23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbuldaki Yönetici Ücretleri
30 Temmuz 2008 Çarşamba 12:02

İstanbul'daki Yönetici Ücretleri

Antal International Türkiye Ofisi tarafından yapılan araştırma, İstanbul'da görev yapan yöneticilerin büyük çoğunluğunun Avrupa'daki meslektaşlarıyla aynı seviyede ücret aldığını ortaya koyuyor.

Yönetici seçme ve yerleştirme alanında dünya çapında uzmanlık sahibi olan Antal International"ın Türkiye Ofisi tarafından yapılan araştırma, İstanbul"da görev yapan yöneticilerin büyük çoğunluğunun Avrupa"daki meslektaşlarıyla aynı seviyede ücret aldığını ortaya koyuyor. Bu nedenle de, yurtdışından gelen teklifler genellikle önemli oranda bir ücret artışı içermiyor. Oysaki orta ve üst düzey yöneticilere Türkiye içerisinden gelen teklifler göz önüne alındığında, %15 ile %30 arasında artışlardan söz etmek mümkün olabiliyor. Antal International Türkiye Ofisi"nin İstanbul merkezli 65 uluslararası firmanın 146 yöneticisi üzerinde yaptığı araştırma, ülkemizde göre yapan yöneticilerin yurtdışından gelen teklifleri kabul etme nedenlerinin, ücretten ziyade kariyer beklentisi olduğunu ortayla koyuyor.

Gerek yurtdışındaki pozisyonlar gerekse de ülkemize yeni gelen yatırımcılar için, iyi yöneticilerin bulunabileceği en önemli kaynağı ise iş dünyasının merkezi olarak kabul edilen İstanbul oluşturuyor. Araştırmaya katılanların %92"si, yatay bir değişiklik yapmayı bir kariyer fırsatı olarak gördüklerini belirtiyorlar. Öte yandan bu yöneticilerin ancak %19"u, mevcut ücretinin %20 fazlası teklif edilirse iş değiştireceklerini belirtiyorlar. Geri kalan yöneticiler ise bu oranın üzerinde bir ücret artışı karşılığında yurtdışında bir görevi kabul edeceklerin belirtiyorlar. Yurtdışından gelen tekliflere olumlu bakabileceğini belirtenlerin %33"ü ise %50 ya da daha üzerinde bir ücret artışı istiyor.

Antal International Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel, ülkemize yeni yatırım yapan yabancı firmaların İstanbul"daki ücret seviyeleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediklerini belirtiyor: "İş değişikliği yapmak isteyen üst ve orta düzey yöneticiler, Türkiye içinde yeni bir pozisyona geçerken %15 ile %30 arasında bir artış ile teklif alabilirler. Ancak bir yurtdışı teklifinin bu seviyelerde ücret artışı sunuyor olması pek kolay görünmüyor. CEO, CIO, CFO, vb. gibi çok üst düzey pozisyonları bir kenara bırakacak olursak, yöneticilerin yurtdışı tekliflerine kariyer açılımı mantığıyla yaklaşmaları onlar için kazanç olacaktır. Genç yaşta farklı tecrübeler edinmeleri ilerisi için önemli bir yatırımdır. Artık eskisi gibi, yurtdışına gidip para biriktirip dönerim anlayışının değişmesi gerekiyor. Çünkü yurtdışında alabilecekleri ücretleri bugün ülkemizde de kazanabiliyorlar."

Yüksek ücret beklentisi yurtdışı kariyerine engel oluyor

Genç yöneticilerin yüksek ücret beklentileri dolayısıyla yurtdışındaki Türk yönetici oranının azalma olasılığının bulunduğunu belirten Antal International Türkiye Genel Müdürü Mine Batıyel şu noktaların altını çiziyor: "Genç yöneticiler herhangi bir yurtdışı fırsatı doğduğunda, firmalardan gelen teklifleri değerlendirirken değişik taleplerde bulunabiliyorlar. Örneğin, ev kirası, mobilya masrafı, çocukların okul giderleri ve hatta evden işe ulaşım ücretlerinin karşılanmasını da isteyebiliyorlar. Bu durumda özellikle çok sayıda farklı ulustan çalışanları olan firmalar, Türk yöneticilerden gelen bu talepleri karşılayamıyorlar. Bu nedenle de Türk çalışanların yurtdışında yeni açılımlar elde etmeleri giderek zorlaşabilecek gibi görünüyor."

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları