pozisyonları, İnşaat sektöründe İnşaat Mühendisi, Mimar / İç Mimar ve Satış Temsilcisi pozisyonları, Perakende sektöründe Satış Danışmanı, Mağaza Müdürü ve Kasiyer pozisyonları, Tekstil sektöründe Satış Temsilcisi, Operasyon Planlama Uzmanı ve Stratejik Planlama Yöneticisi pozisyonları, Lojistik sektöründe Satış ve Pazarlama Uzmanı, Satış Temsilcisi ve Operasyon Uzmanı pozisyonları en fazla aranan pozisyonlar oldu.

Jobnak.com 2011’in üçüncü çeyrek dönemi raporuna göre, en fazla aranan pozisyonlar sırasıyla Satış Temsilcisi (%9,14), Mühendis (%7,32), Muhasebe Elemanı(%6,97), Yönetici Asistanı (%6,04), Satış ve Pazarlama Müdürü (%3,68), Yazılım Uzmanı (%2,53), Hemşire (%2,26), Müşteri Yöneticisi (%2,07), Doktor (%1,64), Mimar (%1,42) oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları