24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulda Bir Sınıfa 7 Özürlü Öğrenci
26 Ocak 2009 Pazartesi 21:09

İstanbul'da Bir Sınıfa 7 Özürlü Öğrenci

Toplam 2 bin 877 özürlü öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul'da bir şubeye ortalama 7 öğrenci düştüğü açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul"da ilköğretim çağındaki engelli çocukların eğitim gördüğü resmi 40 özel eğitim okulu ve kurumun bulunduğunu belirtirken, toplam 2 bin 877 öğrencinin eğitim gördüğünü bir şubeye ortalama 7 öğrenci düştüğünü açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Prof, Dr. Sacid Yıldız"ın soru önergesine verdiği yanıtta, engelli öğrencilerin akranlarıyla birlikte kaynaştırma eğitiminden yararlanmasının istediklerini belirtirken, kaynaştırma eğitiminden yararlanamayan öğrencilerin de özelliklerine uygun özel eğitim okul ve kurumlarında eğitim gördüğünü söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kayıtlarına göre İstanbul"da Aralık-2008 itibarıyla ilköğretim çağındaki engelli çocukların eğitim gördüğü resmi 40 özel eğitim okulu ve kurumunun bulunduğunu açıklayan Çelik, "Bunlarda toplam 2 bin 877 öğrenci eğitim görmekte olup bir şubeye ortalama 7 öğrenci düşmektedir. Ayrıca, söz konusu çocukların eğitim gördüğü 8 adet de özel eğitim okulu bulunmakta ve bu okullarda da toplam 122 öğrenci eğitim görmektedir. Diğer taraftan, bu ilimizde 600 ilköğretim okulunda toplam 5 bin 291 kaynaştırma eğitimi alan öğrenci ve 268 ilköğretim okulundaki özel eğitim sınıflarında da 3 bin 440 eğitim gören öğrenci bulunmaktadır" dedi.

Öğretmenlerin Yarısı Ücretli Öğretmen
İLSİS Norm Modülü verilerine göre İstanbul"da Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanında 363, İşitme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanında 32 ve Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanında 102 olmak üzere toplam 497 öğretmenin görev yaptığını kaydeden Çelik, 4'ü Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanında ve 339'u Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanında olmak üzere toplam 343 de ücretli öğretmenin görev yaptığını söyledi. (ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları